למה משחק חשוב לכלב שלכם
03-5403368

מידע

כתבות

למה משחק חשוב לכלב שלכם?

מאת :סלובידקר קריסטין מנהלת קבלה ואסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון

לעתים קרובות, פעילות גופנית מהווה חלק חשוב בפתרונן של בעיות התנהגות שונות אצל כלבים.
משחק, לדוגמא, הוא דרך ביטוי פנומנלית להתנהגויות טבעיות של הכלבים שלעיתים לא יוצא להם להביע כחלק מחייהם בביתנו. ויחד עם אורח חיינו העסוק, עלולה להיווצר לכלבינו בעיה של היעדר הזדמנויות משחק.
עם זאת, זכרו כי לעזור לכלביכם לעסוק בפעילות גופנית דרך משחק לא תמיד מחייב הליכות ארוכות או אימונים קשים - כל רמת פעילות משרתת את המטרה.

 

לפעילות גופנית יתרונות רבים בחיהם של כלבים -  שומרת עליהם בכושר, מחזקת שרירים, תורמת לשיפור התנועתיות במערכת העיכול ולמניעת השמנה.
בין אם מדובר במשחק כדור בחצר או יציאת להליכות וטיולים, פעילות גופנית היא חיונית לפריקת כל האנרגיות העצורות בכלבינו. ללא פורקן זה הם עלולים לפתח בעיות התנהגות, היכולות לנוע מבקשות חוזרות לתשומת לב ועד נטיות הרסניות של ממש.
לדוגמא, כלב הנוטה ללעוס את הספה או לחפור בגינה, יכול לתעל את אותה אנרגיה ולהפיק את אותו שחרור על-ידי הפעילות הגופנית הנכונה.


אם כלבכם אינו רגיל לפעילות גופנית סדירה, התחילו בעדינות - כך יהיה קל יותר עבור שניכם, ויחד תוכלו לבנות קצת כושר גופני. החלו את שגרת הספורט עם פרקי זמן קצרים של פעילות במהירויות איטיות, והגדילו בהדרגה עד שכלבכם יקבל את כמות הפעילות הנכונה לגודל שלו, מצבו הבריאותי ומשקלו ( התייעצו לגבי מגבלותיו עם הווטרינר המטפל). כמו כן, מומלץ להתחיל בהליכה או ריצה על משטחים רכים כגון עפר, חול או דשא עד שכריות כפות הרגליים של הכלב יתקשחו.

אם הינכם בעלים לכלב חזק ונלהב, עדיף לתת לו להוביל בעת הטיול / ריצה על מנת למנוע משיכה חזקה ופתאומיות של הראש ופגיעה בחוליות הצוואר.

חוסר פעילות גופנית ותיעול האנרגיה של כלב צעיר ואנרגטי עלולים להוביל אותו למצב בו יחפש פורקן כגון לעיסת נעליים, הרס ריהוט בבית, חפירת בורות בחצר וכדומה. חשוב לזכור שכלב בעל רמות אנרגיה גבוהות בשל היותו גור או היותו גזע נמרץ, ימצא עצמו משועמם מהר מאוד ויחפש כל דבר בסביבתו שיספק לו תעסוקה. כמו כן, בכלב בוגר יותר פעילות תעזור להקטין לחץ על המפרקים, למנוע מחלות ולחזק שרירים על מנת למנוע מצב של ניוון.
פעילויות ספורט מומלצות לכלבים:


אג'ילטי Agility -  מסלול מכשולים בו כלבים מאומנים לעשות קפיצות, לעבור דרך מנהרות, ולנווט מסלולים שונים בסדר מסוים. זוהי צורה מצוינת של תרגיל גירוי נפשי, מה שהופך אותו אידיאלי עבור כלבים בעלי רמת אנרגיה גבוהה כמו רועים אוסטרליים למשל. עם זאת, כמעט כל כלב יכול להשתתף ולקחת חלק במשחק מסוג זה – רמת האינטנסיביות והקושי ניתנים לשינוי על מנת להתאים לכלבים עם סיבוכים בריאותיים או צרכים מיוחדים. זכרו, עבודת צוות בין כלב לאדם היא אבן הפינה של ספורט זה.

 

פריסבי  -  משחק צלחת, נהדר לשחרור אנרגיות ובדרך כלל יתרחש בחצר רחבה או פארק/גינת כלבים עם מרחב גדול. הצלחת נזרקת למרחק רב באוויר על מנת שהכלב ירוץ אחריה ויתפוס אותה תוך כדי ניתור.
משחק זה מצויין לכלבים אתלטיים


• "חפש את המטמון" - כנראה שמתם לב כי חוש הריח של הכלב שלכם הוא הדומיננטי ביותר, ורוב הכלבים באופן טבעי רוצים לעקוב אחר האף שלהם. אם כך, למה לא להפוך את הכישרון הזה לפעילות מהנה ומאתגרת?
"חפש את המטמון"  הוא סוג של מבחן הדורש מהכלב לעקוב אחר שביל ריח. אירועים אלה מחקים את משימות ההצלה והחילוץ, מעריכים את יכולתו הטבעית של הכלב ואת נכונותו לעקוב אחר שביל שהותיר אחריו צעדים אנושיים. כלבים והמפעילים שלהם נהנים לעתים קרובות מעבודה הזאת, וההצלחה יכולה לפתוח דלתות כדי להמשיך בעבודה של חיפוש והצלה בחיים האמיתיים.

 

• גינות כלבים-  גינות אלו הן שטח מגודר שהוקצה על-ידי העירייה אשר מספקות מקום מפגש שלרוב  כולל מתקני אג'ילטי לכלבים (מתקני ספורט) ובהן כלבים רשאים לשהות ללא רצועות (למעט גזעים המוגדרים כמסוכנים בחוק).
זהו מקום נהדר עבור כלבים בו יוכלו ללמוד לא להיות טריטוריאלים וליצור קשרים עם כלבים נוספים.

טיולים/ריצות - עם גזעים פעילים /גורים נמרצים ניתן לצאת לטיולים ארוכים בשטחים פתוחים ליד אזור המגורים. אופציה נחמדה לבעלים ספורטיביים היא לשלב בין הטיולים של הכלב ופעילות הספורט. כיום קיימות רתמות מיוחדות המיועדות לכך המתלבשות סביב מותן הבעלים ואליהן מחוברת הרצועה, מה שמאפשר אופציה נוחה לריצה ממושכת.


זכרו , על הפעילות להיות מותאמת לגיל הכלב וליכולת הפיזית שלו!
היו קשובים לגופו.
עם כלבים מבוגרים מומלץ להגיע לבדיקה שנתית פעם- פעמיים בשנה כאשר חשוב לציין בפני הוטרינר כל שינוי שחל בהתנהגות הכלב.

אתם מוזמנים לפנות אלינו לכל שאלה ותהייה נשמח לעזור לכם 035403368 מרכז וטרינרי רמת השרון / הרצליה .