ברצולוזיס - Brucellosis בכלבים והאם זה מדבק לאנשים ?
03-5403368

מידע

כתבות

ברצולוזיס - Brucellosis בכלבים והאם זה מדבק לאנשים ?

מאת: עמית זוננשיין, אסיסטנט, מרכז וטרינרי רמה"ש
 
מהי ברצולוזיס בכלבים ? 
 
ברוצלוזיס הוא זיהום חיידקי מדבק הנגרם מהחיידק Brucella canis . מחלה חיידקית זו הינה מדבקת מאוד בין כלבים. כלבים נגועים בדרך כלל מפתחים זיהום במערכת הקשורה לרבייה ומועברת במגע מיני. 
 
זני בעלי חיים אחרים היכולים להידבק בברוצלוזיס הינם: כבשים, עיזים, פרות, צבאים, חזירים, איילים ועוד. 
 
 
מהם תסמיני הברוצלוזיס ?
 
ברוצלוזיס בכלבים בדרך כלל גורם לבעיות פוריות, הפלות ועקרות, זאת עם מספר ממצאים קליניים של המחלה. המחלה בעיקר נפוצה בכלבים מבוגרים.
 
כלבים זכרים - הנגועים בברוצלוזיס מפתחים אפדידימיטיס - epididymitis – שזהו זיהום באשך הגורם להיווצרות לא תקינה של הזרע ופוגע בפוריות הכלב. 
 
לכלב עם אבחון של ברוצלוזיס לעתים קרובות יהיה שק אשכים מוגדל או אשך מוגדל ולפעמים תהיה פריחה על שק האשכים. יש אפשרות שכלב שיחלה במחלה יהיה עקר. במקרים כרונים או ארוכים מאוד, האשכים יתנוונו או יתכווצו. 

כלבות נקבות – הנגועות בברוצלוזיס יפתחו זיהום ברחם ובעקבות כך יכולים להיגרם: עקרות, קושי גדול להיכנס להריון או הפלה מאוחרת בסוף ההריון. לכלבות בהריון עם המחל לעתים קרובות יהיה הפרשות מתמשכות מהוואגינה ולרוב יפילו בין הימים ה-45-55 להריון או ימליטו גור שלא התפתח מספיק שימות מלכתחילה או גורים חלשים מאוד שהסיכוי שלהם לשרוד הם נמוכים ויכולים למות כמה ימים לאחר הלידה.  
 
בזמן השלבים המוקדמים של המחלה, גידול של בלוטות הלימפה הינו נפוץ מאוד. כמו כן מידי פעם המחלה יכולה להעביר זיהום לדיסקים בין החוליות, עיניים, כליות ולמוח. אם החיידק מדביק את הרקמות באזורים האלו, הסימנים הקליניים יהיו קשורים למערכת שנפגעה מהזיהום. 
 
 
איך מחלת הברוצלוזיס מתפשטת בכלבים ? 
 
כמות גדולה של חיידקי הברוצלוזיס מופצות בהפרשות מאברי המין ( זרע או הפרשות וגינליות ) מהכלב שנדבק. כמות קטנה של חיידקים יכולה להתפשט גם בשתן או ברוק הכלב. לאחר שנקבת הכלב מפילה הריון בעקבות מחלת הברוצלוזיס, היא תמשיך להפריש נוזלים מזוהמים בחיידק למשך 4-6 שבועות לאחר ההפלה עצמה.
 
כלבים הנחשפים למחלה באמצעות מגע עם נוזלי הגוף המזוהמים - רוב מקרי ההידבקות הינם בעקבות מגע אוראלי ( ליקוק של שתן מזוהם, הפרשות מאזור דרכי הרבייה, ליקוקים ולעיסה של חומר שילייה מזוהם או עוברים שהופלו), בנוסף כלבים יכולים לקבל זיהום דרך הפרשות בביצוע יחסי מין, שאיפת רוק או מעבר ריריות מהעיניים . 
 
 
איך מחלת הברוצלוזיס מאובחנת בכלבים ?
 
הזיהום החיידקי מאובחן על ידי בדיקת דם. הבדיקה הנפוצה ביותר נקראת – RAST test ויכולה לזהות זיהום עד כשלושה עד ארבעה שבועות לאחר ההידבקות. בדיקה זו משמשת גם כאמצעי לסינון להרבעת כלבים בבתי גידול. תוצאות שליליות הן אמינות אלא אם הכלב רק נחשף למחלה ולא עבר מספיק זמן עד שהתוצאה תופיע כחיובית. טעיות מעבדה יכולות לקרות ולכן מומלץ לעשות את בדיקת ה- RAST. במידה והבדיקה יצאה חיובית המחלה תהיה מועמתת עם בדיקה מתקדמת לאי-דיפוזיה (AGID) שיכולה לעמת בעלי חיים הנגועים במחלה מ12 שבועות ועד לשנה מהרגע שנדבקו. 
 
 
מה הטיפול לכלבים שנדבקו בברוצלוזיס
 
למרות שאנטיבויטיקה ( מינוסיצילין, דוקסיצילין או אינרופלוקסצין ) יכולות לעזור בכדי להשתלט על הזיהום, אין שום טיפול יעיל המבטל לחלוטין את החיידק, וכל כלב שנדבק בברוצלוזיס יחשב כנדבק לכל החיים. אפילו אם הזיהום יופחת וישלט על ידי אנטיביוטיקה, הכלב עלול להפריש לסירוגין את החיידק למשך כל חייו. 
 
עיקור או סירוס של הכלב הנגוע יפחית את הפרשות החיידקים לסביבה, כמו כן יקטין משמעותית את הסכנה לכלבים אחרים.
 
 
איך אפשר לשלוט על חיידק הברוצלוזיס ?
 
המחלה בכלבים נדירה באזור בקנדה ויותר נפוצה בארה"ב בעיקר בחלקה הדרומי ובהרבה מקומות אחרים בעולם. מאז שהמחלה מהווה איום ממשי על היכולת של כלבים להתרבות, כל הכלבים המשמשים למטרות הרבייה צריכים לעבור את הבדיקה על בסיס קבוע (כערך על 3-6 חודשים). יש לראות שכלבים חדשים לא יהיו חשופים לכלבים אחרים (בעיקר בבתי גידול וכלביות), אלא אם כן היו בבידוד כ-8-12 שבועות ועברו את הבדיקה ויצאו שליליים. רוב המומחים טוענים שיש לעשות שתי בדיקות דם בהפרש של 4 שבועות מאחת לשנייה וכמה שיותר קרוב לסוף תקופת הבידוד. ברוב מדינות העולם, מחלה זו מדווחת על ידי הווטרינרים לרשויות, מכיוון שהיא יכולה להוות גורם המסכן בהידבקות לכלבים אחרים ולבני אדם.
 
 
האם אנחנו בני האדם בסכנת הידבקות מברוצלוזיס מכלב שנדבק במחלה ?
 
ברוצלוזיס היא מסוג המחלות העוברות מכלבים לאנשים . למרות שאנשים יכולים להידבק במחלה רק אם יש ביניהם מגע עם כלב חולה, לא נפוץ שאנשים נדבקים במחלה מכלב שחלה בברוצלוזיס מכלב. מגדלים או ווטרינרים החשופים לדם או הפרשות מחיות נגועות בזיהומים נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבק מזיהום בעל החיים. אנשים שמגדלים חיות מחמד בבית (כמו רובנו) נחשבים בסיכון נמוך יותר להידבק מזיהום מכיוון שפחות סביר שיהיה להם מגע עם דם, זרע או הפרשות וגינאליות מכלב נגוע. 
 
בכל מקרה, אנשים עם מערכת חיסונית חלשה צריכים להימנע ממגע עם כלב המאובחן בברוצלוזיס. 
 
אנשים שבאים במגע עם כלבי הרבייה, גורים שרק נולדו או עוברים שהופלו צריכים לנקוט באמצעי זהירות ולשמור על היגיינה ביום יום. כמו כן עדיף להשתמש בכפפות חד פעמיות לפני שנוגעים בגור שרק נולד או כשמנקים אזור שכלב לכלך. לאחר השימוש בכפפות החד פעמיות, יש לשטוף ידיים ביסודיות עם סבון ומים ולרחוץ אותם היטב.
 
 
למידע נוסף,
אנא צרו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.  
03-5403368