בטיחות חיות מחמד מחוץ לבית
03-5403368

מידע

כתבות

בטיחות חיות מחמד מחוץ לבית

מאת: ד"ר דורון נרי - רופא וטרינר


 

הקפדה על כללי התנהגות פשוטים תמנע תאונות מיותרות ותסייע לשמור על חיית המחמד שלכם בריאה ושלמה

בכל שנה מגיעים למרפאתנו בעלי חיים רבים הסובלים מפציעות וחבלות שניתן היה למנען.חשוב לדעת: תאונות בבית ומחוצה לו מתרחשות תמיד, ואולם הבעלים, באמצעות ידע, מתן תשומת לב וערנות בסיסית יכולים למנוע חלק ניכר מהן. 


גינת הבית:
הגינה אמורה להיות מקום המשמש את חיית המחמד לשעשועים ולרגיעה, אולם היא עלולה להוות מקור סכנה. חומרים כימיקלים דוגמת קוטלי עשבים וחומרי הדברה, כלי עבודה חדים ומשוננים, צמחי רעל וכו, הן רק חלק מהדוגמאות לסכנות אפשריות. 
כמו כן מומלץ לערוך סקירה תקופתית בגינה לאיתור סכנות פוטנציאליות; כמו כן מומלץ לאחסן את כל חומרי ההדברה והדישון במקום בטוח שימנע מבעלי חיים – וילדים – את הגישה אליהם.


צמחי גינה רבים עלולים להיות רעילים לבעלי חיים (מבין שלל המינים נזכיר את הרדוף הנחלים, מיני שושן, נרקיס וצמחי פקעות אחרים). על הבעלים להיות מודעים לנושא בעת בחירת שתילים חדשים או בעת תכנון הגינה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

חשוב שהגינה תהיה מגודרת באופן שימנע מבעל החיים מלצאת ממנה בלא השגחה, ומבעלי חיים זרים להיכנס אליה. יש להקדיש תשומת לב לאופן או לאופי הגידור: האם השער סגור תמיד, או שמא פתוח לעיתים? האם השער נעול? האם בעל החיים יכול לשרבב ראשו מבעד לפתחים בשער באופן שכלבים מהרחוב יכולים לתקוף אותו? 


מרווח הסורגים בגדר או בשער צריך להיות כזה שבעל החיים לא יוכל לתחוב את ראשו דרכם. וטרינר רמת השרון, וטרינר הרצליה
לעומת זאת, אם הוא מצליח, חשוב לשים לב שיוכל גם להחזיר את ראשו על מנת שלא יתקע. חשוב לוודא שאין פרצה בגדר (או מתחתיה – בעלי חיים רבים יודעים ואוהבים לחפור מתחת לגדר). 


הדגשים הנ"ל חשובים במיוחד כשמדובר בחיות מחמד קטנות, דוגמת ארנבונים ושרקנים הגדלים באופן חופשי בחצר. חשוב להקפיד שבגינה יהיה איזור מוצל וכן קערת מים לשימוש בעל החיים. 


הדבר חשוב בעיקר בתקופת הקיץ ובחודשיים החמים. גורם סכנה נוסף הקיים בחצרות וגנים הינו חשיפה לחרקים ולזוחלים (ובמיוחד לעוקצים שביניהם): דבורים, צרעות, נמלים, נחשים, עכבישים, עקרבים וכו הם רק חלק מההפתעות הלא נעימות שעימן עלולה חיית המחמד שלנו להיפגש בצאתה החוצה. בכל מקרה של עקיצה יש לפנות בהקדם למרפאה


עקיצות (וביחוד הכשות) כואבות, מבהילות ועלולות, במקרים מסוימים, אף להיות מסכנות חיים. טיפול נכון ובעיקר מהיר יפתור את הבעיה במרבית המקרים. שברי זכוכית, אבני חצץ קטנות וחדות וקוצים עלולים לפצוע ולחדור לכפות רגליהם של בעלי החיים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

הדבר יאופיין, בדרך כלל, בצליעה אקוטית, מלווה בכאב. בהמשך תופיע נפיחות של האיזור, שעלולה להתפתח לזיהום מקומי. הדבר קורה, בדרך כלל, מספר ימים לאחר הפציעה ומלווה בכאב רב וחולי  סיסטמי של בעל החיים. על מנת למנוע סיבוכים מעין אלה, מומלץ להגיע לבדיקה בכל מקרה של צליעה או חשד לגוף זר, גם אם נראה שהצלחתם להוציא אותו. לחתולים יש נטייה להיכנס למקומות שונים ולהיתקע בהם. אם בחצר הבית (או בבית עצמו) ישנו מחסן או ארון שאתם פותחים לעיתים רחוקות, למשל בעת העבודה בגינה – הכרחי לוודא בגמר העבודה כי החתול לא נמצא במקום, על מנת שלא יוכל להנעל בתוכו. מחוץ לגינה:בטיחות בעלי חיים הינה קריטית במיוחד כשמדובר ביציאה מהבית אל הרחוב. 


יש לנהוג בזהירות יתרה בסביבת כבישים וכלי רכב. גם כלבים רגועים ומחונכים עלולים לקפוץ לכביש באופן פתאומי אם בעקבות חתול בורח, אם עקב התקף בהלה או מכל סיבה אחרת. לצערנו, תאונות דרכים הן פגיעות שכיחות, מתסכלות ומסוכנות, אולם את רובן ניתן למנוע ע"י אימוץ כללי זהירות פשוטים ומתן תשומת לב מירבית. מומלץ לשחרר כלבים מהרצועה רק במקומות המותרים לכך, דוגמת גינות כלבים, או במקומות שבהם אתם בטוחים כי כלבכם מוגן (שדה פתוח, פארק גדול וכו...). מומלץ לאמן את הכלב כך שיחזור אליכם בהינתן לו סימן מוסכם. 


חשוב לסמן את כלבכם בתגית זיהוי כוללת את שם הכלב ומספר טלפון זמין שלכם, כך שבמקרה שהכלב בורח אם עקב בהלה או פגיעת מכונית, יוכלו לאתר אתכם במהירות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

אמצעי זיהוי שכזה הינו זול ופשוט להכנה (חנויות טמבור, חנויות לשכפול מפתחות וחנויות לממכר ציוד לבעלי חיים) וברגע האמת אף מציל חיים! מומלץ לשים תגית לכלב גם אם הוא משובב בשבב זיהוי אלקטרוני.במקרים רבים, ובעיקר כשמדובר בכלבים זכרים לא מסורסים, מומלץ לזמום את פיו של הכלב בזמם (מחסום פה), על מנת שלא ינשך זכרים אחרים ולא יקלע למריבות מיותרות. מחסום מעין זה ימנע גם אכילה לא מבוקרת של זבל ושאריות בעת הטיול - סכנה נפוצה נוספת המאפיינת חיות היוצאות החוצה. בהקשר זה כדאי לזכור כי תולעת הפארק הינה מחלה קטלנית, נפוצה ביותר, המועברת ע"י אכילת זבל וצואת כלבים בעת הטיול. 


חשוב למנוע בכל דרך מכלבכם אכילה לא מבוקרת בחוץ! באשר לחתולים – מומלץ לשמור את החתול בתוך הבית, בעיקר בלילה. המלצה זו רלוונטית בעיקר לחתולים המתגוררים בקרבת כביש סואן.


בנוסף, מומלץ לשבב חתולים היוצאים החוצה בשבב זיהוי אלקטרוני, שיקל בעת אובדן (וזאת למרות שהחוק אינו דורש שיבוב חתולים). דאגו לחסן את חיות המחמד שלכם במועד! חיסון משושה, המגן מפני מחלות מדבקות,חיסון כלבת, טיפול כנגד תולעת הפארק וכן טיפול מונע כנגד טפילים חיצוניים דוגמת פרעושים וקרציות – כל אלה יסייעו לכם רבות בשמירה על חיות המחמד שלכם, בייחוד אלה היוצאות החוצה. 

 

הקפדה על כללי התנהגות פשוטים אלה תמנע תאונות מיותרות ותסייע לשמור על חיית המחמד שלכם בריאה ושלמה.