גזע הניופאונדלנד
03-5403368

מידע

כתבות

גזע הניופאונדלנד

גזע הניופאונדלנד/מיכל ליבסון סייעת

 

הניופאונדלנד הוא כלב מגזע גדול.במקור הורבע ככלב עבודה לדייגים מחבל ארץ ניופאונדלנד , כיום חלק מקנדה.

הוא ידוע בגודלו העצום, כוחו הרב, מזג רגוע ונאמנות.

 

כלבי הניופאונדלנד מצטיינים גם בהצלת חיים במים, וזאת בשל מבנה הגוף השרירי שלהם, פרווה עבה ודו שכבתית, כפות רגליים המחוברות כמו קרומי שחייה, ויכולות השחייה הטובות שלהם.

 

היסטוריה

הניופאונדלנד חולק הרבה תכונות משותפות עם מסטיפים אחרים, כמו הסאן ברנרד והמסטיף האנגלי, ביניהן רגליים קצרות ועבות, ראש גדול מאוד עם אף רחב, צוואר עבה מאוד ומבנה עצמות חזק ויציב.

מקורו של הגזע הוא מהאי ניופאונדלנד, ובא מגזע השייך לאי בשם 'לסר ניופאונלנד' lesser Newfoundland)) או כלב סנט. ג'ון. St. John's Dog)) תכונות המסטיף הן קרוב לוודאי תוצאה של הכלאה עם כלבי מסטיף שהובאו לאי ע"י דייגים פורטוגזים בתחילת המאה ה-16.

בתחילת שנת 1880 דייגים וחוקרים מאנגליה ואירלנד נסעו לחופים הגדולים של האי ושם תיארו שני סוגים עיקריים של כלבי עבודה. לאחד היה מבנה כבד, גדול עם פרווה ארוכה והשני בינוני במבנהו, כלב מים עם פרווה חלקה. הגזע הכבד יותר נודע בשם הניו פאונדלנד הגדול או הניופאונדלנד, הגזע הקטן יותר נקרא the lesser Newfoundland  (הניופאונדלנד הקטן יותר)או בשם st. John’s dog.   גזע הסנט ג'ון הפך לאבותיו של גזע הריטריבר המודרני כיום.

שני הגזעים שימשו ככלבי עבודה למשוך רשתות דייגים מהמים, כשהניופאונדלנד משמש גם לגרירת עגלות וציוד אחר. 

 

מראה חיצוני

לניופאונדלנד (newfs, newfies  שמות חיבה) פרווה עבה ועמידה בפני מים וכפות רגליים מחוברות כמו קרומי שחייה.

הזכרים שוקלים בין 60-70 קילוגרם והנקבות 45-55 קילוגרם, מה ששם אותם בקטגוריתמשקל "הגזעים הענקיים".

הניופי הגדול ביותר שתועד שקל 120 ק"ג ואורכו מהאף עד הזנב היה 182.88 ס"מ.

הצבעים הסטנדרטים לניופאונדלנד הם: שחור, חום, אפור ולבן עם סימנים שחורים (הניופי בעל הצבעים שחור לבן לא תמיד נחשב "גזעי" מבחינת אגודות כלבנות שונות)

העצמות הגדולות של הניופים נותנות להם מסה גדולה, בעוד שהמבנה השרירי שלהם נותן להם את הכוח שהם צריכים כדי להתגבר על גלים גבוהים וים סוער. יש להם סיבולת לב ריאה גבוהה מאוד המאפשרת להם לשחות מרחקים ארוכים, והפרווה הסמיכה השמנונית והמבודדת שמאפשרת להם לשחות במי קרח קרים מאוד.

השפתיים והלסת השמוטות גורמות להם לרייר יתר על המידה.

הניופים, כמו גזעי ענק אחרים, אינם מאריכי ימים וגיל 8-10 נחשב כגיל מקסימלי.

 

אופי ומזג הניופים

הניופי ידוע במזג הרגוע והנוח שלו ובכוחו. הוא נאמן ביותר ומתאים מאוד ככלב עבודה. מהסיבות האלו הוא ידוע בכינוי "הענק העדין". הניופאונדלנד הוא כלב נוח לאילוף אם מתחילים מגיל צעיר. הוא טוב במיוחד עם ילדים, מכאן מגיע עוד כינוי חיבה שהוא "הכלב השמרטף".

הוא טוב עם בעלי חיים אחרים, אך גודלו יכול ליצור בעיה אם אינו מאולף כהלכה.

 

בעיות בריאותיות

ישנן כמה בעיות רפואיות המאופיינות לגזע הניופאונדלנד.

1. בעיות מפרקים- בשל גודלם הענק. בייחוד בעיות במפרק הירך (hip dysplasia)  והמרפק (elbow dysplasia).    

2. בעיות בדרכי השתן- Cystinuria – פגם תורשתי  הגורם להיווצרות אבנים בדרכי השתן
3. בעיות לב- בקרב הגזע נפוץ פגם תורשתי בלב הקרוי  subvalvular aortic stenosis   במחלה זו, שסתומי הלב פגומים, דבר העלול לגרום למוות פתאומי בגיל צעיר.

 

לסיכום

כלב הניופאונלנד הוא כלב נוח בעל מזג טוב וסבלני. הוא מקסים עם ילדים ויכול להיות כלב משפחה אוהב ונאמן.

לפני ששוקלים לגדל כלב מסוג כזה יש להתחשב באורך החיים היחסית קצר שלו, מחלות הגזע, וטיפול אינטנסיבי בפרווה שלו כשמתחלפת העונה. כדאי גם להתחשב באקלים החם שיש בארצנו ברב ימות השנה ולדעת שזהו גזע שרגיל לטמפרטורות מאוד נמוכות.

אחרי ששקלתם את כל אלה ועדיין החלטתם לגדל כלב מסוג ניופאונדלנד, תזכו לכלב טוב נוח אוהב ונאמן, שדורש טיפול ואילוף כראוי. בהצלחה!

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון