אלרגיות בכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

אלרגיות בכלבים וחתולים

מאת: הארי טוויל - אסיסטנט בכיר

אוהביי חיות רבים לא מכירים את הסימנים לאלרגיה אצל חיות מחמד מכוון שכלבים וחתולים מראים תגובות שונות לדברים שגם אנחנו אלרגים אליהם. פריחת דשא, למשל, גורמת לנו להתעטש ולדמוע ואותם אבקנים גורמים לכלבך לגירוד בכפות הרגליים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

בהתאם לסוג האלרגיה, חית מחמדך יכולה להראות תסמינים שונים. לפעמים חיות מחמד עשויות לדמוע ולהתעטש, אך התגובה הכי נפוצה היא גירוד. גירוד ממושך עלול להוביל לפצעים פתוחים ואיבוד שיער. דלקות אוזניים גם הן מאוד נפוצות בכלבים הסובלים מאלרגיות.

 

חיות מחמד הרגישות לאלרגיות עלולות לסבול כל חייהן והסימפטומים האופיינים בדרך כלל מחמירים. הוטרינר יוכל לעזור לך להרגיע את ה"סבל" אם תכיר את הסימפטומים של אלרגיה ותמצא את המוצר הנכון שיכול להרגיע את התסמינים.

 

סוגים של אלרגיה שמשפיעים על חיות מחמד

ישנם מספר סוגים של אלרגיה שיכולים להשפיע על חיות מחמד. אלרגיות נגרמות ע"י חלקיקים הנישאים באוויר נקראים אטופיה (Atopy). מקורות נפוצים הם אבקנים, פיטריות וקרדית אבק. אלרגיות הנגרמות מעקיצה של פרעוש נקראות Flea Allergy dermatitis (FAD). אלרגיות מסוימות נגרמות מאכילה של דברים ונקראות אלרגיה למזון. אלרגית מגע (Contact allergy) נגרמת מדברים שחית המחמד באה במגע ישיר איתם, כמו שטיחים,אקונומיקה, פלסטיקים וכו'. סוג זה של אלרגיה נפוץ הרבה פחות מאחרים אצל חיות מחמד.

 

אטופיה                                                                  

אטופיה היא האלרגיה הכי נפוצה בקרב חיות מחמד ולפעמים היא עונתית. אם כלב אלרגי לפריחת האביב הסימפטומים יופיעו באפריל – מאי. אם חית מחמד אלרגית לקרדית האבק הכי סביר שהסימפטומים יופיעו בחודשיי החורף כשרוב הזמן נמצאים בתוך הבית. סימנים המאפיינים אטופיה הם:

 

 •     כרסום של כפות הרגליים
 •     ליקוק של הבטן ואזור המפשעה
 •     שפשוף של הפנים
 •     דלקת / אדמומיות של האוזניים או דלקות אוזניים חוזרות
 •     בכלבים "הוט ספוט" חוזרים, ובחתולים אקנה באזור הפנים
 •     אסטמה או בעיות נשימה (יותר נפוץ אצל חתולים)

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

אלרגיה מגע (contact allergy)

אלרגיות פחות נפוצות הן אלרגיות מגע שכוללות אלרגיה לשטיחים, חומרי ניקיון או פלסטיק. סוג זה של אלרגיה יכול לגרום ל:

 •     בליטות אדומות מגרדות או שלפוחיות על אזורים דלילי שיער של העור לבין אלה שנחשפו לאלרגן, כגון בטן, רגליים, או פנים.
 •     גירוד אינטנסיבי
 •     איבוד שיער (במקרים כרונים)

 

אלרגיה למזון

אלרגיה למזון מהווה בין 10% ל15% מהאלרגיות הקיימות אצל חיות מחמד. אלרגיה למזון יכולה להופיע יחד עם אלרגיות לאבקנים, אבק וכו'. סימנים אופיינים:

 •     גירוד - בעיקר בפנים, כפות רגליים, גפיים ואזור פי הטבעת
 •     דלקות אוזניים (בדרך כלל הקשורות לשמרים)
 •     דלקות עור המגיבות טוב לאנטיביוטיקה אך חוזרות אחרי הפסקת מתן אנטיביוטיקה

 

מדי פעם, אצל כלבים הסובלים מאלרגיה למזון, קיימת פעילות מעיים מוגברת העשויה להוביל לצואה רכה. צריך להבדיל היטב בין אלרגיה למזון לאי-סובלנות למזון, אשר אינו סוג של אלרגיה אך גורם גם כן לשלשולים והקאות.

 

לראות את חיית מחמדך עוברת סבל מתסמיני אלרגיה יכולה להיות חוויה אומללה בעצמה. אם אתה חושד שהכלב או החתול שלך סובל מאלרגיה התייעץ איתנו, סוג האלרגיה וחומרת הסימפטומים יקבעו על ידיו הוטרינר במהלך הבדיקה וביחד נעזור לחיית המחמד לעבור זאת בדרך הטובה ביותר.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה