גידולי עור נפוצים בכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

גידולי עור נפוצים בכלבים וחתולים

מאת דורון נרי רופא וטרינר הרצליה ורמת השרון


נקודות מפתח


גידולי עור עשויים להיות שפירים או ממאירים.
על מנת לאבחן את סוג הגידול יש צורך בביופסיה.
ברוב המקרים, ניתוח להוצאת הגידול הוא האפשרות הטובה ביותר והפרוגנוזה תלויה בסוג הגידול.

אנטומיה של העור


העור בנוי משתי שכבות עיקריות, האפידרמיס והדרמיס. מתחת לעור ישנה שכבת שומן עם רקמת חיבור הנקראת "רקמה תת-עורית". שכבת האפידרמיס כוללת תאים אפיתליאלים (תאים המחוברים יחד). השכבה העמוקה של האפידרמיס גדלה באופן אקטיבי, מייצרת תאים שנעים בהדרגה אל פני העור. הדרמיס היא רקמת חיבור המכילה זקיקי שיער, בלוטות חלב (בלוטות המייצרות שומן) ובלוטות זיעה.
הגדרות
לרוב, משתמשים במונחים באופן שניתן להחלפה ומשמעותם זהה:
מסה היא גוש או גידול ברקמת הגוף.
גידול  עשוי להיות שפיר או ממאיר.
נאופלסיה היא גוש, מסה וגידול. משמעות מילה זו היא גידול "חדש" (“neo”) של תאים (“plasm”).
סרטן הוא גידול שבהגדרתו הוא ממאיר.
גידול ממאיר מכיל תאים אשר פולשים לרקמות סמוכות ועלולים לשלוח גרורות לחלקים נוספים של הגוף.
גידול שפיר, משמעותו שהתאים בו אינם מתפזרים בגוף ושולחים גרורות אלא מדובר פשוט במסה מטרידה/מציקה.
גידול גרורתי הוא גידול המתפזר מגידול אחר הנמצא בגוף.
משמעות "שליחת גרורות" היא התפשטות של גידול לחלק אחר בגוף (בדרך כלל דרך מחזור הדם או הלימפה).


סוגים של מסות עוריות שמקורן בעור


Histiocytoma הוא גידול שפיר דמוי כפתור שלרוב מתאפיין בבליטה ורודה , נטולת שיער. ההשערה היא שהגידול נגרם בעקבות וירוס, ועל כן ברוב המקרים, גידול זה מתמוסס ונעלם באופן ספונטני. גידולים אלו עשויים להיראות זהים לגידול תאי מאסט.
Mast cell tumor נחשב גידול ממאיר הנקרא גם "חקיין הגידולים". על כן, הוא עשוי להיראות כמו כל סוג של גידול אחר. בכלליות, מדובר בגידול ורוד, בולט ונטול שיער שעשוי להתנפח אם צובטים אותו, משפשפים אותו או מגרים אותו בכל צורה אחרת.
Basal cell carcinoma, נפוץ בעיקר בכלבים מגזע ה"קוקר ספניאל" ונוטה להיות כמעט תמיד גידול שפיר של העור שמקורו משכבה עמוקה יותר של האפידרמיס הנקראת "השכבה הבזאלית".  בגלל שהשכבה הבזאלית מקיפה גם זקיקי שיער, חלב,זיעה ובלוטות שומניות, גידולים אלו עשויים להיווצר גם מהמבנים המוזכרים לעיל. גידול זה הממוקם בתוך שכבת העור של הראש, הצוואר והכתפיים, תחום היטב ועשוי להיות בצבע שחור.
Epidermal inclusion cyst הוא מצבור של הפרשה המיוצרת ע"י בלוטות חלב לתוך כיס בעור או בתת עור. על אף המראה המחשיד לגידול, הרי שאין מדובר בגידול אמיתי. לעיתים מסות מסוג זה יקרעו ויפתחו על גבי העור ותוכן החלל יתרוקן. מסות אלה עלולות להזדהם ועלולות להיות מאוד כואבות לבעל החיים.
Calcinosus circumcripta שאריות של קלציום בתוך העור, לעיתים יהיה מלווה בדלקת משנית. אין מדובר במסה סרטנית על אף המראה הדומה לכזאת. מדובר על מסות נוקשות ומקובעות היכולות להימצא בכל מקום על העור בגוף. לרב משניים לטראומה,זריקות וגופים זרים.
Melanomas יכולים להימצא בכל מקום על העור בגוף ואז נחשבים לשפירים ובמידה ונמצאים בפה,שפתיים וכריות כפות הרגליים הופכים לבעלי יכולת התפשטות גדולה לקשרי הלימפה והריאות.לעיתים מדובר בגידול בצבע שחור.
Plasmacytoma גידול מסוג זה על גבי העור לרב הינו שפיר . במידה ומדובר בגידול גרורתי (כלומר המקור מאיזור אחר בגוף) יתכן ומדובר בגידול ממאיר. על מנת לוודא שאין מדובר בגידול שהתפשט מהעור או מח העצם יש צורך בביצוע בדיקות נוספות ( צילום, ביופסית מח עצם,בדיקת דם מיוחדת ובחלק מהמקרים גם CT).
Squamous cell carcinoma גידול סרטני ממאיר של העור. גידול נוקשה לעיתים מכויב ובעל אחיזה עמוקה ברקמת העור עד לשכבת הדרמיס. בעל נטיית התפשטות מקומית ובעל נטייה נמוכה לשליחת גרורות כתלות במיקום בגוף.
גידולים של זקיקי השיער קיימים בשתי צורות עיקריות: טריכואפיליומה ופילומטריקומה . שניהם נחשבים לגידולים שפירים . לרב גידולים חסרי שיער הנראים דומים מאוד ל  basal cell carcinoma.
גידולים של בלוטות החלב נוצרים מתאים בעור האחראים ליצירת שמן. הגידולים מסוג  אדנומות נחשבים לגידולים שפירים קטנים ,ורודים עם גבשושיות הנמצאים על פני העור.ישנם גידולים נוספים הנקראים אפיתליומה שגם הם שפירים ושכיח באופן יחסי למצוא אותם על גבולות העפעפיים. לעומתם הקרצינומות נחשבים לגידולים ממאירים הגדלים במהירות ומתפשטים באופן מקומי ובעלי יכולת שליחת גרורות לאיברים מרוחקים.
סרקומה של רקמה רכה הינם גידולים ממאירים בעלי פוטנציאל לשליחת גרורות. (  grade1 -5%-10% , grade 2 20%-25% , grade 3 50%). מדובר בגידולים בעלי שיעור גדילה משתנה ומאוד מגוונים במראה שלהם. לרב אינם מכויבים.

לפרטים נוספים – אנא צרו קשר דר' דורון נרי וטרינר
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה
03-5403368

הצוות במרכז הווטרינרי רמת-השרון זמין לכל שאלה 24 שעות ביממה, 365 ימים בשבוע