גזעיים פופולאריים - פאג
03-5403368

מידע

כתבות

גזעיים פופולאריים - פאג

גזעיים פופולאריים - פאג 

ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

כללי
הפאג הינו גזע מיוחד. ניתן לומר שזהו מקרה של כלב גדול באריזה קטנה. הפאגים ניחנים במזג נוח, אוהבים לשחק, חברותיים ויודעים להעניק אהבה. מבנה הגוף מרובע ומוצק, וצבע הפרווה חום בהיר או שחור עם "מסיכה" שחורה על הפנים.
זהו גזע פופולארי לחברה וליווי וגם מצטיין בתחרויות כלבים.
משקל ממוצע מומלץ נע בין 6 ל-8ק"ג. תוחלת חיים ממוצעת – 12-14 שנים.

 

ההיסטוריה של הגזע
הפאג הינו אחד הגזעים העתיקים ביותר מבין כל גזעי הכלבים ושגשג עוד לפני שנת 400 לפנה"ס. רוב החוקרים מסכימים כי מוצאו של הגזע הוא מאסיה בשל הדמיון לגזע הפקינז.
המקור הראשון הידוע של הפאג נמצא בסין, שם שימשו הכלבים כחיות מחמד במנזרים בודהיסטיים בטיבט. בהמשך הופיע הגזע גם ביפן ובאירופה והפך למפורסם כשהנסיך ויליאם מהולנד, חובב פאגים מושבע, הוכתר למלך אנגליה בשנת 1572.


כלבי פאג הפכו לאופנתיים ולחביבים במיוחד על האצולה האירופית. כך למשל, ג'וזפין, אשתו של נפוליאון, החזיקה כלב פאג ואף השתמשה בו כדי להעביר לבעלה הודעות מוסתרות בתוך הקולר בעת שהיה בכלא. דווקא באמריקה, לשם הגיע הגזע מאנגליה, הפכו כלבי הפאג לכלבי משפחה החביבים במיוחד על ילדים, להבדיל מכלבי האצולה המיוחסים של אירופה.


האם הגזע מתאים לי?
לכלבי פאג יש מטרה אחת בחיים – להיות בקרבת בעליהם ולרצות אותם. עובדה זו, יחד עם חוסנם הגופני, עושים אותם לכלבי משפחה מועדפים. הם מסתדרים היטב גם בדירות קטנות משום שאין להם צורך בפעילות גופנית רבה. הם סתגלנים ומתאימים עצמם גם למצבים משתנים.
הפאג משיר שערות אולם בזכות הפרווה הקצרה אין צורך להבריש אותם.

על-פי ארגון הכלבים האמריקאי - AKC - הפאג מוגדר ככלב לוויה, משויך לקבוצת כלבי השעשוע, ואמור לשקול 6-8ק"ג.

 

תכונות אופי

הפאגים יודעים לתת ולקבל אהבה, יציבים, מאוזנים, בעלי קסם אישי וכבוד עצמי. הם חכמים, נוחים יחסית לאילוף, שובבים וחברותיים מאוד.
הם אוהבים חברה ורוצים להתחבר עם כל אחד, אבל הופכים עצובים ורגזנים אם לא משתפים אותם בפעילות. הם מתאימים לבית או לדירה, אוהבים לשחק עם ילדים או להתכרבל בחיקם של מבוגרים. יחד עם זאת, הם כלבי שמירה מצוינים ויתריעו בפני כל איום או סכנה.

 

שיקולים רפואיים

בעיות נשימה – כמו כל הגזעים פחוסי האף, לכלבי פאג יש נטייה לסבול מבעיות נשימה. הנחיריים הצרים, החיך המוארך וקנה הנשימה הצר עלולים להקשות מאוד על הנשימה, במיוחד בפעילות גופנית מאומצת, או במזג אויר חם ולח.
מומלץ להתייעץ עם הווטרינר ולשקול ניתוח לייזר בגיל צעיר למניעת מצבים מסכני חיים אלה.

עודף משקל – לפאג יש נטייה לעודף משקל ולכן יש להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת.

אורתופדיה – נטייה לבעיות בפיקת הברך ובאגן. במצבים קשים יש לפעמים צורך בניתוח.

בעיות עיניים – לפאג יש עיניים בולטות וקפלי עור בפנים. שילוב זה יכול לגרום לחיכוך של קפלי העור או שערות הפנים בעיניים, לדלקות חוזרות ונשנות ואף לכיבים.

בעיות עור – נטייה לאלרגיה, גירודים ודלקות עור בקפלי הפנים.

דלקת קרום המוח – מחלה גנטית נדירה וייחודית לכלבי פאג, מופיעה בכלבים צעירים, בדרך כלל מתחת לגיל 3. סימני המחלה – התקפים אפילפטיים, הליכה במעגלים, דחיפת הראש כנגד הקיר, חוסר יציבות בהליכה, עיוורון וכאב צווארי.
למרבה הצער, המחלה חשוכת מרפא.

סיבוכים בהמלטה – לפאג יש גולגולת גדולה ועגולה, ולכן לאם קשה לעיתים להעביר את הגורים דרך תעלת הלידה הצרה. במקרים כאלו יש צורך בניתוח קיסרי.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון