בדיקות דם בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

בדיקות דם בחיות מחמד

מאת: ד"ר דורון נרי  וקושנריוב יוליה פלג MsC בזואולוגיה, מטפלת מוסמכת מהרגט"ג ואסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמת השרון


כמו ברפואה הומנית, כך גם ברפואה וטרינרית בדיקות דם מהוות חלק בלתי נפרד מהכלים העומדים לרשות הווטרינר בתהליך האבחון של מחלות. ישנו מגוון רחב של בדיקות דם שניתן לבצע בבעלי חיים, מבדיקות כלליות המספקות אינפורמציה כללית לגבי מצב בריאותו של בעל החיים, ועוד בדיקות ספציפיות. מרפאתינו יכולה להתגאות במעבדת דמים מתקדמת אשר יכולה לספק תוצאות לבדיקות דם שונות תוך זמן קצר וללא צורך שליחה למעבדות חיצוניות (אם כי אין ביכולתנו לעשות את כל בדיקות הדם האפשריות ולכן ישנן בדיקות מסוימות אשר ישלחו למעבדות חיצוניות). בכתבה זו, נציג חלק מהמגוון הרחב של בדיקות הדם.


בדיקת דם כללית, הכוללת ספירת דם ומדדים ביוכימיים - בדיקה המספקת מידע כללי לגבי מצב בריאות בעל החיים ומידע לגבי תפקוד האברים הפנימיים כמו כבד, כליות ולבלב. בדיקה כזו ניתן לבצע בבעל חיים בריא כבדיקה שגרתית, או כאשר בעל החיים חולה ומראה סימנים קליניים כמו חום, חולשה, חוסר תיאבון ואפטיה. בבדיקה כזו ניתן לאבחן מחלות נפוצות כמו כשל כליות, כשל כבד, דלקת לבלב, אנמיה, ומחלות נוספות. בנוסף, בדיקה זו יכולה לספק מידע על ייתכנות של בעיות בריאותיות כמו סכרת או בעיות קרישה אשר ידרשו בדיקות מעמיקות יותר.


בדיקת דם לפני הרדמה - בעיקר בבעלי חיים מבוגרים, חשוב לוודא שהאברים האחראים על פינוי חומר ההרדמה כמו הכליה והכבד, תקינים. כמו כן לפני ניתוח חשוב לבצע ספירת דם על מנת לוודא שבעל החיים לא אנמי ויש לו מספיק טסיות דם האחראיות על קרישת הדם.


בדיקת דם להורמונים - ישנן מחלות הורמונליות הנפוצות בחיות מחמד, כמו סכרת, אי ספיקה או פעילות יתר של בלוטות כמו האדרנל  או התירואיד (בלוטת התריס) ומחלות נוספות. על ידי בדיקות דם מיוחדות ניתן לאבחן את המחלות בנוסף לסימנים הקליניים של בעל החיים. זה מאפשר אבחון מדויק של הבעיה והתאמת הטיפול המתאים ביותר (כגון מינון תרופתי).


בדיקות דם לאבחון וירוסים - בחיות מחמד, בעיקר בחתולים ישנן מחלות ויראליות כמו איידס חתולים (FIV), הרפס חתולים  (FHV-1) או החתלתלת אשר עוברות בין חתולים ולכן חשוב לאבחן חתולים נגועים ולבודד אותם. גם בכלבים ישנם וירוסים הגורמים למחלות קשות כמו וירוס הפרוו והכלבלבת התוקפים בעיקר גורים קטנים לא מחוסנים.


בדיקה לקביעת רמת תרופה בדם - בעלי חיים המקבלים תרופות באופן קבוע, צריכים לעבור בדיקת דם לקביעת רמת התרופה בדם, וזאת על מנת שהמינונים יותאמו בהתאם למצבו של בעל החיים. מחלות כמו אפילפסיה ומחלות לב שונות לעיתים דורשות טיפול תרופתי לאורך זמן, ולכן חשוב לבצע בדיקות תקופתיות. כמו כן ישנן תרופות העשויות לגרום לנזקים באברים פנימיים כמו הכבד, כאשר לוקחים אותם לאורך זמן, ולכן חשוב לבצע בדיקות תקופתיות.


בדיקה לנוגדני כלבת זו בדיקת דם אשר מבוצעת על מנת לבדוק את נוכחות ורמת של נוגדים למחלת הכלבת אשר נוצרים בעקבות מתן חיסון נגד כלבת. בדיקה זו נעשית בעיקר כאשר רוצים להטיס את בעל החיים לחו"ל (למשל בעקבות חופשה ארוכה או לתערוכת) כמו כן, בדיקה זו נעשית בחו"ל כאשר רוצים לייבא כלב לישראל ממדינה בה מחלת הכלבת קיימת.


קיימות עוד בדיקות דם רבות כמו בדיקת זוויג לציפורים, בדיקות דם להבחנה של מחלות או מוטציות גנטיות (למשל מוטציה בגן MDR-1 הנפוצה בכלבי הקולי והרועים האוסטרליים הגורמת לרגישות יתר לתרופות מסוימות).

 

בכל שאלה, ניתן לפנות למרפאה:
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368