גלאוקומה בכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

גלאוקומה בכלבים וחתולים

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

מהי גלאוקומה?

גלאוקומה היא מחלה נפוצה מאוד בבני אדם וגם בכלבים.
עין נורמלית מכילה נוזל אשר שומר על המראה הכדורי שלה. הגוף מייצר ומסלק את נוזל העין באופן קבוע, כך שהלחץ התוך עיני של הנוזל נשאר קבוע (נקרא לחץ תוך עיני).
גלאוקומה קורה כאשר הלחץ בתוך כדור העין גבוה מהנורמלי.בדומה למצב בו לחץ דם גבוה פוגע בלב, גם לחץ תוך עיני גבוה עלול לפגוע במרכיבי העין הפנימיים. הרשתית ועצב הראיה רגישים מאוד ללחץ כזה.


במידה ולא מטפלים מייד בבעיה, עלולה להיווצר בעיה בראיה ואף עיוורון בלתי הפיך!
נוזל העין מיוצר בלשכה הקדמית של העין, ומשמש גם להזנה של חלקי העין הפנימיים שלא מקבלים אספקה על ידי כלי דם. מצב של גלוקומה הוא מצב בו הנוזל מיוצר בכמות תקינה, אבל הבעיה היא בסילוק / ניקוז שלו מהעין. הנוזל העודף בתוך העין גורם לעליה בלחץ התוך עיני והעין מתחילה להתנפח (בדומה לבלון מלא מים).

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

סוגי גלאוקומה

גלאוקומה ראשונית:
גלאוקומה ראשונית קורת בכלבים בעיקר על רקע גנטי – בעיות בסילוק הנוזל התוך עיני או עיקוב בסילוקו. גלאוקומה ראשונית נפוצה בעיקר בכלבי ביגל, קוקר-ספניאל, ובאסט, אולם ישנם גם גזעים נוספים שסובלים מהמחלה. בכל אחד מהם הסיבה לגלאוקומה מעט שונה.
למרות שהסיבות לגלאוקומה ראשונית הן מולדות, המחלה לא מתפרצת לפני גיל 2-3 שנים (ולעיתים אפילו מאוחר יותר).


למרות שמדובר בפגיעה ב-2 העיניים, לרוב ההופעה לא תיהיה באותו זמן. עין אחת תראה סימנים קליניים חודשים ולעיתים אף שנים לפני העין השנייה.

 

גלאוקומה משנית:
גלאוקומה כזו נפוצה מאוד ויכולה להיות משנית למחלה או נגרמת בעקבות מחלת עיניים אחרת, למשל פצע בקרנית.


כל תהליך שגורם לדלקת חריפה בתוך העין עלול לגרום לסתימת הניקוז הפנימי בעין. תהליכים אחרים כמו תזוזה או נפילה של עדשת העין יכולים לגרום לשינוי במבנה הפנימי ולסגירת אזור הניקוז.

 

סימנים לגלאוקומה
גלאוקומה היא מחלה שמהירות הזיהוי שלה הוא קריטי. במידה והטיפול לא מתחיל תוך מספר ימים, ובמקרים מסויימים אף תוך מספר שעות עלול להיגרם נזק חמור למרכיבי העין שלרוב הוא בלתי הפיך והכלב יישאר עיוור בעין הפגועה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

הסימנים הראשונים של גלאוקומה שאותם או את חלקם יראו הבעלים הם:
כאב, אישון מורחב, עכירות בעין, כלי דם מורחבים "בלבן של העין" (לחמית), הגדלה של עין אחת לעומת השנייה.

 

סימני כאב - יראו בכך שהכלב או החתול משפשפים את העין עם כף היד או על גבי רהיטים או שטיח.
הרחבת אישון – לרוב סימן מקדים, האישון מורחב ומגיב באיטיות רבה לאור. מאחר ולרוב עין אחת תראה סימני מחלה לפני האחרת – ניתן לראות את ההבדל בין גודל האישון ב-2 העיניים.
שקיפות הקרנית – באופן נורמלי הקרנית שקופה ומאפשרת לאור לחדור דרכה. במצב של גלאוקומה עקב שינוי מבנה העין ומתיחתה נפגעת השקיפות.
הרחבת כלי דם בלחמית – במחלת הגלאוקומה ישנה הרחבה של כלי דם בלחמית (החלק הלבן) וכן ריבוי כלי דם.

 

במידה ונתקלתם באחד מהסימנים האלה קחו את הכלב או החתול לוטרינר לבדיקה ומהר ככל הניתן.פעמים רבות כבר לא ניתן להציל את העין הפגועה, אך במקרים בהם זו העין הראשונה ניתן יהיה להציל את העין השנייה! (בעיקר במקרים של גלאוקומה ראשונית).

 

טיפול
מטרות הטיפול הינן להפחית את הלחץ התוך עיני, להקטין את ייצור הנוזל התוך עיני, להגביר את הספיגה של הנוזל ולהפחית כאב ככל הניתן.
לרוב הטיפול מתחיל כטיפול רפואי בטיפות עיניים אשר ניתנות מספר פעמים באופן מקומי.
במקרים אחרים בהם העין איבדה את כל תפקודה ישנה אפשרות להזריק חומר אשר הורס את העין מבפנים ומפסיק את ייצור הנוזל, או להוציא את העין בניתוח.

 

לסיכום
גלאוקומה היא מצב חירום! אם בע"ח מראה את סימני המחלה יש לפנות לטיפול רפואי מהר ככל הניתן.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה