איך לעזור לכלב בתת משקל להשמין?
03-5403368

מידע

כתבות

איך לעזור לכלב בתת משקל להשמין?

מאת: קושנריוב יוליה-פלג, Msc זואולוגיה, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון


ברוב המקרים בעלי כלבים מודאגים בגלל שהכלב שמן וצריך להרזות בשביל להיות במשקל תקין ומצב גופני טוב. תת משקל אמנם נפוץ פחות אבל דורש טיפול באותה המידה. כאשר מדובר בכלבים פרוותיים, לא תמיד ניתן לראות את הרזון באופן ישיר אך בכל הכלבים ניתן להרגיש אותו או לזהות סימנים מעידים. עצמות בולטות באזורי הצלעות, עמוד השדרה והאגן כמו גם עייפות ופרווה חסרת ברק כולם יכולים על הצורך להעלות במשקל.


תת המשקל בכלבים יכול להגיע משלל סיבות שונות כמו:

  • זמינות מזון בעיקר נפוץ בכלבים משוטטים ואלו שמגיעים מכלביות עמוסות בהן כלבים המצויים באותו הכלוב פעמים רבות מתחרים על המזון הזמין להם ולא תמיד יש מעקב מספק לוודא כי כל הכלבים מקבלים את המזון הדרוש להם.
  • בררנות יתר – ברוב המקרים כלב רעב יאכל אם כי זה אפשרי כי כלבים בררניים במיוחד יהיו בתת משקל בגלל חוסר רצון לאכול את המזון הזמין להם. זה לא אומר כי הם לא אוכלים את המזון הזמין להם כלל אלא כי הם אוכלים אותו ללא חשק ותיאבון.
  • בעיה בריאותית – בין אם מדובר במחלה, פציעה או כל סיבה בריאותית אחרת, כלב שלא חש בטוב פעמים רבות יאבד את התיאבון וכתוצאה מכך ירד במשקל.
  • איכות מזון - מזון באיכות ירודה מחברות לא איכותיות אשר אינו מספק את כל הצרכים התזונתיים של הכלב או מזון ביתי שאינו מאוזן. יכול מצד אחד לגרום לבעיות אכילה שמובילות להשמנה או הרזייה כמו כן למגוון בעיות בריאותיות שמקורן בחוסר או עודף של חומרים מזינים בפציפיים.


חשוב לציין כי כאשר יש חשד כי הכלב בתת משקל או שאינו אוכל כמו שצריך, מומלץ מאוד לפנות אלינו על מנת לאבחן את הסיבה לכך ולקבל יעוץ מותאם אישית. יש לזכור כי לא תמיד כלב רזה, או כלב שהתחיל לאכול פחות אינו בריא. לדוגמא, כאשר כלב עובד משלב בגרות אחד לאחר (גור לבוגר, בוגר לזקן, כלבה מניקה לכלבה עם גורים גמולים ועוד) הוא יכול להפחית את כמות המזון הנאכל פשוט כי אין יותר צורך בכמות שנאכלה לפני.


לגרום לכלב להשמין יכולה להיות משימה קלה או מסובכת בהתאם לנסיבות. אם הכלב בריא ואוכל בתיאבון, הגדלת כמות המזון היומית יכולה לעשות את העבודה. במקביל, כאשר הכלב אינו בריא, יש צורך לטפל בבעיה במקביל לטיפול בתת המשקל. בכל מקרה, על מנת לגרום לכלב להעלות במשקל בצורה בריאה, יש צורך להתייחס למספר דברים במזון – עד כמה המזון מושך, עד כמה המזון מזין וכמה מהמזון נספג במערכת העיכול.


מזון טעים יגרום לכך שהכלב ייהנה מימנו יותר ויאכל אותו בתיאבון רב יותר בהשוואה למזונות אחרים. מזון רטוב בדרך כלל טעים יותר ממזון יבש ומכיל במקביל יותר נוזלים. כאשר יש כלב בררן אשר לא רוצה לאכול את המזון היבש, ניתן להוסיף למזון היבש מזון רטוב בשביל הטעם. במקרה כזה כדאי לערבב את שניהם כדי למנוע מהכלב לאכול רק את המזון הרטוב. המזון הטעים ביותר עבור הכלב הוא החטיפים השונים הזמינים לו ומזון ביתי מסוגים שונים.


מזון עשיר יאפשר לכלב לקבל כמות גדולה יותר של קלוריות וחומרים הדרושים לכלב בכמות קטנה יותר של מזון. רשימת המרכיבים והמינון היומי המומלץ יכולים להעיד על טיב המזון. כאשר משווים שני מזונות שונים, זה שיש לו את המנה היומית הקטנה יותר עבור אותו משקל וגיל הוא המזון העשיר יותר. מזון יבש יותר בדרך כלל עשיר ומזין יותר ממזון רטוב אשר מכיל כמות גדולה של מים. מזון לגורים עשיר יותר ממזון לכלבים בוגרים. במידת הצורך, הווטרינרים במרפאתנו יכולים להפנות אתכם למזונות רפואיים בהתאם למצב הבריאותי של הכלב.


חשוב תמיד לדעת מה היא כמות המזון שנספגה מתוך כלל המזון שנאכל. אם כלב אוכל כמויות גדולות של מזון אך הגוף שלו לא סופג אותו, אז למעשה, הוא לא מקבל מימנו דבר – מה שנכנס זה מה שיוצא. כאשר רוצים לדאוג לספיגה טובה, מומלץ להימנע ממזונות שמכילים המון סיבים שכן הם לא ניתנים לעיכול ולא מהווים שום היתרון תזונתי, במיוחד לא לכלב רזה. למרות שאין דרך למדוד את כמות המזון הנספגת בצורה מדויקת, ניתן לבצע הערכה גסה על ידי בחינת היציאות. "קקי בריא" מעיד על יכולת ספיגה טובה – כמות קטנה יחסית של צואה כהה מוצקה (לא קשה, אבל שומרת על הצורה). שלשול, צואה רכה, צבע בהיר, כמות גדולה של צואה וכמובן מזון לא מאוכל בצואה מראים כי המזון אינו נספג בגוף.


מזונות ביתיים המותרים לכלבים, יכולים לעזור להשמין את הכלב. הם טעימים, עשירים ונספגים היטב (ולכן יש להיזהר איתם מאוד כאשר הכלב במשקל תקין). ביצים, גבינות, דגים ובשר עשירים בחלבונים ושומנים בעוד שפסטות, דגנים שונים ותפוחי אדמה עשירים בפחמימות. שילוב של המזונות הללו (מבושלים וללא תיבול) יכולים לתרום כלב רזה בדרכו למשקל תקין. בגלל שכלבים לרוב לא מקבלים מזונות אלו כחלק מהמזון היומי שלהם, יש לתת אותם תחילה בכמויות קטנות על מנת למנוע שלשולים שנובעים מחוסר הרגל. מזונות אלו לא באים להחליף את המזון המיועד (יבש ורטוב) אלא כתוספת בלבד. לפני מתן מזון ביתי, מומלץ ליצור איתנו קשר לייעוץ.


רוב הכלבים מקבלים מזון פעם או פעמיים ביום. כאשר הכלב בתת משקל מכל סיבה שהיא, על מנת לעזור לו להגיע למשקל בריא, כדאי לא רק להגדיל את כמות המזון היומית ולהוסיף מזונות עשירים אלא לחלק את כמות המזון הזו לכמות גדולה יותר של ארוחות ביום. לכלב יהיה קל יותר לאכול, לעכל ולספוג מספר ארוחות קטנות בהשוואה לארוחה אחת קטנה. מנת כמויות קטנות במהלך היום יאפשר לכם לעקוב אחרי כמות המזון הנאכל בצורה טובה יותר, יאפשר לכלב לאכול מזון טרי יותר וינצל ואפילו יעזור במקרים בהם כלבים זוללים את האוכל מהר מידי וסובלים מבעיות עיכול והקאות לאחר מיכן. יש לזכור כי כלבים קטנים יותר לרוב בעלי תיאבון קטן יותר בגלל שהקיבה שלהם קטנה יותר.

 

לפרטים נוספים אנא צרו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה,
03-5403368