אלרגיות עונתיות - השפעתן על כלביכם וכיצד ניתן לטפל
03-5403368

מידע

כתבות

אלרגיות עונתיות - השפעתן על כלביכם וכיצד ניתן לטפל

 

מאת: ד"ר ניר אוחנה, וטרינר, מרכז וטרינרי רמה"ש

 

בעונות מעבר יש עלייה משמעותית בכמות אלרגנים באוויר אשר משפיעה גם על בעלי החיים שלנו.
באנשים לרוב, אלרגיה עונתית גורמת לנו להתעטשויות ועיניים דומעות.
אך חיות מחמד סובלות הרבה יותר, ומפגינות אי נוחות בדרכים אחרות.
אלרגיות הן הגורם השכיח ביותר לבעיות עור אצל כלבים וחתולים במדינות מפותחות. אצל כלבים וחתולים ישנו סימפטום עיקרי לאלרגיה והוא  - גירודים. מה ששונה הוא בעצם איפה ואיך הם מתגרדים.

לחתולים יש נטייה להסתיר את אי הנוחות שלהם על ידי גירודים מחוץ לטווח הראייה שלנו, באזורים מבודדים כמו מתחת למיטה או מאחורי הספה. כמו כן, לחתולים אלרגים יש נטייה להאריך יתר על המידה טיפוח עצמי (grooming) ולכן, יש סיכוי שלא נבחין בהתנהגות שונה מהרגיל.

אם זאת, כלבים לא מנסים כלל להסתיר את העובדה שמגרד להם ואף לעיתים קרובות יתגרדו על השטיח או הספה. גירודים בפנים ובכפות הרגליים הוא אזור נפוץ מאוד בכלבים. אם כלבכם מלקק את כפות הרגליים בצורה אובססיבית, נסו להסתכל בין האצבעות ולראות אם יש אדמומיות ונפיחות. ליקוק אובססיבי יחד עם אדמומיות ונפיחות בכפות הרגליים, הוא תסמין קלאסי לאלרגיה סביבתית ולמזון.
האלרגיה הנפוצה היא לפרעושים, אך לרוב הגרוד לאלרגיה זו היא באזור הגב, זנב וירכיים.

בנוסף, אלרגיה סביבתית יכולה לעורר בעיות עור נוספות כגון גירוי ודלקת אוזניים.

למעשה, רוב הכלבים עם אלרגיה למזון או אלרגיה סביבתית יש דלקות אוזניים כרוניות עם חזרתיות גבוהה.  לרוב, אלרגיה לפרעושים לבד לא גורמת לדלקות אוזניים.

 

 

אז למה גירוד הוא לא דבר טוב?
אצל חתולים וכלבים כל גירוד אינטנסיבי עלול לגרום לתופעות לוואי לא נעימות כמו דלקות ופציעה של העור והאוזניים. באלרגיה, העור פגום או שבור, ולכן חיות המחמד נחשפות לצמיחת יתר של גורמים זיהומיים, מה שעלול להוביל לזיהום חיידקי של העור. ניתן לטפל בזיהום באנטיביוטיקה, אם כי יש סיכון שהחיידקים יפתחו עמידות לאנטיביוטיקה.

 

אז למה חיות מחמד מתגרדות באלרגיה סביבתית?

ישנן שתי סיבות מרכזיות לגירוד עונתי בכלבים וחתולים - פרעושים ואבקנים (קרדית אבק, אבק פרחים וכו). אבקנים נוטים לגרום לאלרגיה בעיקר במעברי עונה (אביב וסתיו), אבל זה תלוי בסוג האלרגן של חיית המחמד שלכם.

 

אלרגיה לפרעושים נפוצה בעיקר בחודשים החמים והלחים יותר של השנה (מאי עד ספטמבר),  אם זאת ישנם מקומות אשר יש נגיעות פרעושים בכל השנה. חיית המחמד שלך לא חייבת להיות מלאה בפרעושים בשביל לפתח אלרגיה לפרעושים. ישנם כלבים וחתולים אשר רגישים מאוד לנשיכות פרעושים ואפילו נשיכה אחת של פרעוש יכולה לגרום לתגובה אלרגית וגירוד.
ולכן, חשוב להדגיש כי חיית המחמד שלכם יכולה לסבול מאלרגיה לפרעושים למרות שאתם לא רואים פרעושים!

 

עוד נקודה חשובה להדגיש: גם חתולי בית יכולים להידבק בפרעושים למרות שהם לא יוצאים החוצה!!!
הסיבה לכך היא שאנחנו יכולים להעביר פרעושים בעצמנו (על הבגדים) כאשר אנחנו נכנסים לביתנו.
לכן, אנחנו ממליצים לטפל כל השנה גם בחתולי בית נגד פרעושים וקרציות.
אז איך אתם יכולים להקל על הגירוד?


אם אתם שמים לב לגירוד יוצא מן הרגיל כגון : פצעים או קרחות בעור - הגיע הזמן להגיע לביקור במרפאה! כמה שתגיעו מהר יותר, ככה הסיכוי להחלמה מהירה הוא גדול יותר.

אז איך אנחנו (הווטרינרים) יכולים לעזור לכם עם הגירוד?
אנחנו נבצע בדיקה גופנית מקיפה ותילקח היסטוריה רפואית מלאה. נסביר לכם על שלושת סוגי האלרגיה הנפוצות ונפרט לכם שלב-שלב את תהליך האבחון.

 

איך מטפלים באלרגיה?
לכל אלרגיה יש את הטיפול שלה. קודם כל, יש לטפל נגד פרעושים וקרציות במוצרים מומלצים. לאחר מכן, נציע טיפול להקלת הגירודים. ניתן לקרוא בהרחבה על טיפול בכל אלרגיה.

לכתבות נוספות על טיפול באלרגיה:

כיצד נקל על הכלב המתגרד – מה ניתן לעשות מלבד סטרואידים
טיפול חיסוני באלרגיה (אמינותרפיה)
אלרגיה וטיפול בפרעושים
אלרגיה למזון

 

למידע נוסף,
אנא צרו קשר

מרכז ווטרינרי רמת השרון והרצליה.
03-5403368