איך לשמור את חתולך קרוב לבית
03-5403368

מידע

כתבות

איך לשמור את חתולך קרוב לבית

מאת: הארי טוויל - אסיסטנט

 

"חתולי חוץ" נהנים מחוויות כיפיות רבות, אולם הם גם חשופים לסכנות כמו: כלי רכב, כלבים, חתולים אחרים, פרעושים, מחלות מדבקות , ועוד ועוד. זה אמנם יכול להיות מלחיץ לאפשר לחתול לצאת החוצה לעולם, אך למרבה המזל ישנם דברים שניתן לעשות כדי לעזור לשמור על חתולכם בטוח בעת שיטוטיו בחוץ.

 

גיל

מומלץ שלא לאפשר גישה החוצה לגורים שטרם סיימו את סידרת החיסונים הראשונה שלהם. כמו כן, מומלץ מאד לעקר/לסרס את החתול לפני שתינתן לו גישה החוצה באופן חופשי.
חתולים זכרים שאינם מסורסים נוטים לשוטט ברדיוס גדול יותר ולהיכנס לקרבות עם חתולים זכרים אחרים, מה שיכול לגרום לפצעי נשיכה מוגלתיים (אבצס) או למחלות זיהומיות,
כמו איידס חתולים (FIV).
חתולים שסיימו את סדרת החיסונים ועברו עיקור/סירוס יהיו בדרך כלל בני חצי שנה לפחות, שזהו גיל שבו הם כבר עצמאיים ויכולים לדאוג לעצמם, וניתן להתחיל לתת להם לצאת החוצה באופן מבוקר.

 

עיתוי

מומלץ להרגיל את החתול לזמני אכילה קבועים להבדיל ממזנון חופשי, ולבסס הרגל זה כמה שבועות לפני שתיתנו לו את האפשרות לצאת החוצה. תנו לחתול לצאת לפרקי זמן קצרים לפני כל ארוחה. הרעב יעודד את החתול לחזור הביתה לאכול.
כמו כן, ניתן לאלף את החתול לזהות צליל כלשהו, כמו פעמון, קליקר או מפתחות, לפני שמגישים לו את הארוחה או מצ'פרים אותו, וכך להיות מסוגלים לזרז אותו לחזור בעת הצורך.
מאוד מומלץ לא לשקשק את שק האוכל או להשאיר  אוכל בחוץ, על מנת שלא לגרום לחתולים זרים להגיע, דבר אשר עלול להרתיע את חתולכם מלחזור הביתה או לעורר קרבות.

 

סימני זיהוי

קולר עם פעמון (חשוב שהקולר יהיה מסוג של "פתיחה מהירה" או אלסטי כדי שלא ייתפס בעצם כמו ענף/גדר במהלך טיפוס או בריחה מסכנה) מקטין באופן משמעותי את סיכויי הצלחתו של החתול בלכידת ציפורים קטנות, וגם יכול לעזור לכם לשמוע כאשר חתולכם באזור.
תג עם שם החתול ומספר הטלפון שלכם יכול לעזור במקרה שהוא ילך לאיבוד, וגם ימנע את לכידתו ע"י הפיקוח לצורך עיקור/סירוס (חתולי רחוב שעברו סירוס/עיקור בדרך כלל מסומנים בחתך קטן בקצה האוזן).


סימון גבולות הבית והגינה עם ריחות מוכרים של החתול מהבית יכול לעזור למשוך את החתול חזרה: מצעים, שיער או תוכנו של ארגז החול, יכולים לשמש בשעת חירום כאשר חתולכם לא חזר הביתה.


מצבי סיכון גבוה

מעבר דירה יכול להיות זמן מלחיץ והדבר האחרון שתרצו שיקרה הוא לאבד את החתול. לכן אין לאפשר לחתול לצאת מהבית לפחות שבועיים לאחר המעבר לבית החדש. ואחרון חביב, תמיד כדאי לשמור תמונה עדכנית של חתולכם למקרה שילך לאיבוד על מנת  שתוכלו להכין ולתלות פוסטרים שלו בשכונה בה אתם מתגוררים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה