איך ללמד את הארנב להשתמש בארגז
03-5403368

מידע

כתבות

איך ללמד את הארנב להשתמש בארגז

מאת: הארי טוויל – טכנאי וטרינרי


בטבע, לארנבים בדרך כלל יש מקום בקצה המנהרה "warren" (סדרה של מנהרות) שבו הם מתפנים. זה סוג של 'שריטה'. אנחנו יכולים לנצל התנהגות אינסטינקטיבית זו של הארנב להתפנות באותו המקום כדי לאלף אותו להשתמש בארגז צרכים


איזה סוג של ארגז חול כדאי לי לבחור לארנב?


ארגז צריך להיות גדול מספיק כדי שהארנב יוכל לזוז בנוחות. בנוסף, לעתים קרובות ארנבים יכולים לנוח או לישון בארגזי הצרכים שלהם. ניתן להשתמש בארגזים בצורה מלבנית או משולשת, כל עוד הם גדולים מספיק. לארנבים עם נטייה להשתין מעבר לקצה, שימוש בארגז עם דפנות גבוהות יותר יקל על הבעיה.


באיזה סוג של חול כדאי לי להשתמש?


ארנבים לעתים קרובות מנסים לאכול את החול, ולכן חול עשוי מאספסת, מוצרי נייר, חציר, כבול או קליפת צפצפה הן הטובות ביותר. חול לחתולים נטול ריח יכולים לשמש גם. הימנע מחול מתגבש, קריסטל, חול קלח תירס, ושבבי אורן או ארז. ארנבים יכולים לפתח העדפה לסוג של מצע (חול), ולכן ייתכן שתאלץ להתנסות כדי לקבוע איזה חול מתאים יותר לארנבך


איפה אני צריך לשים את ארגז החול ואיך אני מלמד את הארנב להשתמש בו?


רצוי להתחיל בלהגביל את הארנב שלך לאזור קטן או לכלוב שבו אתה רוצה שהוא יעשה צרכים. הכלוב צריך להיות גדול מספיק כדי להכיל את הגודל הנכון של ארגז החול. שים לב איפה בדרך כלל הארנב עושה צרכים, יש למקם את ארגז החול שם. ברגע שיתחיל להשתמש באופן עקבי בארגז הצרכים, תוכל להגדיל את השטח שבו הארנב שלך ישהה. השגח על הארנב שלך בזמנים אלו מקרוב, וכאשר יחזור להשתמש בארגז החול  "תצ'פר" אותו  על כך. אם אתם תופס אותו  הולך אחורה לפינה, ומרים את הזנב כדי להשתין, אמור "לא" בחדות ובעדינות ודחוף אותו לכיוון ארגז החול. היזהר שלא לגרום לו לחשוב שהארגז הוא עונש. כל  "תאונות" יש לנקות עם חומר ניקוי המבוסס על אנזים במיוחד עבור חיית מחמד. בכל פעם שאינו משתמש בארגז החול, הוא מחזק את אותו הרגל לא רצוי, ולכן תהיה ערני כדי למנוע עשיית צרכים מחוץ לארגז. תמיד תתגמל אותו כשהוא עושה טוב, אל תעניש אותו אם הוא מפספס.
ברגע שארנב מאולף / מורגל לארגז צרכים וחופשי להסתובב בבית, יש לשים לו כמה ארגזים ברחבי הבית.


מה אם הארנב שלי אינו משתמש בארגז החול?


אם הארנב שלך לא משתמש בארגז החול, יתכנו  מספר סיבות: אולי הארגז קטן מדי, או הארנב אולי לא אוהב את המצע שבחרת. ניסוי עם כמה סוגים אחרים של מצע ו/או קופסאות. הקפד למקם את ארגז החול איפה שהוא בדרך כלל עושה צרכים.
סטרס (למשל, אנשים חדשים בבית, שינוי מהשגרה) עלול לגרום לארנב לא להשתמש בארגז החול. נסה לשלוט בגורם הסטרס אם זה אפשרי. ייתכן שיהיה צורך להגביל את הארנב שלך לאזור קטן יותר ולהתחיל בתהליך שוב.
אם הארנב שלך משתין כמויות קטנות לעתים קרובות מחוץ לארגז החול, זה יכול להיות סימן לזיהום בדרכי השתן או בעיה רפואית אחרת. ורצוי להביא את הארנב לבדיקה אצל הוטרינר.


מה עליי לעשות אם הארנב שלי ישן בארגז החול?


ארנבים הרבה פעמים ינוחו בארגז החול שלהם. זה נורמלי.


מה עליי לעשות אם הארנב שלי מזיז את הארגז?


ארנבים בדרך כלל יזיזו את ארגז החול. זה בדרך כלל טוב לאפשר לארנב לעשות זאת. אם אתה מעדיף שהארנב לא יזיז את הארגז, אפשר לקשור את הארגז בסורגים של הכלוב.


למה הארנב שלי לא מכסה את הגללים שלו?


בניגוד לחתולים, ארנבים, בדרך כלל אינם מכסים את השתן או הצואה שלהם.


כמה פעמים אני צריך לנקות את ארגז החול?


נקה את ארגז החול ותוסיף מצע חדש לפי צורך על בסיס יומי. זה חשוב במיוחד אם המצע הוא חציר או סוג אחר של מצע שהארנב יכול לאכול. יש לשטוף את ארגז החול עם מים וסבון על בסיס
שבועי.


לאיזה ארנבים יש הצלחה טובה יותר?


אילוף לארגז חול עובד הכי טוב עם ארנבים מבוגרים יותר (מעל גיל 6 חודשים), ואלה שמעוקרים / מסורסים.