גידולים בשקים אנאלים בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

גידולים בשקים אנאלים בכלבים

מאת: יובל נודל,תואר ראשון במדעי החיים מאוניברסיטת בן גוריון ,אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

אם ראית את הכלב שלך אי פעם גורר את הטוסיק שלו, כנראה שהוא ניסה לרוקן את השקים האנאליים שלו. לבני אדם אין שקים אנאליים, אבל לכלבים וחתולים, יחד עם חיות רבות אחרות, יש. אז מה הם?

 

 

שקים אנאליים, או בלוטות אנאליות, הן שני שקים קטנים הממוקמים משני צידי הרקטום בחלק הפנימי של הגוף ומכילים נוזל חום ומסריח מאוד.
כאשר הכלב עושה את צרכיו, חלק מהנוזלים נסחט החוצה עם הצואה.
אבולוציוניים סבורים כי נוזל זה ממלא תפקיד בסימון טריטוריאלי ובתקשורת בין כלבים.

 

ישנם מצבים שונים שיכולים להשפיע על השקים האנאליים של הכלב, בניהן גם גידולים.
למרות שנחשבים נדירים, גידולים בשקים האנאליים בדר"כ יהוו בעיה רצינית, מכיוון שמעבר לאי נוחות הם עלולים להתפתח, לשלוח גרורות וללא טיפול עלולים להיות קטלניים.
 

מה גורם לגידול בשקים האנאליים?
כמו אצל אנשים וכמו ברוב סוגי הסרטן, הסיבה עדיין לא זוהתה לגמרי. עם זאת, גנטיקה, גיל וגורמים סביבתיים כנראה ממלאים תפקיד מרכזי בהתפתחות גידולים אנאליים.
ישנם גזעים הנמצאים בסיכון מוגבר עבור גידולים אלו כגון כלבים ספניאליים (spaniel-type breeds), תחשים (dachshunds) ורועים גרמניים (German Shepherds). כמו-כן, כלבים מבוגרים נמצאים גם הם בסיכון גבוה יותר לגידולים אלה.

 

איך גידול בשק האנאלי מתפתח?
למרות שאיננו יכולים לבודד סיבה אחת, ישנה הבנה מסוימת של מה שקורה ברמה המיקרוסקופית. מכל סיבה שהיא, תאים בשק האנאלי מתחילים להתחלק ולהתרבות בצורה לא מבוקרת.  חלוקת תאים זו יוצרת מסה שהיא בדרך כלל סרטנית.המסה הופכת את השק האנאלי לגדול יותר, אבל זה לבד בדרך כלל לא גורם לבעיות, לפחות עד שהמסה תהיה גדולה למדי. הבעיה הגדולה היא כאשר תאים סרטניים מתנתקים ונוסעים לחלקים אחרים בגוף כדי ליצור גידולים חדשים.
התאים מתפשטים לעתים קרובות לבלוטות הלימפה, שהן גושים קטנים של רקמה חיסונית הפזורים בכל הגוף.
הם יכולים גם להתפשט לאיברים חיוניים, כגון הריאות, הכבד והכליות.

 

הבעיה הגדולה הנוספת עם גידולים אלו היא שלעתים קרובות הם מגבירים את כמות הסידן בדם. רמות סידן גבוהות עלולות לפגוע בכליות, שהן האיברים המסננים דם ויוצרים שתן. רמות סידן גבוהות יכולות להוביל לשיבוש בתפקוד מערכת העצבים, המעיים והלב. לכן, הפרעה גידולים בשקים האנאליים עלולים לגרום לתסמינים נרחבים מעבר לאי-נוחות.
 

מהם הסימנים לגידולי שק אנאלי?

כמובן שתסמינים ספציפיים תלויים באגרסיביות הגידול, ממאירותו, גודלו, כמו גם בבריאות הכללית של הכלב. נוסף על כך ישנם כלבים אשר לא יראו סימפטומים כלל.
עם זאת, כאשר הגידול כבר התפשט לבלוטות הלימפה הסמוכות או אם המסה גדלה משמעותית, יתכן וכלבכם יפגין קושי בעשיית צרכים, מאמץ ממושך ואפילו לא יצליח לעשות את צרכיו כלל. סממנים נוספים עשויים להיות נפיחות באזור הרגליים האחוריות וצואה דמוית חוט.

אם הגידול העלה את רמות הסידן בדם, ניתן לצפות בתסמינים כמו שתייה והשתנה מרובה, תאבון ירוד, הקאות, חולשה ועייפות.
תסמינים אפשריים נוספים עשויים להיות (אך לא מוגבלים ל-) נפיחות באזור פי הטבעת, ליקוק מוגבר של אזור זה, דימומים סביב פי הטבעת.
 


כיצד מאבחנים גידולי שק אנאלי?

אבחון נעשה אך ורק על ידי הוטרינר.
בבדיקה, הווטרינר יתחשב כמובן בהיסטוריה הרפואית הספציפית של הכלב ויבצע בדיקה גופנית כללית.
כחלק מהבדיקה הפיסיקלית סביר כי יהיה צורך להתמקד באזור פי הטבעת ולבצע בדיקה רקטלית בכדי להעריך את המצב.
יתכן גם כי הווטרינר המטפל יבחר לקחת דגימה מהמסה בכדי לבדוק האם היא ממאירה.

אם הבדיקות מעוררות חשד לגידול סרטני, סביר להניח כי יוחלט להסיר כירורגית את המסה, ולעיתים יומלץ אף לשלוח דגימה למעבדה בכדי לוודא את סוג הגידול ולהתאים טיפול מיטבי.
הווטרינר המטפל יכול גם לבצע בדיקות נוספות בכדי להעריך את ההשפעה הכללית על הגוף כמו בדיקות דם ושתן כדי לבדוק אם יש פגיעה ברמות הסידן בדם ובכליות.
יכול מאוד להיות גם שיהיה צורך בביצוע צילומי חזה ובטן בכדי לבדוק אם הגידול התפשט לבלוטות הלימפה ולאיברים נוספים כגון הריאות, הכבד והכליות. כל אלו יוכלו לעזור לרופא להתאים טיפול אופטימלי לחיית המחמד שלכם.

 

כיצד מטפלים בגידולי שק אנאלי?

עד שניתן יהיה להמשיך בטיפול רציני יותר, הווטרינר שלך עשוי להמליץ על מרככי צואה כדי להקל על הכלב שלך לעשות את צרכיו ולתת נוזלים ותרופות להורדת סידן בדם.
אם זה אפשרי, הטיפול כולל בדרך כלל הסרה כירורגית של המסה וכל בלוטות לימפה מוגדלות באזור.

הוכח כי ניתוח שבוצע כהלכה מאריך את זמן ההישרדות של כלבים עם גידולי שק אנאלי. עם זאת, גידולים עשויים בסופו של דבר להופיע שוב אם תאים סרטניים נשארים מאחור ויתכן שתאי הסרטן כבר התפשטו לאתרים אחרים בזמן ההסרה אפילו אם לא ניתן לראות אותם.
לאחר הניתוח, חלק מהכלבים לא יוכלו לשלוט בתנועות המעיים שלהם לזמן מה וקיים סיכון באתר הניתוח, במיוחד הוא נמצא בסמוך למסלול הוצאת הצואה מהגוף.
 

מכיוון שלגידולי שק אנאלי יש סיכון כה גבוה להתפשטות, כימותרפיה מומלצת לעתים בשילוב עם פתרון כירורגי. טיפול זה כרוך במתן תרופות, לרוב דרך הפה או הדם, כדי להרוג או לעכב התפשטות תאים סרטניים לאיברים נוספים.

 

מה הפרוגנוזה?

זמן ההישרדות של כלבים עם גידולי שקים אנאליים משתנה, אך בממוצע הוא עד שנה.
עם זאת, המצב של כל כלב שונה מכיוון שהפרוגנוזה תלויה בגורמים רבים כגון-
מאפייני הגידול, התפשטותו, הבריאות הכללית של הכלב, רמות סידן בדם, סוג הטיפול ועוד.
 

כיצד אוכל למנוע גידולי שק אנאלי?

לצערנו לא ידועה כיום על דרך מוכחת למנוע מגידולי שק אנאלי להתפתח. אך עם זאת, גילוי מוקדם הוא חשוב ותלוי רבות בבדיקות שגרתיות אצל הווטרינר המטפל.  למעשה, פעמים רבות גידולי שק אנאלי הם ממצא מקרי במהלך הבדיקה הגופנית של חיית מחמד שנראית בריאה.

 

 

למידע ופרטים נוספים מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368