דיכאון עונתי בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

דיכאון עונתי בחיות מחמד

מאת: עופר שמיר, אסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמה"ש

 

החורף הגיע ואיתו ימים קצרים יותר, הטמפרטורות צונחות, ועבור רבים מאיתנו, התקפי דיכאון החורף. ישנם אנשים המתמודדים עם הפרעה אפקטיבית עונתית (SAD), סוג של דיכאון שגורם למספר עצום של סימפטומים לא נעימים, כולל אנרגיה נמוכה, אובדן תיאבון, ותחושות של עצב שנוטים בדרך כלל להתחיל בסתיו המאוחר או בתחילת החורף ולעבור "בימי השמש והקיץ."
אם אתם מושפעים משינויים עונתיים, אתם עשויים להיות מודאגים באופן טבעי מחיות המחמד שלכם, במיוחד אם שמתם לב לשינויים התנהגותיים בהם.


האם גם חתולים וכלבים סובלים מ SAD ?

התשובה היא. . . אולי. אף אחד לא יודע בוודאות.


מחקרים מראים שאנחנו חולקים הרבה כימיה של המוח עם כלבים, כולל הורמונים melatonin ו סרוטונין. כאשר אור יום יורד, המוח מייצר יותר מלטונין ופחות סרוטונין. שני שינויים אלה יכולים להשפיע לרעה על מצב הרוח. אז זה מתקבל על הדעת כי חיות מחמד יכולות לקבל SAD, אבל יכול להיות גם הסברים אחרים. הבעיה, הוא אומר, היא שאין דרך בטוחה למדוד באופן אובייקטיבי או לאבחן SAD בבעלי חיים.
כמעט ולא נעשה מחקר על הפרעות שינה או מצב רוח אצל בעלי חיים. סקר שנערך בבריטניה הראה כי הבעלים חושבים כי חיות המחמד שלהם בדיכאון בחודשים הקרים. אבל המחקר היה סובייקטיבי, והסתמך יותר על התפיסה האנושית במקום על השיטה המדעית.

 

כיצד ירידה באור שמש יכולה להשפיע על בעלי חיים?
זה לא אומר כי שינויים עונתיים לא יכולים להשפיע לרעה על בעלי חיים. ד"ר קרן בקר, וטרינרית המתמחה באיכות חיים אומרת שירידה בחשיפה לשמש יכולה לגרום לסוג מסויים של אלופציה של העור (Alopecia) . ישנם זנים מסויימים כגון טריירס, שנאוזרים, דוברמן פינצ'ר, בולדוגים, טריק סקוטי, ובוקסרים אשר רגישים יותר.
לדבריה, המדענים סבורים שהמצב נובע מחוסר חשיפה לאור השמש ואכן, כלבים החיים באקלים הצפוני מושפעים יותר מאלה באקלים הדרומי והשטוף. וכאשר חזרו הכלבים להיחשף לכמויות נאותות של אור השמש, הצליחו לחדש את צמיחת הפרווה שלהם.


האם חיית המחמד שלך מגיבה להתנהגות שלך?
הסבר אפשרי למצב הרוח הירוד של חיית המחמד שלך הוא מצב רוחך.  מצבי הרוח של בעלי החיים משקפים את מצבי הרוח שלנו- אם אנחנו במצב רוח מדוכדך ונוטים להישאר בבית כל היום, חתולים וכלבים יכולים לקלוט את זה.
זה עולה בקנה אחד עם מחקר שנערך לאחרונה שפורסם אשר מאשרת שכלבים יכולים לזהות קוגניטיבית רגשות אצל בני אדם וכלבים אחרים. יכולת זו עמוקה יותר מאשר התנהגויות למידה - כלבים יכולים לזהות מצבי רוח המבוססים על ייצוגים מנטליים מופשטים.
ייתכן גם שחיית המחמד שלך משועממת. כלבים מבלים יותר זמן בחוץ עם אנשים בחודשי הקיץ מאשר בחודשי החורף  וכתוצאה מכך, הכלב שלך לא מוציא מספיק אנרגיה ולא מקבל גירוי בצורה מספקת.
בקר אומרת שרבים מהכלבים ישנים יותר והם פחות אנרגטיים במהלך החורף, אבל זה: "מתבקשת השאלה האם זה תוצאה של חוסר אקטיביות ואינטרקציה של בעליהם עם חיות המחמד שלהם, ולא דיכאון עונתי אמיתי.


דרכים פשוטות לשמור על חיית המחמד שלך בריא ומאושר במהלך החורף

לא משנה אם לחיית המחמד שלך יש SAD, הוא משקף את מצב הרוח שלך, או שפשוט משועמם, יש כמה דברים שאתה יכול לנסות לשפר את הרווחה הכללית:


שפר תאורה פנימית בבית שלך
העבר את המיטה של החתול או הכלב שלך ליד חלון שפונה לצד השמש. זה חשוב במיוחד עבור בעלי חיים כגון חתולים בתוך הבית, שאינם מסוגלים לצאת החוצה.


לצאת החוצה

בילוי בחוץ הוא לא רק טוב בשבילך, אבל עבור חברך גם כן. בקר אומר שזה נותן לבעלי חיים הזדמנויות לזוז, להתחבר לאדמה, ולשפר את זרימת הדם. יתרון נוסף הוא כי הכלב שלך יקבל על הדרך חשיפה לאור השמש הטבעי ויזכה לתקשר עם כלבים אחרים ואנשים.
ההימנעות לצאת אל הקור נוטה להיות פחות בעיה בכלבים מאשר אצל אנשים. "אפילו הכלב המדוכא ביותר יגיב לעתים בשקיקה לשאלה" האם אתה רוצה לצאת ולשחק בשלג?"


לשמור על מעורבותם בתוך הבית
יש כמה דברים שאתה יכול לעשות כדי להעשיר את הסביבה המקורה של חיית המחמד שלך. עם חתולים, מומלץ לנצל את הזמן לקדם את איסטינקט החיפוש ע"י הצבת מכשירי האכלה סביב הבית, במקום להאכיל בקערה הרגילה. או לנסות לשים צעצועים ברחבי הבית אופקית ואנכית, כמו גם צעצועים ומשחקים מסתובבים שיתפסו את תשומת ליבם.
עם כלבים, מומלץ אפילו לנסות משהו פשוט כמו לשים כמה כופתיות מזון גדולות בתוך מיכל פלסטיק. הכלב שלך יכול ליהנות מהאתגר של להוציא את הכופתיות המקפצות בתוך המיכל עד אשר הוא מתרוקן.

 

מה עם דיאטה, תוספי, ו ויטמין D?
בעוד בני אדם יכולים לקחת תוספת ויטמין D במהלך החורף, אין זה אומר שאתה צריך לתת את זה לחיות מחמד שלך. תוספת גדולה של הויטמין יכולה להיות רעילה עבור חיות מחמד במינונים גבוהים, לגרום למחלת כליות קטלנית פוטנציאלית ובעיות אחרות. למזלם, חיות מחמד יכולות לקבל כמות מספקת של ויטמין D באמצעות תזונה מאוזנת.
.
אין מספיק נתונים כדי לתמוך באבחון סופי של SAD בבעלי חיים. חוסר אנרגיה, חוסר תיאבון, ועוד סימפטומים כמו SAD עשוי להתרחש במהלך החורף, אבל ניתן לייחסם גם לגורמים אחרים, כולל שינוי במצב הרוח שלך. נקיטת כמה צעדים פשוטים, כמו בילוי עם חיית המחמד שלך, עידוד פעילות גופנית, הגדלת התאורה, הבטחת תזונה נכונה, יכול להשפיע רבות בקידום הבריאות של חיית המחמד שלך - לא רק במהלך החודשים הקרים והאפורים יותר, אלא לאורך השנה כולה.


אם חיית המחמד שלך מראה חוסר תיאבון ורמת אנרגיה ירודה או כל אחד מהתסמינים האחרים של SAD שלא משתפרים עם שינויים סביבתיים חיוביים, חשוב לבקר את הוטרינר שלך כדי לשלול בעיות בריאותיות נוספות.
לכל שאלה המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה 03-5403368