אלרגיה לכלבים וחתולים - מה ניתן לעשות?
03-5403368

מידע

כתבות

אלרגיה לכלבים וחתולים - מה ניתן לעשות?

מאת: מעין שקד, אסיסטנטית

מאות אלפי אנשים סובלים מאלרגיות לכלבים וחתולים, ואין דבר עצוב יותר ממקרה בו בעליה של חיית מחמד אהובה נאלץ לבחור בין חיית המחמד לבין בריאותו שלו או של אחד מבני משפחתו.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

 

אלרגיה לחיות מחמד יכולה להתפרץ בבני אדם בכל שלב בחייהם. אנשים אלה, לעיתים קרובות, סובלים מרגישות גם לאלרגנים אחרים מלבד לבעלי חיים, כגון רגישות לאבקני פרחים, עובש, אבק ועוד. כמו כן, נמצא קשר תורשתי לרגישות לחיות מחמד, כך שאם אחד מהורייך סובל מאלרגיה זו, סיכוייך גבוהים להיות אלרגי גם כן. 

 

אנשים אשר אלרגיים לחיות מחמד רגישים בדרך כלל לחלבונים אלרגניים הנישאים באוויר ושמקורם בקשקשים הנושרים מבעל החיים, ברוק של החיה או לשתן שלה. מאחר וחיות המחמד הפופולריות ביותר הינן כלבים וחתולים, הם גם אלה אשר עומדים בראש רשימת בעלי החיים אליהם אנשים מפתחים אלרגיה, אולם, ניתן להיות אלרגיים גם לארנבים, לציפורים, אוגרים, שרקנים, סוסים, עיזים ופרות. 

 

האלרגיה מתבטאת לרוב בעיניים דומעות ומגרדות, נזלת, סימפטומים של אסטמה, עור אדמומי ומגורה או פריחה. לעיתים, אנשים שאינם יודעים כי הם אלרגיים לחיית המחמד שלהם (בעיקר ילדים) יראו סימנים העשויים להתפרש כמקרי שפעת/הצטננות חוזרים ותכופים, כאשר למעשה מדובר בסימני האלרגיה. לאחר מספר ימים הרחק מהחיה הסימנים ידעכו וישובו ויתפרצו עם הקירבה לבעל החיים.   

 

מה ניתן לעשות?
לא קיימים כלבים או חתולים היפואלרגניים, כלומר, כאלה אשר אינם גורמים לחלוטין לאלרגיה. מאחר ובמרבית המקרים הרגישות היא לקשקשי עור או לחלבונים המצויים ברוק של הכלב או החתול, אין זה משנה אם מדובר בכלב המשיר כמות שיער רבה או פחותה. עם זאת, ישנם גזעי כלבים מסויימים אשר ידועים כמשירים פחות קשקשים. נראה כי הכלב האידיאלי לאנשים רגישים הינו כלב קטן ממין נקבה המשיר פרווה בתדירות נמוכה כדוגמת הפודל והאיירדייל טרייר, המשירים אחת ל-21 ימים (לעומת הרועה הגרמני המשיר כל 3-4 ימים). מועדון הכלבנות האמריקאי מפרסם מספר גזעי כלבים אותם יש לשקול לגדל וסיווגם נעשה על סך קריטריונים של רמת ותדירות הנשירה. בין הגזעים המומלצים נכללים:בדלינגטון טרייר, בישון פריזה, סיני מצוייץ, טרייר כחול, מלטז, פודל, כלב מים פורטוגזי ושנאוצר.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

 

לפניכם מספר טיפים אשר עשויים לסייע בהפחתת התגובה האלרגית לכלבך או לחתולך:

 • בין שליש למחצית מחיינו אנו מבלים בחדר השינה. לכן, על ידי הרחקת חיית המחמד מחדר השינה שלנו ניתן להפחית בצורה משמעותית את סימני האלרגיה.
 • מנע מחיית המחמד לעלות על הרהיטים והספות בבית.
 • התקן מטהר אויר עם פילטר היפו אלרגני בחדרי הבית.
 • הקפד על אוורור קבוע של הבית.
 • נקה את הבית באופן קבוע, תוך הקפדה על שאיבת השטיחים והספות.
 • רצוי להקטין ככל הניתן את מספר השטיחים בבית.
 • רחיצת בעל החיים לעיתים קרובות (אך לא קרובות מדי!) בערך אחת לשבוע.
 • סירוק הכלב או החתול בתדירות גבוהה.
 • השתדל שלא להכניס את חיית המחמד למכוניתך.
 • שימוש בתכשירים מפחיתי-אלרגניים (allegy-reducing) על חיית המחמד, כגון  Allerpet, Trupet , או תוסף תזונה כגון אומגה-3.
 • האכל את חיית המחמד שלך באוכל איכותי השומר על בריאות העור והפרווה, ובכך מפחית את כמות הקשקשים.
 • התייעץ עם הרופא שלך לגבי תרופות נוגדות אלרגיה או טיפול אימונותרפי.

 

היוצא מן הכלל – חתול הספינקס:
במקרה של אלרגיה לחתולים, ניתן להתעניין ולראות האם חתול מגזע הספינקס עשוי להתאים לך ולמשפחתך. חתולים אלה הינם נטולי שיער כמעט לחלוטין, ולכן עשויים להתאים לאנשים הסובלים מאלרגיה לפרווה אך פחות לאלה הסובלים מאלרגיה לקשקשים או לרוק.
חתולים אלה הינם בעלי מזג נוח במיוחד ומראה ייחודי, הכולל עיניים מלוכסנות מעט ואוזניים גדולות וזקורות. בשל היותם "עירומים" חתולים אלה אוהבים במיוחד להתכרבל עם בעליהם על מנת לשמור על חום גופם.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון