איך תבדקו את הכלבלב שלכם בבית?
03-5403368

מידע

כתבות

איך תבדקו את הכלבלב שלכם בבית?

מאת: ניצן דליצקי - טכנאית וטרינרית

 

כל בעל כלב שואל את עצמו מידי פעם "איך לא שמתי לב לזה קודם? " או "ואי יכולתי למנוע את זה"

אז הנה כמה בדיקות שגרתיות שתוכלו לעשות בבית ולבדוק את כלבכם.

 

במסגרת היומית :

שתייה ואכילה – שתייה מרובה, השתנה מרובה , אכילה בררנית , או בכלל לא לאכול . יכולים להיות סיבה למחלה או גורם נוסף בכל מצב של סירוב אוכל או שתייה מרובה וכמובן אי רצון לשתייה הם סימנים שמחייבים בדיקה נוספת וחשוב להביא לווטרינר.

 

איבוד או העלת משקל- כל האכלה יכולה להיות ב"אובר" או בחוסר . כל הזמן יש לעקוב אחרי הוראות יצרן האוכל לפי משקל בעל החיים . וכמובן שקילה סדירה של בע"ח תוכל לעזור לכם בנוגע לאם הכלב השמין או רזה . כלב שמן זה כלב שיכול בגיל יותר מבוגר לסבור מבעיות שלד ועוד בעיות נוספות .

 

עיניים – חייבות להיות נקיות ובוהקות. כל סימן לאדמומיות , או הפרשות הם סימן לדלקת/זיהום או איזושהי בעיה בעין . העפעפיים צריכים להיות נקיים וחלקים וכך גם איזור הריסים , כל ציסטה או גוש דורשים בדיקה ולפעמים אף הסרה.

 

התעמלות וכושר- בזמן שאתם מטיילים עם בעל החיים שלכם , בדקו אם יש איזשהי קשיחות , צליעה, אי נוחות, כאב אצל כלבכם .בנוסף בידקו שבעל החיים נושם בצורה תקינה ואין שום בעיה נשימתית בעיות בנשימה ודופק מהיר והתנשפות יכולים להעיד על בעית לב או בעית נשימה כמו למשל קריסת קנה .

 

והחשוב מכל – לוודא שבעל החיים שלכם מחוסן בזמן . תולעת הפארק פעם בשלושה חודשים . משושה פעם בשנה וכלבת פעם בשנה .

 

בדיקות שרצוי שיעשו פעם בשנה , חצי שנה :

 

אף – האף חשוב שיהיה נקי מכל הפרשות .

 

אוזניים – האוזניים של הכלב שלנו , צריכות להיות נקיות וחסרות ריח , כל הפרשה או ריח מתוק ולא תקין . ריח רע מצביע בדרך כלל על דלקת או זיהום או למשל גוף זר ודורש התערבות וטרינרית . אין לחכות עם דלקות אוזניים יותר מידי מכיון  וישנה קירבה בין האוזן למוח ולעוד איברים חשובים . וכמובן ניתן לאבד את השמיעה במצבים חמורים.

שיניים וחניכיים- קחו כפפות או למי שלא אכפת אז בלי , והרימו את השפה העליונה של הפה של כלבכם . בידקו האם החניכיים ורודות , בדקו שהחניכיים לא מדממות ושהשיניים לבנות ונקיות . אם החניכיים מדממות או אדומות והשיניים צהובות ומלאות אבן ויש ריח פה חזק מומלץ להביא את כלבכם לוטרינר לצורך טיפול שיניים . בניגוד אלינו כלבים לא יכולים להראות שכואב להם ללעוס או שיש להם דלקת באחריותנו כבעלי כלבים לדאוג לבריאות השן שלהם לאורך שנים .

 

בדיקה גופנית – מידי פעם חשוב שתיקחו כמה דקות ותעברו באופן יסודי על הגוף של כלבכם כדי לוודא שאין לו גושים, פצעים או חתכים . בדקו פעם בחודש שאין לכלבכם פרעושים או קרציות . פרווה בריאה צריכה להיות מלאת ברק וחסרת קשרים , לכלבים בעלי פרווה ארוכה מומלץ להקפיד על סירוק והברשה כמובן צריך לקחת פעם בכמה זמן למספרת כלבים.

כפות הרגליים והידיים – הרימו את רגלי הכלב שלכם וחפשו איזשהו סימן המעיד על כוויות חתכים או גושים מוזרים , דעו לכם שבקיץ מכיון והמדרכות חמות כלבנו שאינם נועלים נעלים סובלים מכוויות ולפעמים אפילו בדרגה גבוה בגלל חוסר צומת הלב שלנו לזה שיצאנו בשעות החמות אז חשוב לדעת מתי לצאת עם כלבכם לטיול כדי להימנע מפציעות .

 

בעניין ציפורני הכלב חשוב לגזור מידי פעם ציפורניים ארוכות יכולות לגרום לבעיות שלד , הליכה ואפילו להישבר ולגרום לנזק. אם אין ביכולתכם לגזור לכלבכם את הציפורנים כשאתם באים לביקורת שגרתית לצורך חיסונים , בקשו לגזור את ציפורניו .

 

ולסיום,

 

מתחת לזנב יש כמה מקומות שיכולים להוות אי נוחות לכלבינו , שקים אנאליים הם שני שקים היושבים ביציאה מפי הטבעת בהם מצטבר נוזל הריח של כלבינו מה שמייחד אותו משאר הכלבים ואמורים להתרוקן בזמן יציאת הצואה כדי להראות לכלב שיבוא אחריו מי היה שם , לרוב הכלבים אין בעיה עם איזור זה של הגוף אך ישנם כלבים שעקב צורה שונה או מבנה אחר השקים לא מתרוקנים ויש צורך בוטרינר שירוקן אותם אחת לכמה זמן אז אם כלבכם מגרד את הטוסיק וחש באי נוחות יש סיכוי שזה מה שמפריע לו . אחרי ששללנו אופציה של שקים אנאלים חשוב לתלע את הכלב אחת לשנה לפחות (בשביל הבריאות שלו והבריאות שלנו )

ועכשיו להבדלי זכר ונקבה .

 

בזכרים אם אינם מסורסים חשוב לבדוק שהאשכים באותו גודל ושאכן שניהם שם, שאין נפיחות או פצעים על שק האשכים שהצבע שלהם תקין ושאין שום בעיה אחרת .

 

בנקבות אם אינן מעוקרות יש לבדוק את העטינים שאין גידול או הצטברות חלב- שיכול להעיד או על הריון אמיתי או מדומה , וכמובן לבדוק את איזור הוגינה שאיננו נפוח מעל המצופה ושאין הפרשה וריח לא תקין מה שיכול להעיד על מקרה חירום במצבים מסויימים כמו דלקת רחם .

 

לעוד שאלות התייעצויות פנו לוטרינר האישי של כלבכם ודאגו שלפחות פעם בשנה יעשה מעקב כללי על כלבכם .