גזע הביגל
03-5403368

מידע

כתבות

גזע הביגל

גזע הביגל \ מאת: יפעת בנימיני - לקוחת מרכז וטרינרי רמה"ש

 

הביגל הוא כלב ציד ממשפחת ההאונדים.

היסטוריה
העדות הממשית הראשונה לקיום הגזע היא משנת 1475. הביגל הוכר כגזע רישמי בשנת 1873, וב-1890 הוקם בבריטניה מועדון מגדלי הביגל הראשון. הגזע הגיע לאמריקה הצפונית עם המתיישבים הראשונים. 


ייעוד הגזע - ביגלים משמשים לציד בלהקות או בבודדים, בעיקר של ציד קטן, כמו ארנבות ושועלים, אך גם לגישוש אחר ציד גדול כמו חזירי בר, תנים וצבאים.
הביגל הוא כלב הרחה, קרי, הוא צד תוך גישוש קרוב לקרקע. כיום ביגלים משמשים כחיות מחמד, אך גם ככלבי גישוש למטרות שונות.

 

בין התפקידים שממלאים כלבים אלה כיום ניתן למצוא גישוש אחר אנשים, גישוש אחר סמים, גישוש אחר חומרים אסורים במעברי גבול, נמלי ים, אוויר ועוד. יתרונו של הביגל על כלבי גישוש אחרים הוא גודלו הקטן והקומפקטי המאפשר גמישות רבה בהפעלתו, בהופעתו הלא מאיימת ובאופיו הנוח. בשל אופיו הטוב וממדיו הנוחים, הביגל פופולארי מאוד כחיית מחמד.

 

מבנה כללי

גובה ממוצע - 33-40 ס"מ.
משקל ממוצע – 10-18 ק"ג.
תוחלת החיים - 15 שנים.

פרוותו של הביגל קצרה וצפופה אולם יש גם נשירה. ה"גרביים" וקצה הזנב לבנים. ישנם כמה שילובי פרווה: טרי-קולור (חום, שחור ולבן), דו קולור (חום ולבן, זהוב ולבן, שחור ולבן). שחור-לבן או לבן לגמרי הם נדירים ביותר.


אופי
הביגל הוא גזע חברותי, טוב לב ונוח במיוחד, הוא אוהב בני אדם ואוהב ילדים ומסתדר אף עם חיות אחרות כמו כלבים וחתולים. בנוסף לכך, הביגל הוא זן פעלתני וערני, עליז ושמח לשחק בכל הזדמנות ועם כל שותף. גזע זה הוא קולני במיוחד, תכונה שפותחה על מנת שהצייד ידע באיזה שלב של המרדף נמצאת הלהקה. בשל הקולניות והעירנות יכול לשמש גם ככלב שמירה. כמו האונדים רבים הוא עצמאי ועשוי אף להיות עקשן. הוא חכם מאוד, נוח לאילוף, אולם בעל תאוות נדודים ונטייה לאכול שטויות ברחוב. הביגל מתאים מאוד לחיים העירוניים.

 

בריאות
מחלות תורשתיות העלולות להופיע בביגל - כליות, כאב צוארי בגורים, אנמיה, ועוד.


כמה מילים בנימה אישית...
אנחנו הבעלים של פליפר, הביגל המושלם, בשנתיים האחרונות. לפני שהכרנו את הגזע הזה חיפשנו כלב שיתאים לחיים בעיר ובבניין משותף. רצינו כלב לא גדול במיוחד וגם לא קטן במיוחד ואז חבר המליץ לנו על גזע זה ומיד כשראינו אותו התאהבנו.

אני ממליצה בחום על הביגל. מדובר בכלבים מקסימים, נעימים, מסתדרים מצוין עם כולם, נמרצים מחוץ לבית אך רגועים בתוך הבית, בקיצור מתאימים את עצמם לסביבה ואוהבים מאד לשחק. דרך אגב, פליפר החתיך מחפש חברה לזיווג, הוא משתתף בתערוכות של הגזע והוא זכה באליפות ישראל.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון