אמריקן פיטבול טרייר
03-5403368

מידע

כתבות

אמריקן פיטבול טרייר

אמריקן פיטבול טרייר \ מאת: אייל יונגר , אסיסטנט


משפחה: טריירים

היסטוריה: כמו גזעים מודרניים רבים, לא ניתן לדעת בוודאות את פרטי ההיסטוריה הארוכה של הפיטבול.

 

הדעה הרווחת היא כי אבותיו הקדמונים של הפיטבול נקראים מולוסוס אשר אותם ניתן היה למצוא עוד בימי קדם ביוון העתיקה. יש לציין שגזע המולוסוס נחשב גם כן לאבי הקאנה קורסו, מאסטיף, גזעי כלבים דמויי דוגה בוקסרים ועוד. שם זה ניתן לאותו גזע על שם המלך מולוסוס של אפירוס אשר היה מזוהה עם כלבים אלו, אשר שימשו אותו ואת שבטו ככלבי לחימה ואף שימשו כפריטי מיקוח בעסקאות סחר. כלבים אלו היו בעלי מימדים גדולים והיו ידועים ביכולתם הרבה לאיים על אויבי השבט.


במהלך התפשטות האימפריה  הרומית ברחבי אירופה, ניתן היה להיווכח בניסיונות הכלאה רבים של כלבי המולוסוס עם כלבים בהם נתקלו ברחבי אירופה. ניתן לציין כי ההכלאה עם הכלבים אשר נמצאו בבריטניה  היו אחד מגלגוליו הקודמים של הבולדוג הבריטי, שהוא למעשה גלגול נוסף בדרך ליצירת האמריקן פיטבול טרייר.


בדומה לזמננו, עוד בתקופת האימפריה הרומית כלבים אלו שימשו כאמצעי בידור להמונים. הכלבים השתתפו באירועי ספורט בהם הם נלחמו בשוורים. לימים ספורט זה הוכר כספורט ה BULL-BAITING  בו כלבים נשלחו לתקוף שוורים ולהתלות על נזמם עד שנכנעו. בחלוף הזמן, כאשר אנשים החלו להשתעמם מהשוורים, החלו לשלב בקרבות הללו סוסים, חזירי בר, קופים ואפילו דובים.


למרבה הצער, הרומאים לא היו האחרונים שהשתמשו בכלבים כאמצעי הנאה ובידור. במאה ה-11 לספירה כלבים אלו היוו כלי עזר לקצבים  על מנת שפרות לא "יפרו סדר" בדרכן אל השחיטה. מהר מאוד הפך אירוע זה לספורט שצבר פופולריות רבה ומשך אליו אנשים מכל עבר. ספורט זה שמר על מעמדו לאורך זמן רב, ובמאה ה- 16 היינו עדים לזירת BAITING כמעט בכל עיירה. על פי ציורים רבים מאותה תקופה ומאותם אירועים ניתן היה לראות כי ספורט זה סחף אליו אנשים מכל הרבדים ומכל המעמדות.


מטבע הדברים, כאשר ספורט זה התפתח נעשו ניסיונות הכלאה בין גזעים שונים של כלבים (ביניהם גלגוליו של המולסוסו) על מנת ליצור את הכלב האולטימטיבי לספורט זה. שני הגזעים העיקריים אשר לקחו חלק בספורט זה היו בלו פול (סקוטיש טרייר) והאלאונט (גזע שאיננו קיים כיום והוא למעשה גלגולו הקודם של הבולדוג) שנחשבו לכלבי עבודה מעולים.


ב- 1835 ספורט ה- BAITING  הוצא אל מחוץ לחוק ובעקבות כך צץ ספורט חדש שבו הושלכו הכלבים למעין בור (PIT) עם מספר רב של עכברושים ובזמן קצוב על הכלבים היה להשמיד כמה שיותר עכברושים. זהו למעשה מקור השם "פיטבול"  (PITBULL). בנוסף, ספורט הדמים הנורא של קרבות כלבים בינם לבין עצמם תפס תאוצה גם כן.


בעקבות ה"שעמום" באיטיותו של הבולדוג בקרבות כלבים אלו הוכלאו כלבי הבולדוג (שהיו ידועים באתלטיות הרבה שלהם) עם כלבי הטרייר, שהיו ידועים ביצר המשחקיות הרב שלהם (GAMENESS) מה שלמעשה יצר את הפיטבול שאותו אנו מכירים כיום.


בסוף המאה ה- 19, עם ההגירה הסקוטית והאירית לשטחי ארצות הברית,  בה קרבות הכלבים היו פופולאריים מאוד, הושבחו הכלבים אשר עלו עם המהגרים, וב- 1898 הוגדר רישמית גזע הפיטבול על ידי ה- AMERICAN KENNEL CLUB .

מימדים: הפיטבול הוא כלב בינוני בעל גוף אתלטי ושרירי, בעל ראש גדול ורחב דמוי לבנה.
גובהו נע בין 45 ל- 60 ס"מ ומשקלו נע בין 13 ל- 36 ק"ג.

פרווה: סמיכה, קצרה וקשוחה. לא דורשת טיפול בתכיפות רבה.

תוחלת חיים: 11-12 שנים.

צבע: אין צבע גוף מזוהה לכלבי הפיטבול. צבע האף יכול להיות אדום, שחור וכחול (טעות לחשוב שצבעי האף מגדירים זן מסוים של הפיטבול).

תכונות אופי: כלב חברותי, אמיץ, בעל ביטחון עצמי גבוה, בעל תשוקה ורצון עז לרצות את בעליו, בעל יצר משחק וציד אדירים, רכושני, בעל אנרגיה וסיבולת גבוהה.  להוט לבצע את המוטל עליו ב- 100%. עלול להיות אגרסיבי לבעלי חיים אחרים – לא לבני אדם (למעט מקרים חריגים).

בריאות: גזע הפיטבול נחשב לבריא יחסית, אך הוא מזוהה עם דיספלסיה של מפרק הירך (Hip Dysplasia), קטרקט, ובעיות עור.

פעילות גופנית: הפיטבול הוא כלב בעל אנרגיה גבוהה ודורש פעילות גופנית על בסיס יום-יומי ברמה גבוהה – אין להקל ראש בכך! כלב בעל אנרגיה גבוהה אשר לא מוציא אותה, עלול להוציא אותה בדרכים אחרות ולא נעימות, כגון הרס חפצים והוצאת אגרסיות.

שימושים: בעזרת גידול וחשיפה נכונים הפיטבולים הם כלבים מדהימים ויכולים לשמש ככלב לוויה וחיית מחמד מדהימה אשר מסתדרת עם כל בני הבית. בנוסף, בגלל כוחו הרב והמבנה השרירי הוא יכול לשמש ככלב עבודה מעולה להגנה, שמירה, שירות, אג'יליטי וכו'.

 

למי כדאי?
הפיטבולים הם כלבים מדהימים, אך הם דורשים תשומת לב רבה מבעליהם. לא הייתי ממליץ לאנשים בעלי אופי לא אסרטיבי לגדל כלבים מגזע זה, או כאלה שלא יכולים להקדיש זמן רב לגידולם בשלבי חייהם המוקדמים.
בהחלט לא הייתי ממליץ לגדל פיטבול ככלב ראשון או לאנשים שהם חסרי נסיון בגידול כלבים, או כאלה שלא יכולים להקדיש מספיק זמן במהלך היום לתת להם את הפעילות הגופנית הרצויה להם.

אילוף:  מטבעם לרצות את בעליהם, אילוף הפיטבולים נחשב יחסית קל בשלב חייהם המוקדם.
חובה!

גודל שגר: 5-10 גורים.

חוק הכלבים המסוכנים: במסגרת ה"חוק להסדרת הפיקוח על כלבים, 2002",בשנת 2004 הוגדר סעיף אשר מגדיר את גזע הפיטבול כגזע מסוכן יחד עם עוד 7 גזעים שונים, אשר אושר על ידי בית המשפט העליון. בין השאר, החוק מחייב את בעליהם של גזעים אלו להיות מעל גיל 18, מחייב סירוס או עיקור, ואיסור מסירת גזעים אלו לידיים פרטיות מלבד וטרינרים וכוחות הביטחון.
העובר על תקנות אלו צפוי לעונש מאסר של עד שנה.

עובדות מעניינות ושבירת מיתוסים על הפיטבול:

     הפיטבול מסוגל למשוך חפצים במשקל של פי 20 ויותר ממשקל גופו.
    ·בתחילת המאה ה 20 גזע זה היה הגזע הפופולרי ביותר בארצות הברית.
    במלחמת העולם הראשונה פיטבול בשם סטאבי קיבל דרגת סמל בצבא ארצות הברית ומדליות גבורה בשל הצלת חייהם של חבריו הלוחמים האנושיים.

 

    בין בעליו הגאים של גזע הפיטבול ניתן למצוא את : מארק טווין, תאודור רוזוולט, הלן קלר, ותומאס אדיסון.


    בניגוד לדעה הרווחת – לפיטבול אין מכניזם של נעילת לסתות, ולמעשה מבנה הלסתות שלהם זהה למבנה הלסתות של שאר גזעי הכלבים.


    בניגוד לדעה הרווחת – מוחו של הפיטבול גדל בצורה פרופורציונלית לגולגולות, ולא כמו שטענו כי זה מה שגורם ל"שגעון" שלו.

 

ובנימה אישית, הפיטבולים הם כלבים מדהימים אשר גורמים סיפוק אדיר והנאה מרובה לבעליהם הגאים.


לצערנו אנו עדים לתופעה אשר נמשכת כבר מאות שנים שגזע זה משרת את תאוות הבידור של אותם אנשים רעים שכל רצונם הוא לראות את דמם וסבלם של כלבים, ובכך הביא לדימוי הנוראי שדבק בגזע זה.


בעקבות ההתפתחות של גזע זה, גידול לא נכון עלול להוביל לתוצאות לא רצויות, והבלטת יצרים שלילים,  אך אנשים בעלי רצון, יכולת ואופי מתאים לגידול וסוציאליזציה נכונים יביאו לכלב רגוע, שקט, בטוח בעצמו שלא מהווה סכנה לסביבה.


אוסיף ואציין שבעקבות העובדה שכלב זה מוגדר ככלב מסוכן, לא ניתן לרשום אותו ככלב גזעי, ולהרבות אותו תחת פיקוח ובקרה, מה שמוביל לתופעה של גידול פיראטי ולא ראוי של כלבים אלו שמובילים לבעיות גנטיות מהיבטי בריאות והתנהגות.

 

עצם ההגדרה של גזע זה כמסוכן עושה עוול עם כלבים אלו. אסור לנו לשכוח כי בעיות אלו נוצרות בגללנו בני האדם ולא בגלל הכלבים עצמם.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון