גזעים היפו אלרגנים - מיתוס או מציאות??
03-5403368

מידע

כתבות

גזעים היפו אלרגנים - מיתוס או מציאות??

מאת: אורי ויינגרטן - אסיסטנט

 

ישנו שימוש נרחב בקרב אוהבי כלבים באמירה "גזעים היפו אלרגנים", הכוונה היא כמובן לגזעים התואמים יותר לאדם הסובל מאלרגיה מאשר גזעים אחרים, אך האם השימוש במושג "היפו אלרגני" בכלל תקף כשמתייחסים לכלבים?

 

מחקרים רבים בתחום מוכיחים שלא, ואף טוענים כי אין שום ביסוס לטענה שגזע ספציפי הינו היפו אלרגני, יותר מזאת יש לציין שכלל אין כלבים היפו אלרגנים באופן מוחלט! (אשר חופשיים מאלרגנים).

 

ישנם גזעים שמשירים פחות פרווה וישנם גזעים שאין להם פרווה בכלל, אך מומחים בתחום טוענים כי הפרווה היא כלל לא הגורם לאלרגיה.

 

כל הפרשה מגוף הכלב יכולה להוביל לתגובה אלרגית – קשקשים מעור הכלב הנדבקים לפרווה יכולים לגרום לתגובה אלרגית ובדרך כלל אלו הם אכן הגורם העיקרי, כלבים המשירים יותר פרווה כמו לברדורים או בורדר-קולי- יותר סביר שיגרמו לתגובה אלרגית פשוט מכיוון שהקשקשים הללו משתחררים יחד עם הפרווה.  

 

ישנם גם אנשים המגיבים בכלל לפחמימות הנמצאות בשתן או ברוק הכלב- כאשר הכלב מלקק את פרוותו חלקיקים אלו הם הגורמים לתגובה האלרגית – זו גם הסיבה לכך שאלרגיה לחתול יכולה להיות חמורה בהרבה מאלרגיה לכלב.

 

אז למה בעצם גזעים מסוימים נחשבים לפחות מזיקים/יותר היפו אלרגנים מאחרים?

 

  אז כמו שנאמר עד כה, אין בהכרח הבדל בין מינים עם פרווה ארוכה לקצרה, אדם יכול להיות אלרגי באותה מידה לכל גזע.

 

המכנה המשותף לגזעים ה"היפו אלרגנים" הוא למרות הכול- הפרווה – סוג הפרווה של כלבים הנחשבים "היפו אלרגנים" הוא מה שנקרא "לא נשיר" – הכוונה היא לפרווה בעלת שכבה אחת. לגזעים אחרים ישנה "פרווה נשירה" – אשר לה שתי שכבות של פרווה. ללא שכבה נוספת של פרווה ובעזרת הקפדה על סירוק וטיפוח תקופים, לקשקשי הכלב יש פחות סבירות להגיע לאוויר ולגרום לתגובה האלרגית.

 

בין הגזעים הנחשבים היפו אלרגנים נמצאים פודלים, יורקשרים, בישונים, טריירים מלטז סיני מצוייץ ושיצו.

 

אז איך מתמודדים עם תגובה אלרגית לכלבים?

 

יש לחזור ולהגיד כי האלרגיה – היא אלרגיה לכלב או לחתול מסוים ולא לכל הכלבים והחתולים או אפילו לא לגזע מסוים ולכן:

 

- לאדם היודע כי נוטה לסבול מתגובות אלרגיות לכלבים או שסבל מכאלו בעבר, מומלץ לבלות זמן מה בחברת הכלב או החתול אותו מתכנן לגדל לפני שמחליט לאמצו, אם אדם אלרגי רוצה לגדל כלב הדבר מאד תלוי בסוג האלרגיה וחומרתה.

-  טיפוח, הברשה ושמירה על איזור מחייה נקי מפרוות הכלב, נאמר גם כי רחצה של הכלב עוזרת מאד במניעת הקשקשת הגורמת לאלרגיה. יש לדאוג לניקיון יסודי של הבית, ומומלץ לדאוג למקום שינה במיוחד בשביל הכלב, שאיבת אבק ושמירה על איזור נקי מפרווה מפחיתה משמעותית את כמות האלרגנים בסביבתך ובכך את התגובה האלרגית.

 

- ישנן עצות רבות ומרובות על שיטות ניקיון, מזון עשיר המפחית את כמות הקשקשת, החלפת השטיחים והמצעים ואף יעוץ רפואי עם מומחה לאלרגיה לגילוי מוקדם של הבעיה ומתן טיפול תרופתי וכו' וכו', ישנו מידע רב ברחבי האינטרנט על דרכים שונות ומשונות להתמודדות עם הבעיה, אך בסופו של דבר העצה הטובה ביותר להתמודדות עם אלרגיה היא הימנעות.

 

https://helix.northwestern.edu/article/fido-fact-or-fiction-truth-about-hypoallergenic-pets

*פטה-קלין : מוצר למיזעור תגובות אלרגיות לכלבים