ארנבים כחיית מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

ארנבים כחיית מחמד

 
מאת: ד"ר דורון נרי וטרינר  
 
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה - 035403368

 
ארנבים יכולים להיות חיות מחמד מצוינות, הם לרוב נקיים ואפשר לאלף אותם להשתמש בארגז צרכים. הם מעניינים, נוחים, מסתדרים מצוין עם אנשים ויכולים להיות מאוד חביבים. אבל לפני שאתם לוקחים אחד כחיית מחמד כדי לדעת כמה דברים חשובים.
 
 
ארנבים יכולים להיות הרסניים: ארנבים לועסים טבעיים והם לא יודעים את ההבדל בין לעיסה על פריטים מתאימים או אלה שאינם הולמים, כגון כבלי חשמל, ריהוט, וספרים. יהיה עליך לספק לארנב שלך צעצועי לעיסה מתאימים ודרכים קונסטרוקטיביות כדי להוציא את האנרגיה.
 
ארנבים לא מסורסים/מעוקרים עלולים לסמן את השטח מחיה שלהם, ולכן מומלץ לסרס או לעקר אצל וטרינר כדי למנוע התנהגות זאת. בנוסף יהיה הרבה יותר קל לאלף אותו להשתמש בארגז צרכים. סירוס/עיקור גם עוזר להפחית את הנטייה ללעוס ואת התוקפנות. הגיל המומלץ לסרס/לעקר הוא בין 5 ל- 6 חודשים.
 
ארנבים הם אוכלי עשב: רוב בעלי חיות מחמד מכירים כלבים וחתולים, שאוכלים מזון מתוך פחית או מזון יבש. ארנבים יצטרכו חציר וירקות טריים מדי יום, וכן מזון יבש (כופתיות) המתאים לארנבים.
 
לארנבים יש בעיות בריאותיות מסוימות שצריכים להיות מודעים להם: ארנבי הבית יצטרכו בדיקות וטרינר תקופתיות, בדיוק כמו חיות מחמד אחרות. שיניים שצמחו יותר מידי, בעיות עור, אבצסים, בעיות ברגליים, בעיות עיכול, בעיות עיניים ומחלות בדרכי נשימה הן חלק מהמחלות הנפוצות ביותר, חלק מהמחלות נובעות מארנבים שלא קיבלו את התנאים האידיאליים להחזקתם ולא קיבלו תזונה נכונה. לפני רכישת ארנב, כדאי לחפש וטרינר באזור שלך בעל ידע וניסיון בארנבים, או ליצור איתנו קשר – מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה - 035403368
 
ארנבים הם לא חיית המחמד הראשונה האידיאלית לילדים קטנים: ארנבים עשויים לקחת יותר זמן כדי להרגיש בנוח בסביבת אנשים ולהיקשר אליהם. זה יכול לדורש סבלנות ועלול להיות קשה להבנה לילדים קטנים מאוד. למרות שארנבים משחקים, הם נוטים פחות לאינטראקציה עם אנשים וצעצועים, לעומת כלבים. ארנבים צריכים להיות מטופלים על ידי מבוגר שיכול לספק את התזונה והתברואה הנאותה. ארנבים יכולים להפוך לחיות מחמד מעולות ומעניינות לילדים בוגרים ושקטים יותר, עם זאת
ארנבים יכולים להיות קשים להחזקה -  לעתים קרובות הם מתנגדים להיות מוחזקים בידיים, ואם לא ננהג כראוי, הם יכולים להיבהל ולבעוט, לנשוך או לשרוט. הם גם יכולים להיפגע בניסיון להימלט. זוהי אחת הסיבות בגללן ארנבים לא מומלצים כחיות מחמד לילדים מאוד קטנים, שאוהבים לחבק או ללטף את חיית המחמד שלהם.
 
ארנבים דורשים פעילות גופנית: לא טוב להשאירם לבד בכלוב קטן כל הזמן, אלא לאפשר להם באופן יומי תנועה ופעילות בחדר "מותאם" לארנב.
 
ארנבים דורשים השקעת זמן: הם זקוקים לטיפול יומיומי בעניין תזונה, הברשה, מים טריים וניקיון הכלוב. כדי למנוע השמנה, מומלץ להאכיל ארנבים בוגרים פעמים ביום. הם זקוקים לתשומת לב יומיומית כגון טיפוח, חיבה וגירוי מנטלי. הם יצורים חברתיים, ולא טוב להם טוב להישאר לבד. כמו כלבים וחתולים, ארנבונים מטופלים היטב יכולים לחיות עד 12 שנים, אבל הגיל הממוצע שלהם הוא בין 7-10 שנים.
 

ארנבים באים בגדלים שונים, גזעים שונים, ויש להם אישיות משלהם: כמו עם חיות מחמד אחרות, ארנבים מפתחים אישיות משלהם. האישיות מאוד מושפעת מהסוציאליזציה המוקדמת שלהם עם אנשים, והרבה פחות מכך על ידי הגזע או הגודל שלהם.
 
ישנן עלויות התחלתיות ושוטפות: בעלים פוטנציאליים של ארנבים עשויים לשקול רק את העלות של הארנב והכלוב, ולא מבינים שיש גם עלויות שנתיות רגילות כמו אוכל, כלי מיטה, טיפולים וטרינרים, טיפוח, חומר למניעת פרעושים ואספקה קבועה של צעצועי לעיסה.
 
רשימת "מצרכים" מומלצים להחזקת ארנב/ארנבונים :
• כלוב עם גובה מינימלי של 60 ס"מ או יותר.
• תיבה, "קן" שבה הארנב יכול לישון.
• שטח מוגדר חיצוני שבו הארנב יכול לשחק ולרוץ.
• ארגז חול.
• חומרי ניקוי כגון כף לניקוי צרכים מהארגז, חומרי חיטוי שואב אבק קטן או מברשת לניקוי.
• צלחת מזון(קרמיקה) וצלחת/בקבוק מים.
• מצעים –נייר, שבבי עץ, קש, נסורת (ללא שבבי אורן) , או כופתיות המיועדות לזה. 
• מנשא קטן לנסיעות.
• צעצועי לעיסה – ענפים מיובשים וצעצועים ייעודיים.
• פריטי טיפוח – כולל מברשת לשיער.
• חומר נגד פרעושים , במידת הצורך.
• פריטי מזון : כופתיות טריות, חציר, ירקות ופירות טריים.
 
יש להחליף את המצע בתדירות גבוהה – מינימום פעם בשבוע ופעם בחודש יש לעשות ניקוי כללי ויסודי של הכלוב.
 
כדאי לרכוש ארנבים ממקורות טובים ואמינים:
 
מגדלים פרטיים: אם מחפשים גזע מסוים של ארנב, מגדלים יהיו המקור הטוב ביותר. ייתכן שתוכל לראות את ההורים ו/או אחים מהמלטות קודמות. ארנבים ממגדלים קטנים יותר בדרך כלל טופלו בהקפדה כשהיו צעירים, דבר שהוא קריטי לסוציאליזציה טובה. מגדלים יכולים גם להיות מקור מצוין של מידע.

 
חנויות לחיות מחמד: חנויות לחיות מחמד הן נוחות, ניתן לעיתים לבחור מתוך כמה גזעים שונים, וגם תוכלו למצוא במקום את רוב הציוד שצריך, איכות הטיפול, הידע של צוות, ומידע על הארנב הספציפי שברצונך לרכוש יכול להשתנות במידה ניכרת מחנות לחנות. מומלץ לקבל את התשובות לשאלות המפורטות להלן:
• האם הארנב הוחזק בכלוב נקי עם מים טריים ותזונה טובה?
• האם הארנב מוחזק לבד או עם רבים אחרים ? אם כן, זה יכול להגדיל חשיפה למחלות וללחץ. כמו כן זכר ונקבה צריכים להיות מוחזקים בנפרד.
• אם הארנב לא אוכל או שהוא נראה רזה , זה עשוי להצביע על בעיות בשיניים/מחלות אחרות.
• האם הארנב נבהל בקלות כאשר בני אדם מתקרבים?
• האם הארנב ערני ומשקלו אופטימלי, עיניים ואוזניים נקיות ופרווה מטופחת? או שהוא מראה סימנים של מחלה כגון התעטשות, נזלת, גושים או בליטות, עייפות, לכלוך באיזור הזנב, התקרחות או שיער דליל? לא מומלץ לקנות ארנב שמראה סימנים של מחלה. ניתן, כמובן, להביא את הארנב לבדיקה אצלנו במרכז הווטרינרי רמת השרון בתוך 1-2 ימים מיום הרכישה. 
• אם המוכר הוא מגדל , כדאי לבקש לראות את הוריו של הארנב שאתה רוצה לרכוש. אם בחנות לחיות מחמד, הצוות יכול להגיד לך מהיכן הארנב הגיע?
• האם לצוות החנות יש ידע וניסיון בטיפול בארנבים. 
 
 
התזונה הנכונה בארנבים/ארנבונים

 
תזונה: 
 
עד גיל 3 שבועות גורי ארנבים יונקים מאימם, לאחר מכן עד גיל חצי שנה יש לתת 50% אספסת, ו-30% מזון יבש / כופתיות והשאר חציר.
 
מגיל 4 חודשים ניתן להתחיל עם ירקות : ירקות ירוקים כגון עליי בייבי, עליי חסה(העלים הפנימיים ולא החיצוניים), מלפפון , פלפל, קולרבי, קישואים, כרוב, בזיליקום, ברוקולי עלים ופרחים, כרוב ירוק, עולש ועלי חרדל. כמות הירקות המומלצת היא כוס ל1 ק"ג משקל גוף.
מלבד זאת, ניתן לתת להם פירות כגון : תפוח, אגס, אפרסק, מישמש, אוכמניות, חמוציות, פטל, סברס, דובדבנים בלי גרעינים, קיווי, מנגו, דלעת. כמות הפירות המומלצת היא כף גדושה ל1 ק"ג משקל גוף.
 
עליכם לעקוב אחר שינויים בצואה עם הגשתם של הפירות והירקות מכיוון שאלו יכולים לגרום לשלשולים ויש להימנע מהגשתם במידה והם גורמים לבעיות.
אסור בתכלית האיסור להאכילו בעגבנייה(העלים הירוקים מסוכנים), חציל, תפוח אדמה, אבוקדו ובצמחי בר – מחשש להרעלה.
כמו כן, לא מומלץ להביא עלי פטרוזיליה מכיוון שהם מאוד משתנים (חלקם טובים חלקם לא)
ארנב בוגר צריך לאכול חציר ללא הגבלה – הכי טוב, חציר דגן.
למידע נוסף על מה ארנבים אוכלים, מאמרים נוספים על גידול ארנבים, וחנות לציוד ומזון שמתחמה בארנבים תוכלו לבקר ב-My Rabbit
 
הבעיה הנפוצה ביותר שאנו רואים במרפאה , היא ארנבים שאכלו מזון לא מאוזן (לעיתים במשך חודשים ארוכים) וכתוצאה מכך פיתחו מחלות.
על כל פנים - חובה לשטוף היטב את הירקות והפירות לפני הגשתם לאכילה.
 
ארנבים רגישים לחום – הטמפרטורה הסביבתית הרצויה להם היא בין 16 ל-22 מעלות.
 
בשנים האחרונות, הפופולריות של ארנבים כחיות מחמד, במדינת ישראל, נמצאת בעלייה מתמדת וארנבים המטופלים היטב זוכים לחיים ארוכים והופכים לחיות מחמד מעולות. 
 
במרפאתנו ובמרפאות וטרינריות אחרות אנו מטפלים כיום בארנבים רבים הסובלים מבעיות תזונתיות, רפואיות וגם ממבצעים ניתוחים מסובכים תחת הרדמה כללית.
על מנת לדאוג לאיכות חייו של הארנב שלכם, מומלץ מאוד להתייעץ עימנו בקשר לתנאי הגידול שלו.
 
 
לפרטים נוספים צרו איתנו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון. 

035403368