אנטרופיון
03-5403368

מידע

כתבות

אנטרופיון

מאת : ד"ר עידן דוייב , וטרינר במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

אנטרופיון הוא מצב לא נוח או כואב בו העפעפיים מתגלגלים פנימה, ומאפשרים לריסים (או שיער אחר) להתחכך בקרנית ולגרות אותה. העפעפיים העליונים ו/או התחתונים יכולים להיות מעורבים, והמצב יכול להתרחש בעין אחת או בשתיהן.

 

גורמים לאנטרופיון:
בעוד שלכל כלב יכול להיות אנטרופיון, יש לעתים קרובות גורם גנטי. כאשר מעורב גורם גנטי, ניתן לראות את  האנטרופיון הרבה לפני יום ההולדת הראשון של הכלב. גזעים בעלי נטייה נטייה כוללים את הבוקסר, בול מסטיף, קוואלייר קינג צ'ארלס ספנייל, צ'ספיק ביי רטריבר, צ'או צ'או, קוקר ספנייל, בולדוג אנגלי, גולדן רטריבר, דני גדול, סתר אירי, לברדור רטריבר, פודל, פאג, סיני שר פיי, ספרינגר ספנייל, וסנט ברנרד. רבייה סלקטיבית לתכונות ספציפיות (למשל, היווצרות גולגולת פכוסה, קפלי עור בפנים ועיניים בולטות) נחשבת כגורם התורם לגורמים גנטיים, אך ככל הנראה אינה הסיבה הגנטית היחידה.


אנטרופיון יכול להתרחש גם כמצב משני, כלומר כתוצאה מצלקות בעפעף, זיהום, התכווצויות בקרנית וכאב, טראומה או נזק עצבי. לפעמים אנטרופיון מתרחש לאחר שהעפעפיים מאבדים את התפקוד הנוירולוגי הרגיל שלהם.

 

סימנים קלינים:
בעל חיים עם אנטרופיון יפזול ויפריש כמות מוגזמת של דמעות שיגיעו מהעין הפגועה. יש בעלי חיים שיהיו רגישים לאור וישפשפו את עיניהם, במיוחד כשהם בחוץ. ישנם בעלי חיים שייצרו הפרשה דמוית ריר מהעיניים. גזעי כלבים/חתולים בעלי פנים פחוסים עם אנטרופיון המערבת את הזווית המדיאלית (הפנימית) של העיניים עשויים שלא להראות אי נוחות רק בגלל מבנה הפנים שלהם.


בבעלי חיים מסוימים, אנטרופיון מרגיש כמו מטרד קל, אך באחרים, הוא עלול לגרום לכיבים כואבים ושחיקות הגורמים להצטלקות ומשפיעים על הראייה. רמה זו של אנטרופיון זקוקה לתיקון כירורגי.

 

אִבחוּן:
אנטרופיון מאובחן באמצעות בדיקת עיניים. בדרך כלל משתמשים בהרדמה מקומית כדי להקל את הבדיקה על בעל החיים.
מכיוון שחשוב לקבוע אם יש כיב בקרנית משני לאנטרופיון, ניתן להשתמש גם בצבע פלואורסצין. הפלואורסצין יידבק לחלקים פגומים בקרנית, ויופיע כאזור ירוק בוהק.

 

טיפול:
טיפול רפואי במשחות אנטיביוטיות יכול להפחית את הנזק בקרנית, אך אינו יכול לפתור את האנטרופיון עצמו. כדי לתקן את העפעף, יש צורך בניתוח.
אם האנטרופיון משמעותי מספיק כדי להצדיק טיפול כירורגי, ניתן להסיר את עודפי העור של העפעפיים החיצוניים בניתוח פשוט הנקרא בלפרופלסטיקה. (בעיקרון, מדובר בניתוח פלסטי, אז אתם יכולים להגיד לכולם שחיית המחמד שלכם "עשתה  עפעפיים" (:  ). עודפי עור הגורמים לקפלי עור מוסרים אף הם, ולאחר מכן מהדקים את העפעפיים. בדרך כלל האנטרופיון אינו חוזר לאחר הניתוח, אלא אם המקרה די חמור. (הישנות שכיחה יותר בכלבי השאר פיי הסינים, עקב קפלי עור הפנים המוגזמים של הגזע.) יש להסיר את התפרים תוך כ-10 עד 14 ימים. יש כלבים שיצטרכו ללבוש קולר אליזבת כדי למנוע מהם את פתיחת התפרים שלהם.
אם לבעל החיים יש כיבים בקרנית, יהיה צורך לטפל גם בהם. כיבים בקרנית לא מטופלים עלולים להצטלק יתר על המידה, ולפגוע בראייה. הטיפול יפחית את שכיחות ההצטלקות. הטיפול כולל בדרך כלל שימוש במשחת עיניים אנטיביוטית. (כדי למרוח משחת עיניים, הניחו את האגודל ישירות מתחת לעפעף ודחפו בעדינות רבה, מה שיגרום לעפעף התחתון להתרחק מהעין. שימו את המשחה בעפעף התחתון שנפתח).


גורים צעירים בדרך כלל עוברים הליך פשוט שנקרא הדבקת עפעפים ("lid tacking") ולא ניתוח בלפרופלסטיקה מלא. ניתוח קבוע כמו בלפרופלסטיקה לא נעשה בדרך כלל בגורים בני פחות מ-6 חודשים מכיוון שלא ניתן לחזות מה יהיה מבנה ראשו הבוגר של החיה, וייתכן שלא יהיה צורך בניתוח המלא. בהדבקת עפעפיים, משתמשים בתפרים זמניים כדי לגלגל את העפעפיים ולשמור על בריאות עיני הגורים עד שהם מתבגרים וגדלים לתווי פניהם הבוגרים. ניתן לראות אנטרופיון בשאר פיי בגיל שבועיים או שלושה, והגורים האלה מסתדרים לא רע עם הדבקת העפעף הזמנית.

 

פּרוֹגנוֹזָה:
הפרוגנוזה מצוינת, אם מבצעים ניתוח לפני פגיעה בקרנית. אם הקרנית פגומה, אז הפרוגנוזה תלויה בסוג ובחומרת הנזק.
הערה: אין להשתמש בכלבים עם אנטרופיון המורשת לגידול. ראה את ההמלצות של הקרן לרישום עיני כלבים (CERF) לכלבים עם אנטרופיון.

 

למידע ופרטים נוספים מוזמנים לפנות אלינו

מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368