בעלי חיים בספרים / וטרינר בספרות
03-5403368

מידע

כתבות

בעלי חיים בספרים / וטרינר בספרות

מאת: ד"ר דורון נרי - וטרינר

בסוף השירות הצבאי שלי מצאתי את הייעוד שלי ובלבי גמלה ההחלטה ללכת בעקבותיו ולהיות וטרינר. הוריי אשר התרגשו מהחלטתי קנו לי במתנה את ספרו של ג'יימס הריוט "כל היצורים גדולים כקטנים". זה היה הספר הראשון שגרם לי לצחוק בקול רם תוך כדי קריאתו. בעקבות הספר קראתי את כל סדרת ספריו.

 

רציתי להמליץ לכם על ספריו של ג'יימס הריוט, אשר ידברו אל לבו של כל אדם שאוהב בעלי חיים, ובמיוחד לכל אחד ואחת ששוקלים ללמוד רפואה וטרינרית.

 

הספרים של ג'יימס הריוט  כתובים ברגישות אנושית מדהימה ובהומור, ומתארים דרמות אנושיות על החיים ועל שלל בעלי חיים. ספריו פונים ישר ללב ופשוט אי אפשר להניח אותם לפני שמסיימים לקרוא אותם.

 

ג'יימס הריוט הינו למעשה שם העט של הווטרינר ג'יימס אלפרד ווייט (1916-1995). הוא הוסמך כרופא וטרינר בשנת 1939 בסקוטלנד (כמוני!) והחל לעבוד בכפר קטן ביורקשייר שבצפון אנגליה.

ב-1969 כתב את ספרו "לו רק יכלו לדבר" המבוסס על חייו ועבודתו בתור וטרינרי כפרי במשך כ-50 שנה.

ספריו עוסקים באירועים והתרחשויות אשר אירעו לו או למקורביו באזור הכפרי של צפון אנגליה. אחד הדברים הכובשים בספריו הוא תיאורי הנוף המדהימים ושובי הלב של אזור זה. ספריו כתובים בשפה פשוטה המאפשרת לחוש את הדמויות והאירועים מקרוב.

 

בזמן לימודיי בסקוטלנד רוב הסטודנטים שלמדו איתי סיפרו לי שהספרים שלו עודדו אותם לפנות למקצוע הווטרינריה.

בתחילת עבודתי כווטרינר עבדתי שנתיים באזור הכפרי של הארטפורדשייר (דרום אנגליה). לא פעם הרגשתי שאני חי ומתנהל בדיוק כמו ג'יימס הריוט וספריו תרמו לי רבות בעת האינטראקציה עם המקומיים  וכן עם ניהול מקרים וטרינרים, והדבר נכון עד עצם היום הזה.

 

בעקבות ספריו, ג'יימס הריוט הפך לרופא הווטרינרי המפורסם ביותר בעולם, עם למעלה מ-60 מליון ספרים שנמכרו ברחבי העולם.

ספריו של הריוט שתורגמו ל-30 שפות, (כולל עברית, בהוצאת זמורה ביתן מודן), כוללים את:

·         "כל היצורים גדולים כקטנים", 1979, זמורה ביתן מודן

·         "כל הדברים מבהיקים כיפים", 1979, זמורה ביתן מודן

·         "כל הדברים, נבונים כמופלאים", 1981,

·         "את כולם ברא אלוהים ", 1983, זמורה ביתן מודן

·         "כל יצור חי", 1993, מודן

·         "סיפורי כלבים", 1986, מודן

·         "סיפורי חתולים, 1995, מודן

בספריו מוצג המקצוע שלנו, רפואה וטרינרית, וההתמודדויות שלנו, הרופאים, עם בעיות וקשיים המשותפים לכל בעל מקצוע, כגון התמודדות מול לקוחות (מגבלות כספיות, חילוקי דעות) צער בעלי חיים, מקרים רפואיים קשים, ההבדלים בין תיאוריה לבין פרקטיקה, ועד כמה המקצוע של וטרינר הוא באמת ייעוד. הספרים שלו הם על אהבת בעלי חיים אבל גם על משמעות החיים עצמם.