אילוף על קצה המזלג
03-5403368

מידע

כתבות

אילוף כלבים

מאת: ד"ר דורון נרי וטרינר ונועה אליאל - סייעת ומאלפת כלבים

כלב הבית הוא חיית המחמד הנפוצה ביותר כיום בעולם והוא מלווה כמעט כל בית ומשפחה. איך נכנס הכלב לחיינו בצורה כה משמעותית?

את זה ניתן להסביר בקלות:
הכלב הוא חיית להקה וככזה הוא מתקיים בתוך מסגרת חברתית, בין אם החברה היא כלבים אחרים, חיות שונות או האדם.
הכלב הוא אכפתי, אוהב, מנחם ולעיתים אף מציל חיים. מהצד השני של המטבע הכלב הוא בשורשיו חיית צייד עם ייצר לשרוד, בעלת לסתות גדולות , שלד חזק וטפרים ששימשו אותו בעבר למטרות צייד ותקיפה.אז איך נגרום לתכונות הראשונות להתעלות על השניות? איך נוציא את המיטב מכלבינו?

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

בשביל לפתח אצל כלב המחמד שלנו את התכונות הרצויות לנו ולהקהות את קווי האופי התוקפניים שקיימים בו כחיית בר לשעבר, יש לפעול באופן שותף ולטפח את הקשר בינינו לבין הכלב. מערכת היחסים מתחילה מנקודת המפגש הראשונה ומשפיעה על התנהגות הכלב וכמובן גם על האדם.


כל פעולה שננקוט בה וכל תגובה שנגיב לכלב, תניב תגובה שונה מכלבינו. חשוב לזכור ששלב חינוכו של הכלב מתחיל מנקודת המפגש שלנו איתו. עלינו להבין שחינוך הכלב נעשה באופן שותף כל ימי חייו ולכן יש לתת משקל רב להתנהגות הכלב כבר מהימים הראשונים.


חשוב להחליט כמשפחה על גבולות מוסכמים מראש ולחנך את הכלב ע"פ החלטת המשפחה.
למשל: חינוך לצרכים מחוץ לבית, חינוך הכלב ללכת למקומו, חינוך הכלב לא לקפוץ על אורחים שנכנסים הביתה וכדומה.גבולות אלה חייבים להיות ברורים לכלב מהרגע הראשון שנכנס לחיינו ולביתנו. חשוב להקפיד ולא לזלזל בגבולות, מאחר שאם אנו נזלזל בהם גם הכלב ילמד לזלזל בהם ולחצות את הגבולות.לעומת תהליך החינוך, תהליך האילוף מתבצע באופן דיי חד פעמי. ניתן לבצע אילוף על ידי מאלף מוסמך אך גם על ידי הבעלים עצמם. אין זה אומר שאילוף לא דורש אימון , אך תהליך הלמידה נפרש על תקופת זמן מוגדרת מראש.

 

וטרינר רמת השרון
וטרינר הרצליה


תהליך האילוף נועד על מנת להשיג מטרות ספציפיות ולראות תוצאות. תהליך האילוף הוא בעצם לימוד שפה משותפת בין הכלב לבין המאלף. בשביל להגיע לרמת תקשורת גבוהה יש להבין את צורת החשיבה של הכלב ומה יגרום לו לרצות לבצע עבורנו פעולות מסוימות. בעזרת תגובותינו לפעולותיו (חיזוקים או עונשים), נגרום לכלב למלא אחר ההוראות או להימנע מהתנהגות בלתי רצויה.
חיזוק חיובי יכול לבוא לידי ביטוי בחטיף (רצוי מותאם לכלבים), בליטוף מכל הלב או אפילו באמירת מילה טובה (רצוי בטון רך וכייפי). חיזוק שלילי (עונש) יכול לבוא לידי ביטוי בתיקון הכלב על ידי הרצועה והקולר, מילה שלילית שנאמרת בטון אסרטיבי מספיק, או אפילו לגרוע מחייו משחק שאהב או חטיף שהיה רגיל לקבל.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


העונש לא יכול להיות דבר מכאיב או מפחיד, כיוון שזה עלול לגרום לרגרסיה בתהליך האילוף ובתקשורת שבין האדם לכלב.ישנן מטרות רבות לשמן נאלף את הכלב, כל אחד יכול להחליט איך לעצב את כלבו ולהתאים את התנהגותו לאורח החיים שלו.
בדרך כלל הכלב הביתי אינו זקוק ליותר מאילוף למשמעת בסיסית והתנהגותית. כלומר, ללמידת צורת החיים הנכונה והתנהגות הולמת בקרב המשפחה שאליו שייך. אילוף זה הוא משמעותי וכל כלב צריך להיות מאולף למשמעת בסיסית, גם כלבים שמיועדים לתפקידים אחרים שעליהם אפרט בהמשך, כיוון שמשמעת בסיסית היא הבסיס לכל אילוף מתקדם יותר.


כלבי עבודה- כלבים המשרתים בני אדם בחיי היום יום למילוי תפקידים שונים, לדוגמא: כלבי משטרה שמופקדים על מציאת חומרי נפץ או חשודים, כלבי צבא ששומרים על טריטוריות מסוימות ואפילו כלבי מזחלות אשר סוחבים מזחלות בשלג .


כלבי תקיפה- כלבי עבודה שמאומנים לזהות אויב, לסמן אותו ולתקוף על פי פקודה ספציפית.

 

כלבי תערוכות- צריכים להיות מורגלים לעמידה בתצוגות, לבחינה המעמיקה של השופט וכמובן לעמוד שעות על השולחן במספרת הכלבים. כלבים אלה צריכים לפתח אדישות רבה לכל מה שקורה מסביבם כדי להיות מרוכזים לחלוטין באופן ההליכה שלהם ובזירת התחרות. 

 

ישנם תפקידים רבים לכלבי עבודה וכל כלב מותאם לתפקידו. חשוב להגדיר את מטרת האילוף באופן מדויק לפני שנגשים לתהליך עצמו ולדעת בדיוק בפני מה עומד הכלב ומה אנו דורשים ממנו.יש צורך להתאים את הכלב לאופי התפקיד שימלא בעתיד.
כידוע, קיימים גזעים רבים של כלבים וכל אחד קצת שונה מהשני. לכן אם נדע את הדרישות שלנו מהכלב, נוכל להתאים כלב למטרות או להתאים את המטרות כלב בצורה ריאלית וניתנת לקיום. לדוגמא: כלב קטן כמו השיצ'ו אינו יוכל להיות כלב שמירה של גדר בבסיס צבאי. זו אינה מטרה ריאלית עבורו.

על מנת לדעת איזה עבודה תתאים לאיזה כלב רצוי להיוועץ במומחה לאילוף כלבים שיוכל בעתיד גם להתאים לכלב תוכנית אישית שתתאים לו במיוחד ותוציא ממנו את המרב. גם אם החלטתם לאלף לבד את הכלב, כדאי לפחות להתייעץ עם מאלף בתחילת תהליך האילוף ולקבל טיפים, תמיכה והדרכה נכונה. ניתן לפנות לעזרה מקצועית גם לגבי תהליך החינוך שעליו פירטתי מוקדם יותר.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

כיום קיימים מומחים רבים לאילוף כלבים וקימות שיטות וגישות שונות ומגוונות .ישנם מאלפים אשר מעדיפים לאלף את הכלב בתנאי "פנימייה", כלומר הכלב נכנס לפנסיון ומקבל שיעורים מידי יום ואפילו כמה פעמים ביום בצורה אינטנסיבית כאשר לבעלים אין גישה אליו עד לסוף האימון, או בשלב מתקדם מאוד. בד"כ תהליך זה אורך בסביבות שבועיים ימים.


ישנם מאלפים אשר מאמינים יותר באילוף בתנאיו הטבעיים של הכלב ובאזור המוכר לו ויוצרים תוכנית עבודה משותפת עם הבעלים. בד"כ תוכנית זו תימשך מעט יותר זמן מן התכנית הראשונה.


ישנן עוד גישות רבות ועם הזמן מצטרפים עוד ועוד חידושים והפתעות לעולם האילוף.ההחלטה לאיזו שיטה לפנות היא חשובה, אך חשובה עוד יותר ההתמדה של הבעלים והרצון לחזק את ההתנהגות הטובה של הכלב.כלב שירגיש שמילא תפקיד של בן לוויה מוצלח וחבר בלהקת בני האדם יהיה מאושר, וכלב מאושר יוצר אדם מאושר עוד יותר.

 

להזכירכם: אנו עורכים במרפאתנו ערבי גורים ללקוחותינו החדשים כל 6 שבועות – פרטים אצל צוות המרפאה

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה