איך למנוע מהחתול לברוח החוצה
03-5403368

מידע

כתבות

איך למנוע מהחתול לברוח החוצה

מאת: מאיה זיידנר אסיסטנטית במרכז הוטרינרי רמה"ש והרצליה

אנחנו עושים ככל שביכולתנו על מנת לשמור על חתולינו בריאים ושמחים. אך אפילו כאשר אנו יוצרים עבורם עולם מושלם בבית, טבעו של החתול עדיין קורא לו. חתולים ירצו לצאת החוצה בגלל מגוון סיבות שונות, אך על מנת לשמור על בטחונם, חשוב למצוא דרכים שלא יצאו החוצה ללא השגחה. שמירה על חתול שמח ומתן תמריצים להישארות בתוך הבית ימנעו מהחתול לברוח החוצה.

 

ישנן שתי שיטות למניעת בריחה. הראשונה בניהן מתמקדת בייאוש החתול מניסיונותיו לברוח.\

 

1. השתמשו בפתחי כניסה ויציאה שונים בבית. אם החתול נוהג לרבוץ על יד דלת הכניסה הראשית, מחכה להזדמנות בריחה כאשר אדם לא מודע לכך יפתח אותה, נסו להיכנס מדלת שונה מזו בה יצאתם. למשל, במקום להיכנס ולצאת דרך הדלת הראשית, נסו להשתמש בדלת אחורית, או בדלת שרות. דרך טובה נוספת, היא לצאת ולהיכנס בכניסה בה עוברים דרך שתי דלתות, כך שניתן לסגור את הראשונה וניתן לוודא שאין חבר פרוותי שעוקב אחרינו. במקרה והחתול מצליח לחמוק דרך הדלת הראשונה, נוכל לשים לב ולהחזירו חזרה פנימה לפני היציאה מהדלת השנייה שמובילה החוצה.
*בעת אירוח, מומלץ להכניס את החתול לחדר אחר עד שהחגיגות יגמרו. בדרך זו, כאשר אנשים נכנסים דרך הדלת הראשית, החתול לא יהיה בסביבה בכדי לנסות לזנק דרכה החוצה.
2. אל תתנו את תשומת לבכם לחתול בדלת הכניסה. אם החתול יחשוב כי אזור הכניסה הוא מקום בו תלטף או תשחק איתו, החתול ימשוך לאזור זה. אם החתול התרגל לומר שלום ולהיות ידידותי בכניסה לבית, כדאי לשבור את הרגל זה.
*כדאי אפילו לא להסתכל על החתול עד אשר הורדנו נעליים, ג'קט והתרחקנו מן הדלת. במקום, ברכו את החתול בחמימות ולטפו אותו בסלון, בחדר השינה או במסדרון. בדרך זו, החתול ילמד לפגוש אתכם במקום בו הוא יודע ששם יקבל את מלוא תשומת לבכם.
*עשו את אותו הדבר בעת עזיבת הבית. במקום לומר להתראות בדלת, עשו זאת במקום המיועד לכך.
3. למדו את החתול לשבת. בחרו מקום נוח עבור החתול לשבת. מיטת חתולים מיוחדת או מתקן טיפוס עם כיסוי שטיח הן אופציות טובות. לפני פתיחת הדלת לעזיבה, הביאו את החתול למקום המיועד לישיבה. השתמשו בחטיף או משחק עם פעמון לקבלת תשומת ליבו של החתול. ברגע שהחתול נמצא במקום בו רציתם שיהיה, אמרו "שב". היו נחושים, אך לא תקיפים. אמרו זאת שוב לאחר מספר שניות. חזרו על פעולות אלה כ-10 פעמים, וזכו את החתול בחטיף בכל כמה פעמים.
*אל תדאגו אם החתול לא נמצא ממש בתנוחת ישיבה בדומה לכלב. כל עוד החתול הולך לנקודה בה יישאר בעת יציאתכם מהבית כששומע את הפקודה, השגתם את מבוקשכם.
4. הציקו לחתול. החזיקו בקבוק ספריי מלא במים מחוץ לדלת הכניסה. כאשר אתם פותחים את הדלת בכדי להיכנס, פתחו תחילה רק חריץ קטן כך שתוכלו לראות אם החתול מחכה כדי לברוח. כוונו את הבקבוק אל החתול ורססו. ייתכן שתצטרכו לפגוע מספר פעמים לפני שהחתול יסוג לאחור. לאחר מספר שבועות של פעולה זו, החתול יחל לקשר את הדלת עם שפריץ המים וימנע מהמתנה על יד הדלת.
*שיטה זו, למרבה הצער, עובדת רק בעת כניסה לבית, ולא בעת היציאה ממנו. אם תבצעו את השיטה בזמן היציאה, החתול יקשר אותך, ולא את הדלת, עם גירוי התזת המים, דבר שעלול להשאיר רגשות רעים בניכם.
*לחילופין, בעת הכניסה לבית, השמיעו קולות חזקים כמו רקיעות או דפיקות כדי להרחיק את החתול לפני פתיחת הדלת.
5. סרסו או עקרו את החתול/ה. אם החתול אינו מסורס יהיה לו חשק אדיר לצאת לטייל כדי לחפש בני זוג פוטנציאליים לזיווג. אם החתול מסורס, לא יהיה לו רצון להתרבות ובכך ינטה להישאר בבית.

 

שיטה אחרת, מתמקדת באושרו של החתול, בהנחה שחתול שמח לא רוצה לברוח מהמקום בו טוב לו.

1. הסחת החתול מן הדלת. בבואכם לעזוב את הבית לזמן ממושך, תנו לחתול חטיף. אם החתול מתעסק בכרסום החטיף במקום בזינוק החוצה מן הדלת, הבעיה נפתרה. ניתן גם להשתמש בצעצועי האכלה המיועדים לחתולים. צעצועי אכילה הם בדרך כלל מכשיר קטן, כדורי או מלבני, מגומי, עם חור קטן ואמצע חלול אליו מכניסים את חתיכות החטיפים. צעצועי האכילה נותנים לחתול תעסוקה פוטנציאלית לשעות וגם מהווים חטיף טעים.


2. ספקו תעסוקה. קיימות הרבה דרכים לתעסוקה עבור חתולים, אך לא כולן יתפסו את תשומת לבו של החתול שלכם. נסו מגוון רחב של גירויים וראו איזה מהם משאיר אותם מועסקים.
*למשל, הביאו כמה צמחים פנימה. אלה יספקו ריחות מעניינים עבור החתול. הימנעו מצמחים כגון אמריליס, חרציות, אירוסים, חבצלות וצבעוניים, אשר יכולים להיות רעילים עבור החתולים.
*החביאו כמה חטיפים ברחבי הבית. ניתן להשתמש במשחקי אכילה או פשוט להשאירם במקומות משונים.
*הציעו לחתול מגוון של צעצועים כמו כדורים, עמודי גירוד או כדורי עיסת נייר.
*החתול גם יכול להינות מצפייה בטלוויזיה. אם ברשותכם ערוצי אנימל פלנט או תוכניות טבע אחרות – אלו יהיו הבחירות המועדפות עליהם.


3. תנו לחתול לחקור בחיק הטבע. צרו אזור מגודר בחוץ, אליו יוכל לצאת בבטחה מבלי שתהיה לו אפשרות להמשיך ולהתרחק או צאו להליכה עם החתול באופן קבוע. החתול רוצה לצאת החוצה כדי לחקור ולטייל. הם רוצים אוויר נקי, להרגיש את קרני השמש ולגלות ריחות חדשים ומרגשים! למרבה המזל, ניתן להפחית את ניסיונותיו הנואשים של החתול לברוח החוצה על ידי מתן אפשרות לחוות מעט ממנו.
*אם ברשותכם מרפסת סגורה, תנו לחתול גישה אליה. וודאו כי ישנם הרבה מקומות מוגבהים באותה מרפסת, כך שהחתול יוכל לראות החוצה.
*אם אין ברשותכם מרפסת סגורה, ניתן בקלות להשיג גדר פלסטיק או רשת ולהכין אזור קטן בטוח אשר מאפשר לחתול לבלות בחוץ בלי לברוח מן דלת הכניסה. ספקו גישה לאזור הסגור דרך דלת אחורית או חלון פתוח.
*לצאת להליכות עם החתול היא דרך נוספת לתת לו אפשרות להינות מן הטבע. חברו רצועה לקולר או לרתמה של החתול ותנו להם לגרור אותה סביב מעט, כדי להתרגל לתחושה החדשה. תנו לחתול חטיף או אוכל רטוב בזמן שאתם מסדרים את הרתמה כדי להסיח את דעתם מן ההליך. ואז, צאו להינות בחוץ יחד.

לשאלות נוספות צרו קשר עם המרכז הוטרינרי רמה"ש והרצליה 03-54033368