אלרגיה וטיפול בפרעושים
03-5403368

מידע

כתבות

אלרגיה וטיפול בפרעושים

מאת: ד"ר דורון נרי - וטרינר

 

מספר עובדות על פרעושים

בניגוד לדיעה הרווחת רק הפרעוש הבוגר חי על הכלב והחתול. מעגל החיים כולל ביצה, לרווה ובוגר, מתרחש בבית כל השנה, ובחצר בעיקר מהאביב ועד סוף הסתיו. פרעושים יכולים לחיות חודשיים ללא אוכל. בד"כ פרעושים מגיעים לתוך הבית כאשר בעל החיים מביא אותם על גבו, מבחוץ. בבית פרעושים נמצאים על השטיחים, הספות ובאזורים בהם יש לחות. ניתן לראות צואת פרעושים על גבי העור הנראית כנקודות שחורות וקטנות. לעיתים קרובות בעלי הכלבים מפרשים אותם בטעות כביצי פרעושים. פרעושים יכולים לעבור בין כלבים לחתולים. הם יכולים לעקוץ גם אנשים, אך מעדיפים בעלי חיים.

 

סימנים קליניים

גרודים ונשיכות באזור הגב התחתון, שורש הזנב והבטן הם האזורים הנפוצים ביותר. לעיתים רואים אזורי קרחת אדומים ומודלקים המכונים hot spots בעקבות הגירוד העז. כלבים וחתולים מפתחים אלרגיה לרוק הפרעוש בזמן מציצת הדם ובד"כ אין התאמה בין רמת הגירוד ומספר הפרעושים הנראה על גב בעל החיים.

 

טיפול בפרעושים

1.אבקות – רוב האבקות מספקות הגנה לזמן קצר ויש לחזור על הטיפול בתדירות גבוהה. החומרים הנ"ל צריכים להגיע לעור כדי להיות יעילים, לכן לבעל חיים עם פרווה ארוכה או צפופה מאוד היעילות פוחתה. בנוסף אינדקס הבטיחות של חומרים אלה נמוך כלומר למרות יעילותם הם יכולים להיות מסוכנים לבעל החיים ולאדם.

2.תרסיס – כדוגמת פרונטליין – תכשיר יעיל כנגד פרעושים ובטוח מגיל צעיר מאוד בגורי כלבים וחתולים. החסרון הוא שיש לרסס היטב את כל גופו של בעל החיים ולעיתים שיתוף הפעולה או גודל הכלב לא מאפשר זאת.

3.שמפו- לשמפו נגד פרעושים יש אפקט שאריתי נמוך, ולכן יש לשלב שימוש בשמפו עם אופציה נוספת (ספריי, אמפולות או אבקות).

4.אמפולות – לאמפולות יש אפקט שאריתי הרב ביותר ולכן הן מספקות את ההגנה הטובה ביותר, בעיקר לבעלי חיים בעלי פרווה ארוכה. ניתן לרחוץ את בעל החיים לפני השימוש באמפולה. אמפולות בשימוש – Revolution, Advantage. יש לזכור שפרעושים מפתחים עמידות לחומרים השונים עם הזמן ולכן צריך לעקוב אחר יעילות החומר בשימוש.

 

טיפול סביבתי 

יש לבצע טיפול בבית ובחצר. הטיפול יכול להתבצע ע"י ספריי הפועל כנגד הלרוות והבוגרים. ניתן לצמצם את אוכלוסיית הפרעושים ע"י שאיבת השטיחים, ספות ורצפות ושאר המקומות בהם בעל החיים נמצא.

 

תוכנית מומלצת להדברת פרעושים

לרחוץ את בעל החיים עם שמפו נגד פרעושים או שמפו אנטיסבוראי במידה וישנם קשקשים על העור.

לדאוג שבעל החיים יבש ואז לשים עליו חומר נגד פרעושים: אמפולות או ספריי.

לבצע הדברה בבית ובחצר.

במידה ובעל החיים אלרגי לפרעושים יש להיוועץ עם וטרינר.

 

וטרינרים