בדיקות שגרתיות
03-5403368

מידע

כתבות

בדיקות שגרתיות

מאת: ד"ר דורון נרי - וטרינר

 

ככלל אנו מתחילים להתייחס לכלבים וחתולים בגיל 6 כאל "אזרחים ותיקים".

מחקרים מראים כי לכ- 20% מהכלבים והחתולים מעל גיל 6 ישנם ממצאים אב-נורמאלים בבדיקת דם כללית (ללא שום סימנים קליניים או ממצאים חשודים בבדיקה הגופנית). אבחון מוקדם של בעיות רבות (בעיות לב, כליות, כבד וכמובן גידולים סרטניים) הינו בעל חשיבות עליונה והשפעה מכרעת על סיכויי ההצלחה בטיפול בבעיה. לבעל חיים מעל גיל 6 ישנם שורת בדיקות מומלצות על מנת לעזור באיתור מוקדם של בעיות עוד לפני שהן הופכות לבעיות קליניות.

 

בדיקת שתן כללית: בדיקה לא פולשנית המאפשרת לנו להעריך את תפקוד הכליות, לאתר דלקות בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן, בעיות כבד ואפילו סכרת.

בדיקת דם כללית: בדיקה עם פולשנות מינימלית, הדורשת דקירה מהירה של וריד. הבדיקה מאפשרת לאתר דלקות, אנמיה, קדחת קרציות, בעיות כבד, כליות, סכרת, בעיות הורמונאליות שונות, סרטנים מסוימים (רוב סוגי הסרטן לא ניתנים לאבחון בבדיקת דם!) וכן רמת ספיגת חלבונים ומלחים בדם.

צילומי רנטגן של בית החזה: בדיקה לא פולשנית המאפשרת לנו להעריך שינויים בגודלם של העליות וחדרי הלב, להעריך את תקינות הריאות ודרכי הנשימה התחתונות, לחפש עדות להידבקות בתולעת הפארק וכן לסרוק הימצאות של גידולים ראשוניים או גרורתיים בריאות. כמו כן הצילום מאפשר לסרוק את עצמות הצלעות, עמוד השדרה והדיסקים בבית החזה.

צילומי רנטגן של הבטן: בדיקה לא פולשנית המאפשרת לנו להעריך את גודלם היחסי של איברי הבטן השונים (סריקה המאפשרת לאתר גידולים או לחילופין אברים מוקטנים דבר היכול להעיד על ניוון איברים). לחפש גידולים ונוזלים בחלל הבטן, אבנים בשלפוחית השתן ובכליות וכן להעריך את גודל הפרוסטטה. כמו כן הצילום מאפשר לסרוק את עצמות עמוד השדרה והדיסקים בבטן ובגב התחתון.

אולטראסאונד של הבטן: בדיקה לא פולשנית המאפשרת לנו לראות את תוך אברי הבטן (כבד, טחול, כליות, שלפוחית השתן, בלוטות לימפה ועוד). הבדיקה מאפשרת לגלות גידולים אשר מסתתרים בתוך האיברים, גידולים בדפנות מערכת העיכול, שינויים בגודל בלוטות הלימפה, שינויים בגודל בלוטות יותרת הכליה וכן הצטברות נוזלים בחלל הבטן.

 

לא כל הבדיקות הכרחיות לכל בעלי החיים. לכלבים וחתולים מגדלים וגזעים שונים ישנן בעיות אופייניות. ההמלצות לבדיקות הנחוצות ביותר צריכות להיקבע ע"י הוטרינר לאחר בדיקה פיסיקלית מקיפה.

 

וטרינרים

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון