גידולי עור, גושים, נפיחויות ומסות בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

גידולי עור, גושים, נפיחויות ומסות בכלבים

מאת:  ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

גידולי עור הם גושים ברקמת עור או גושים מתחת לעור. כלבים יכולים לפתח בליטות קטנות (Papules) או גדולות יותר (Nodules) על גבי העור שלהם. גושים או גבשושיות אלה הם נפוצים למדי, בפרט בכלבים מבוגרים יותר.

 

פעמים רבות המילה "גוש" גורמת לאסוציאציה מידית של "סרטן", אך ישנם גורמים רבים לגושים או גבשושיות אלה. גידולי עור או מסות עשויים להיות גידול ממאיר (malignant) או שפיר (benign), אבצס, ציסטה, המטומה (שטף דם) או תגובה של העור לחשיפה לאלרגן. גושים הם פעמים רבות הצטברות של שומן הנקראת ליפומה (lipoma). עם זאת, כל גידול או גוש צריך לעבור הערכה ובדיקה למקרה שהוא ממאיר.

 

מה עליי לבדוק אצל הכלב שלי?

כל גוש או גידול חדש צריך להיבדק מיד, בפרט גושים שגדלים במהירות, חמים, כואבים, מכויבים או מדממים, בעלי צורה לא סדירה או מחוברים היטב לרקמות שמתחת לעור. כל אחד מהסימנים לעיל מעיד על צורך בבדיקה על ידי וטרינר.

 

האבחנה

הווטרינר ישאל לגבי ההיסטוריה הרפואית של הכלב. השאלות הבאות עשויות לעלות:

·         כמה זמן הגידול קיים?

·         האם הגידול נעשה גדול יותר או קטן יותר או שינה את מראהו?

·         האם הגוש מחובר היטב לרקמה שמתחת לעור?

·         האם הגידול חם למגע, נפוח או כואב?

·         בתוך כמה זמן התפתח הגידול?

·         האם הכלב נפצע או קיבל זריקה לאחרונה?

·         האם יש גוש אחד בלבד או שישנם גושים נוספים?

·         האם יש שינויים בהתנהגות הכלב, כגון ירידת תיאבון, אובדן משקל, הקאות, שלשולים או חולשה?

 

הווטרינר יערוך לכלב בדיקה גופנית מלאה. לאחר מכן הוא יתייחס במיוחד למראה ולצורת הגידול, האם הוא חם, האם מגע בגידול מכאיב לכלב, האם הגידול הינו חלק מהעור או מתחת לעור, המיקום המדויק של הגידול וגודלו.

 

בדיקות נוספות שהווטרינר עשוי להמליץ עליהן:

·         אספירציה- שאיבת תאים מהגידול באמצעות מחט קטנה. הווטרינר יצבע ויבדוק את התאים תחת המיקרוסקופ ויתכן שישלח אותם למעבדה לבדיקה על ידי פתולוג (ציטולוגיה). בדיקה זו אינה מכאיבה יותר מחיסון, לרוב אין צורך בהרדמה ופעמים רבות ניתן להגיע לאבחנה באמצעות בדיקה זו.

·         במידה והגידול מכויב או מפריש נוזלים, הווטרינר ירצה לבדוק במיקרוסקופ את הנוזל המופרש והתאים החיצוניים. הווטרינר יצמיד אל הגידול זכוכית נושא קטנה כדי לתפוס חלק מהנוזל והתאים.

·         יתכן שיהיה צורך לבצע ביופסיה שתישלח לפתולוג. לעתים הביופסיה כוללת הסרת פיסה קטנה מהגידול, ולעתים הגידול כולו מוסר ונשלח לבדיקה.

·         יתכן כי פיסת רקמה תישלח לבדיקת תרבית על מנת לבדוק הימצאות חיידקים או פטריות.

·         בדיקות הדמיה, כגון אולטרדסאונד, צילום רנטגן או CT עשויים לשמש לזיהוי היקף הגידול, איתור גרורות ובניית תכנית טיפול.

·         בדיקות דם יכולות להצביע למשל על מצב של דלקת או בעיות קרישה.

 

טיפול

הטיפול תלוי בגורם להתפתחות המסה. אין טיפול אחד אשר מתאים ל סוגי גידולי העור, ולכן יש לחכות לאבחנה על מנת להחליט על צורת הטיפול המתאימה.

 

טיפול בגידולים ממאירים עשוי לכלול ניתוח להסרת הגידול, כימותרפיה או שילוב של השניים.

גידולים שפירים לרוב אינם מוסרים, אלא אם הם מפריעים לתפקוד הכלב.

אבצס מטופל על ידי ניקוז, חיטוי וטיפול אנטיביוטי.

המטומה (שטף דם) אשר נגרמה עקב טראומה ( למשל מכה) לרוב חולפת בעצמה.

ציסטות לרוב אינן דורשות טיפול, אך ניתן לנקז או להסיר אותן במידה והן מפריעות לכלב.

פריחה או תגובה אלרגית מטופלות על ידי תרופות אנטי-אלרגיות כגון אנטי-היסטמינים או סטרואידים.

 

טיפול ומעקב בבית

יש לתת לכלב את כל התרופות כפי שהווטרינר הנחה. כמו כן יש לעקוב אחר הגידול- גודל, צורה, טמפרטורה, אדמומיות וכאב.

במידה והגידול הוסר או שנלקחה ממנו ביופסיה, יש להשגיח על החלמת אזור החתך על פי הוראות הווטרינר. במידה ואיזור החתך מפריש, נפוח, אדום, חם או כואב יש לפנות אל הווטרינר.

 

מידע נוסף

מסה או גוש יכולים להתפתח על העור, מתחת לעור או מתחת לרקמות נוספות. לכן, כל גדילה לא מבוקרת של תאים, כיס מלא בנוזל או במוגלה, או נפיחות של הרקמות יכולים לגרום לגידול. ההשפעה הבריאותית תלויה בגורם הראשוני ובחומרתו, ובהצלחת הטיפול.

הגורמים הנפוצים למסות בעור הינם גידולים-שפירים או ממאירים, חבורות, זיהומים ועוד.

 

גידולים ממאירים

גידול ממאיר הינו גדילה לא מבוקרת של תאים סרטניים אשר מסכנת את הכלב ועלולה לגרום ליצירת גרורות ברקמות קרובות או מרוחקות. ישנם סוגים רבים מאוד של גידולים ממאירים בעור, הנפוצים הם:

 

·         גידולי תאי מאסט (Mast cell tumor). גידולים אלה מורכבים ממספר רב של תאי מסט, סוג של תאים אשר נמצאים במצב רגיל בעור. במצב נורמלי, התאים הללו משחררים חומרים הקשורים לתגובות אלרגיה ולתגובות חיסוניות. הכמות העצומה של החומרים הללו, אשר יכולים להשתחרר מהגידול, יכולה לסכן מאוד את בעל החיים. גידולים מסוג עשויים לחדור לרקמות סמוכות וכן לשלוח גרורות לרקמות רחוקות.

·         מלנומה (Melanoma). אלו הם גידולים של התאים אשר מייצרים את הפיגמנט של העור. הם עשויים להיות ממאירים או שפירים. גידולי מלנומה על כפות הרגליים או בתוך הפה הם לרוב אגרסיביים ומסוכנים יותר. בדרך כלל יש לגידולים הללו צבע שחור.

·         פיברוסרקומה (Fibrosarcoma). גידולים אלה משפיעים על התאים אשר מהווים את רקמת החיבור שמתחת לעור. לרוב הם אינם שולחים גרורות, אך הם הרסניים מאוד מקומית.

·         סקוואמוס סל קרצינומה (Squamous cell carcinoma). גידולים ממאירים של תאי עור, לרוב ממוקמים באזורים ללא פיגמנט או באזורי עור בהירים עקב נזקים מאור השמש. לרוב הם אינם שולחים גרורות אך הם הרסניים מקומית. חלקם נגרמים מסיבות שלא קשורות לחשיפה לשמש.

·          

גידולים שפירים

גידולים שפירים הם התרבות של תאים אשר אינם פולשים לרקמות אחרות או מתפשטים לאזורים אחרים. הם מסוכנים רק במידה והם גדלים בחללים מוגבלים בגודלם, כגון בחלל הראש שם הם עשויים לגרום ללחץ על המוח. לעתים יש צורך להסירם, במידה והם מפריעים, מגבילים פעולה כלשהי, או נוטים להיפצע ולדמם.

גידולים שפירים נפוצים הינם:

 

·         ליפומה (Lipoma)- גידולים שפירים של תאי שומן, מצויים לרוב מתחת לעור. גידולים מסוג זה מהווים בעיה רק אם הם נעשים גדולים מאד או אם מיקומם מפריע לבע"ח החיים לבצע תנועה כלשהי.

·         אדנומה פריאנאלית (Perianal adenoma) הם גידולים הממוקמים מתחת לזנב, בעור שסמוך לפי הטבעת. הם מתפתחים לרוב בזכרים אשר לא עברו סירוס. הווטרינר עשוי להמליץ על סירוס בעת הסרת הגידול, כדי למנוע הופעת גידולים נוספים. למרבה המזל, הגידול המקביל שהינו ממאיר, אדנוקרצינומה פריאנאלית, הינו נדיר מאד.

·         אבצס (Abscess) הינו הצטברות של תאי דלקת (תאי דם לבנים, חלק ממערכת החיסון) אשר נמשכו אל אזור בעור או מתחת לעור עקב פלישה של גורם זר או פתוגן.

·         פריחה (Hives). כאשר הכלב מפתח תגובה אלרגית, תאים ספציפיים של מערכת החיסון משחררים חומרים אשר גורמים לנפיחות ולאדמומיות של העור.

·         ציסטה (Cyst) הינה חלל בתוך או מתחת לעור אשר מלא בנוזל או בשיירים תאיים. ציסטות לרוב נגרמות עקב בעיה בבלוטות של העור.

 

במידה ובעל החיים שלכם מראה את אחד הסימנים אשר צוינו לעיל, או במידה והוא אינו מרגיש טוב- יש לפנות מיד לווטרינר המטפל.

למידע נוסף ניתן לפנות למרכז הווטרינרי רמת השרון בטלפון: 03-5403368, בפייסבוק תחת השם: vets.co.il או דרך דואר אלקטרוני: vets@bezeqint.net