גולדן רטריוור - סקירת הגזע
03-5403368

מידע

כתבות

גולדן רטריוור - סקירת הגזע

גולדן רטריוור \ מאת: מעין שקד, אסיסטנטית

 

סקירה היסטורית
בעבר, הורבע הגולדן רטריוור על מנת לסייע לציידים למשות מהמים ברווזים או עופות אחרים אשר נורו על ידי הציידים ונפלו במרחק רב מהם, לעיתים קרובות אל תוך המים. בשל כך, דאגו בני האדם "לספק" לגזע לסתות עדינות (על מנת שלא יפגעו בשלל הציד) ואהבה מולדת למים. כמו כן, פרוותם של כלבי הגולדן רטריוור מותאמת לסביבה המימית כך שהשכבה הפנימית צפופה ומחממת בעוד שהחיצונית חלקה, ארוכה ודוחת מים.

מקורו של הגזע הוא בסקוטלנד, במחצית השניה של המאה ה-19. בתקופה זו הורבעו מינים שונים של כלבי ציד, כאשר גור הגולדן רטריוור הראשון (אשר בזמנו נקרא "לברדור צהוב") נוצר מהכלאה בין זכר מגזע לברדור רטריוור זהוב ונקבה מגזע ווטר ספניאל.

גזע הגולדן רטריוור הוכר לראשונה על ידי מועדון הכלבנות האנגלי בשנת 1903 ונקרא באותה התקופה -  Flat Coats- Golden. ב-1913 נוסד מועדון הגולדן רטריוור הראשון, אולם שם הגזע שונה באופן רישמי לגולדן רטריוור רק בשנת 1920.

 

מאפייני הגזע
כפי שמרמז שמם, פרוותם של כלבי הגולדן רטריוור ארוכה ונעה בין גווני הזהוב השונים (החל מצבע לבן לצהוב ועד לחום אדמוני).
כלבי הגולדן רטריוור הינם מגודל בינוני ועד גדול. הם מגיעים לגודלם המלא בגיל שנה ולמשקלם המלא בגיל שנתיים. התבגרותם השכלית נמשכת עד גיל שלוש, ולעתים אף יותר.
גובהו של הזכר הממוצע נע בין 58-61 ס"מ ומשקלו בין 30-34 ק"ג. גובהה של נקבה ממוצעת נע בין 54-57 ס"מ ומשקלה בין 25-30 ק"ג.

 

כלבי גולדן רטריוור ידועים במזגם הטוב. הם טובי לב, רגועים, חברותיים ונאמנים. הם מסתדרים מצויין עם ילדים, חיות מחמד אחרות ואפילו חיות משק. תכונות אלה הן שהופכות אותם לכלבי משפחה נפלאים. עם זאת, בשל עדינותם ואהבתם לכל עובר אורח אין הם משמשים ככלבי שמירה טובים במיוחד.

 

כלבי הגולדן רטריוור מוכרים ככלבים היכולים להפגין אינטליגנציה רבה וניתנים לאילוף בקלות, דבר ההופך אותם מתאימים במיוחד ככלבי נחייה, כלבי שירות לחירשים, כלבי גישוש או כלבי הצלה.

 

בשל מורשת הציד ארוכת השנים שלהם, כלבי הגולדן רטריוור הינם בעלי מרץ רב, ועל כן הם אוהבים לשחק ולהוציא אנרגיה רבה, בין אם מדובר במשחק עם כלבים אחרים או עם בני אדם.

 

בעיות בריאותיות נפוצות בגזע
משך החיים הממוצע לגזע הוא כ-12 שנים, וכמו בכל גזע, גם לכלבי הגולדן רטריוור מספר מחלות אשר אופייניות לגזע. חשוב לציין כי לא כל גולדן רטריוור בהכרח יסבול במשך חייו ממחלות אלה.

היפ דיספלסיה – Hip dysplasia
פגם תורשתי הפוגע בהתפתחותו התקינה של האגן ומבנה המפרקים. ההתפתחות הלא תקינה של המפרקים יכולה להוביל לדלקת פרקים כרונית, המתבטאת בקושי בקימה והליכה ואף צליעה. כ- 20% מכל כלבי הגולדן רטריוור סובלים מבעיה זו.
ניתן לאבחן את המחלה באמצעות צילום רנטגן של האגן החל מגיל חצי שנה. במידה והוריו של הגור הינם בעלי אגן טוב, סיכוייו של הגור לחלות במחלת אגן הינם נמוכים.

השמנה
כלבי הגולדן רטריוור ידועים באהבתם הגדולה לאוכל, ועל כן לא נדיר לראות כלבים מגזע זה בעלי משקל עודף. יש לזכור כי בעיות השמנה יכולות להחמיר מצבים קיימים, כגון כאבי פרקים, ועל כן חשוב להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית בקרב כלבים אלה. 

בעיות עיניים
מחלות עיניים כגון קטרקט או ניוון של רשתית העין גם הן מופיעות בגזע ועשויות להתפתח בגיל מוקדם יותר מאשר בכלבים אחרים.

אלרגיות
כלבים מגזע זה עשויים להיות רגישים יותר לאלרגיות עוריות, המובילות לגירודים, פצעי "הוט ספוט" או דרמטיטיס (דלקת עור).

מחלות תורשתיות אחרות המופיעות בגזע - סוכרת, אפילפסיה, היפוך קיבה, בעיות מפרקים, תת-פעילות בלוטת התריס, תת-פעילות בלוטת האדרנל, בעיות לב ועוד.

 

טיפוח
בשל פרוותם הארוכה זקוקים כלבי הגולדן רטריוור להברשות קבועות ויחסית תכופות. כמו כן, בשל אהבתם למים הם תמיד ישמחו למקלחת, אולם יש לזכור כי אין צורך לרחוץ אותם יותר מפעם במספר חודשים. בשל היותם כלבים בעלי פרווה ארוכה ישנם בעלי כלבים המעדיפים לספרם במהלך חודשי הקיץ, אולם אין הדבר הכרחי. 

 

כמה מילים בנימה אישית...
בתור הבעלים של גולדן רטריוור מקסים בן 3 שנים, אני יכולה להמליץ על גזע זה בפה מלא לכל מי שמחפש חבר אמיתי. מדובר בכלבים מקסימים, נוחים לאילוף, מסתדרים מצויין עם כלבים אחרים, עם בני משפחה ובעיקר ילדים. אוהבים מאד לשחק אבל גם יאהבו להתכרבל איתכם שעות על הספה ובעיקר יפגינו כלפיכם אהבה ללא תנאים.


וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון