אמבטיה לכלב
03-5403368

מידע

כתבות

אמבטיה לכלב

 

אמבטיה לכלב/ מיכל ליבסון סייעת

אם כלבכם יכול "להכריז" על נוכחותו ללא נביחה ואפילו ללא כניסה לחדר, זה הזמן לרחוץ אותו...  כדי לעשות את הרחצה מהנה גם לבעלים וגם לכלב, או לפחות נסבלת, כמה טיפים שימושיים.

 

לרחוץ או לא לרחוץ-זאת השאלה
הצעד הראשון הוא להתייעץ עם הווטרינר לגבי הגזע הספציפי שלכם. גזעים שונים ותנאי חיים שונים, יכתיבו באיזו תדירות כלבכם יצטרך רחיצה, ואיזה סוג שמפו הוא הטוב ביותר.
אם כלבכם מבלה הרבה זמן בחוץ, הסיכויים הם שיצטרך רחיצה לעיתים תכופות יותר. גזעים מסוימים, כמו פודל למשל, בדרך כלל זקוקים ליותר רחיצות מאשר כלבים גדולים יותר כמו רועה גרמני. כלבים בעלי פרווה חלקה לרב לא יצטרכו תדירות גבוהה של רחיצה, שוב, דבר זה תלוי באורך החיים של הכלב.
חשוב לזכור שרחיצת יתר (פעם בחודש או יותר) תסיר שומנים חיוניים מהפרווה של כלבכם, מה שיגרום לעור להתייבש ולהיות חשוף לדלקות גירויים וטפילים. אלא אם הכלב מתלכלך מאוד, טיפוח קבוע של הפרווה יכול להפחית את מספר הרחיצות.

 

איך לרחוץ?
לא רצוי לרחוץ את הכלב בחוץ כשמזג האוויר קר. דבר זה מכוון בעיקר לגורים שעוד לא מווסתים את טמפרטורת הגוף שלהם כראוי. לא רצוי לרחוץ גור כלבים מתחת לגיל 12 שבועות.
ישנם סוגים רבים של שמפו לכלבים ומומלץ להשתמש אך ורק בהם ולא בשמפו של אנשים. שימוש בשמפו של אנשים על הכלב עלול לגרום לתגובה אלרגית ולגירויים בעור. רמת החומציות של עור הכלב ועור האדם שונה ומצריכה שמפו שונה עבור הכלב.
אם אתם יודעים על מחלת עור שיש לכלבכם או רגישות אחרת, כדאי להתייעץ עם הווטרינרים לגבי סוג השמפו שהוא צריך ואולי אפילו להשתמש בשמפו רפואי המותאם לצרכיו המיוחדים של הכלב.
כשרוחצים את הכלב, חשוב למנוע מהמים והסבון להגיע לעיניים ולאוזניים. כדאי להרטיב את הכלב מהצוואר מטה, ולשמור על איזור הפנים והאוזניים יבש. מים באוזני הכלב יגרמו לו לאי נוחות ועלולים אף לגרום דלקת.
אם הגיע הזמן לשים על הכלב חומר נגד פרעושים חשוב מאוד לא לרחוץ את הכלב יומיים לפני, או יומיים אחרי פיזור החומר על העור על מנת שלא לפגוע ביעילותו.

 

לסיכום: כל כמה זמן לרחוץ את הכלב?
בעיקרון רחיצת הכלב מומלצת רק פעם אחת בכמה חודשים, וזאת כדי שלא לפגוע בשכבה השומנית הטבעית השומרת על העור. טיפוח הפרווה על ידי סירוק יומי תפחית את הצורך ברחיצות ותעניק לפרווה מראה בריא ויפה. קיימים גזעים מסוימים כגון פודל, יורקשיר טרייר, שיצו וכד' שזקוקים לרחיצה לעיתים תכופות יותר, אך לרב הם זקוקים בעיקר לסירוק יסודי על בסיס יומי.
שתהיה רחיצה נעימה וריחנית!

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון