אריכות חיים בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

אריכות חיים בחיות מחמד

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר דליה רוזנבאום

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה מעניינת וחיובית מאוד. הכלבים והחתולים שלנו מאריכים את תוחלת החיים שלהם ביחס לעשור ושניים אחורה.
נהוג היה לחשוב שחתול כבן ארבע-עשרה הוא כבר קשיש ואילו כלב בין שתיים-עשרה נחשב זקן.כיום אנו עדים לכלבים שמגיעים בקלות לגילאי חמש-עשרה וחתולים שמאריכים חיים עד לעשרים ואף יותר.


ניתן למנות מספר גורמים אשר תרמו להארכת תוחלת החיים הממוצעת של חיות המחמד.תחילה יש לזכור כי תוחלת החיים של חיות מחמד מושפעת לא רק מתמותה טבעית כמו בבני אדם, אלא גם ממקרים של החלטה על המתת חסד. החלטה כזו מתבצעת לעיתים קרובות בעקבות ירידה באיכות חייו של הכלב או של הבעלים.בכדי להדגים זאת ניקח כלב שהתעוור כתוצאה מקטרקט בשתי עיניו ובעליו החליטו להמיתו כתוצאה מחוסר יכולת התמודדות איתו. כיום קיים פתרון לבעיה. ניתוחי קטרקט מוצעים לכלבים באופן שגרתי.

 

אז מה באמת השפיע על עליית תוחלת החיים?

 

מודעות בעלי חיות

ניתן לראות בבירור עלייה במודעות בעלים לצרכים, טיפולים מניעתיים ומצבי מחלה של חיות המחמד. המודעות מיושמת להלכה בביקורים אצל הוטרינר ודרישה לקבלת טיפולים מתקדמים ואיכותיים יותר.במקביל חברות המזון פיתחו במהלך השנים האחרונות מזונות איכותיים למתן שגרתי ומזונות רפואיים לשלל מצבי מחלה. מזון באיכות גבוהה הינו בעל חשיבות מכרעת באיכות החיים ובמניעת מצבי מחלה בכלבים.

 

טיפולי מניעה טובים

כיום קיימת הקפדה ניכרת יותר בכל  הקשור לטיפולים המונעים מצבי מחלה.

בין הטיפולים ניתן למנות מעבר לחיסונים השגרתיים את הטיפול המניעתי להדבקה בתולעת הפארק. הטיפול הניתן בהזרקה ע"י הוטרינר, ניתן בכל שלושה חודשים ומונע הדבקה בתולעת הפארק הקטלנית.בעבר לא ידעו לזהות את מקור המחלה לא כל שכן לטפל בה וכך רבים מהכלבים שנדבקו בתולעת מתו בגילאים צעירים.

 

תחום בו חל שיפור משמעותי הינו הטיפול בטפילים חיצוניים כגון פרעושים וקרציות. בעבר היה נהוג היה להשתמש בחומרים קוטלי פרעושים וקרציות בעלי טווח בטיחות נמוך ומקרים רבים של טיפולים היו מסתיימים אף בהרעלות. כיום קיימים חומרים יעילים יותרת נוחים יותר ובעיקר בטוחים יותר לשימוש.


טיפול מניעתי נוסף, חשוב מאין כמותו, הינו ניקוי שיניים.ידוע כי בטבע חיה המאבדת את שיניה מהר מאוד מוצאת את מותה. אז נכון שחיות המחמד שלנו לא צריכות לשחר לטרף בכדי לאכול, אך עדיין בריאות השיניים ובעקבותיה חניכיים הינה מאוד חשובה.מחלות השיניים והחניכיים גורמות לכאב שבתורו הרבה פעמים מונע אכילה.מלבד זאת ריח פה רע מאוד, במקרים רבים, יכול להשפיע על החלטת בעלים באופן עקיף על המתת חסד בגיל מבוגר, בעיקר אם קיימת בעיה בריאותית נוספת.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

ניתוחי עיקור וסירוס גם נכללים בתחום של טיפולי מניעה.כאשר מעקרים כלבות בגיל צעיר אנו מורידים ולעיתים מונעים כליל סרטן רחם, עטינים ודלקת רחם.במקרה של סירוס אנו מורידים את הסיכון ללקות בסרטן אשכים ודלקת בפרוסטטה.

 

טיפול מניעתי מסוג כירורגי-וטרינרי נוסף נפוץ יותר בחו"ל ומתבצע בגזעי ענק כגון דני ענק וסן-ברנרד.מדובר בגזעים בעלי נטייה להיפוך קיבה במהלך חייהם. בניתוח מניעתי מקבעים את הקיבה לדופן הגוף וכך מונעים מצב עתידי של היפוך קיבה. היפוך קיבה הוא מצב מסכן חיים שללא התערבות ניתוחית לא ניתן להבריא ממנו.

 

אבחון מוקדם של מחלות

עם התפתחות הרפואה הוטרינרית, קיימות היום שיטות אבחון מצויינות לגילוי מוקדם של מחלות רבות.דוגמא לכך ניתן למצוא בבדיקות דם חד-שנתיות אשר אנו עורכים לבעלי חיים מבוגרים וזקנים.בבדיקות אלה אנו מגלים מצבים רבים כגון אנמיה, אי ספיקת כליות התחלתי, אי ספיקת כבד התחלתי אשר אינם מתבטאים עדיין מבחינה קלינית בכלב.היתרון באבחון מוקדם של מחלות מסוג זה הוא אפשרות הטיפול בהם: במקרים רבים עקב הטיפול המוקדם אנו מצליחים לעצור או לעכב את התפתחות המחלות וכך להאריך את חיי חיות המחמד שלנו.

 

שיטה נוספת לאבחון מוקדם של מחלות היא הדמיה.דוגמא לכך ניתן למצוא בגזעי כלבים וחתולים מסוימים אשר מפתחים מחלות לב גנטיות. בגזעים אלו ניתן לבצע אקו-לב שהיא בדיקת אולטרא סאונד ללב המגלה מומים ומחלות לב.במידה ומוצאים בעיה ניתן לעיתים להתחיל טיפול אשר אם לא יפתור (ניתוח לדוגמא) ניתן לפחות להאט את קצב התקדמותה. 

 

טיפולים מתקדמים
כיום קיימים טיפולים רבים אשר בעבר לא היו אפשריים.אחת הדוגמאות הבולטות שכבר צוינו בכתבה, זו היא ניתוח הקטרקט. זו היא דוגמא אחת מני רבות.ניתן לומר בוודאות כי בחמש עשרה השנה האחרונות חלה התקדמות חסרת תקדים באמצעים הטיפוליים אותם ניתן להעניק לחיות המחמד.

 

דוגמא בולטת נוספת הינה אפשרויות הטיפול בחיות חולות סרטן. חיית מחמד שאובחנה לפני כעשרים שנה עם מחלת הסרטן לרוב היתה מקבלת טיפול תומך בלבד במטרה להקל על כאביה ולעיתים אף היתה מורדמת. כיום מוצעות שלל דרכים להתמודד עם המחלה בכדי להאריך את חיי הכלב או החתול באיכות חיים טובה וללא כאבים. בין הטיפולים ניתן למנות טיפולי כמותרפיה שונים במינונים אשר אינם גורמים לתופעות לוואי חריפות ואף הקרנות לגידולים שאינם מגיבים טוב לטיפול תרופתי.

 

מכשור חדש לאבחון וניתוח המכיל סיבים אופטיים (אנדוסקופ, לפרוסקופ)  משמש ללקיחת ביופסיות ואף ניתוחים ללא צורך בפתיחת הבטן.
מכשור לייזר המאפשר יכולת דיוק גבוהה ברקמות רגישות. מכשירי הדמיה טובים יותר כגון פיתוח דיגיטלי של צילומי רנטגן ומכשור אולטרא סאונד המאפשר הדגמת איברים קטנטנים ואף זרימת דם בעורקים ובורידים.

כל אלה תורמים ליכולת אבחון וטיפול ברמה גבוהה.

 

לסיכום כפי שקורה בבני אדם תוחלת החיים של בעלי החיים גדלה גם היא ואנחנו מרוויחים עוד כמה שנים נפלאות עם חיית המחמד האהובה שלנו. ולדעתנו החישוב של שנת בן אדם שווה ל-7 שנות כלב/חתול אינה נכונה למאה ה21 והחישוב לדעתנו הוא יותר לכיוון שנת בן אדם שווה ל5- שנות חיית מחמד

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה