איך להרגיע במהרה כלב בהתרגשות יתרה?
03-5403368

מידע

כתבות

איך להרגיע במהרה כלב בהתרגשות יתרה?

מאת : אור ג'נח , אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.


התרגשות כלבים יכולה להיות כל כך חמודה. במיוחד כשהגור שלך כל כך שמח לראות אותך ומאבד את זה לגמרי. אבל, מה אם זה ייצא משליטה והוא בעצם יתרגש יתר על המידה? ואיך מרגיעים כלב נרגש מדי?
הסיבות הנפוצות ביותר שגורמות לכלב שלך להתרגש יתר על המידה הן: גירוי יתר, מתח, ההתנהגות שלך ועודף אנרגיה. ברגע שאת יודעת מה הבעיה, את יכולה לעבוד על הנושא כדי להפחית את הטריגר ולקבל כלב רגוע ונינוח.


האם כלבים יכולים להתרגש מדי?

כן, הם יכולים! קצת התרגשות של כלב זה בסדר ואולי אפילו חמוד. למרות שזה בשום אופן לא טבעי- כלבים בטבע לעולם לא יבזבזו אנרגיה ללא סיבה- לכלבי הבית שלנו יש אורח חיים
שונה ולרוב לא סובלים ממחסור באנרגיה. עם זאת, זה יכול לצאת במהירות משליטה. אם הכלב שלך לא יודע איך להרגיע את עצמו, התרגשותו המוגזמת יכולה למעשה להוביל להיפראקטיביות.
כדי לגלות אם הכלב שלך מתרגש מדי, צפה בו במצב מרגש. כמה מהר הוא נרגע? האם הוא יכול להירגע בכלל?
אם עדיין נראה שיש לו שליטה עצמית ברמה מסוימת, סביר להניח שהוא פשוט נרגש במידה נורמלית. אם הוא מאבד את זה לגמרי ואינו מסוגל להרגיע את עצמו במשך יותר מדקה או שתיים, אז הוא בהחלט מתרגש יותר ממה שטוב לו.

 

איך נראית התנהגות כלב נרגשת מדי?

התנהגות כלב נרגשת מדיי יכולה להתבטא בצורות שונות. הנפוצות ביותר הן: קפיצה, או באוויר או על אדם/חפץ, נביחות/בכי, התרוצצות בפראות ובאופן כללי כאשר הכלב נראה מאוד לא מבוקר ומאוד פראי. עבור כמה גורים, ואפילו כמה כלבים בוגרים, המצב יכול אפילו להגיע עד כדי איבוד שתן.
זה למעשה דומה לזמנים בהם הכלב שלך היפראקטיבי. עם זאת, התרגשות יתר יכולה בדרך כלל להיות קשורה ישירות לאירוע או לחפץ/אדם. אם הגור שלך היפראקטיבי, זה בדרך כלל יופיע משום מקום או שזה אפילו כך כל הזמן.

 

סיבות לכלבים נרגשים מדיי:

  • גירוי יתר

האם הגור שלך משתגע כאשר מתרחשים הרבה דברים סביבו? אז הסיבה להתרגשות שלו היא ככל הנראה גירוי יתר. כלבים לא נועדו לסביבה עמוסה. הם יכולים להסתגל לעומס בקלות רבה, אבל רק לאחר זמן מה.
ניתן להבחין זאת למשל אם את גרה בשכונה שקטה ופעם אחת תצאי לטייל ברחוב סואן. יהיו כל כך הרבה גירויים שסביר להניח שהכלב שלך לא יכול להתמודד עם זה יותר.
זה חל גם על קבלת אורחים. אנשים לא מוכרים רבים עלולים לגרום לחץ בקרב כלבים. יש שלוקחים את זה בקלות מאחרים. אבל כלבים נרגשים יכולים להתגבר במהירות! סביר להניח שזו תהיה התרגשות שמחה כי הם פשוט לא יודעים מאיפה להתחיל להגיד שלום. אבל זה יכול להיות מעצבן במהירות, במיוחד כשהוא פשוט לא יכול להפסיק לקפוץ על האורחים שלך.

 

  •  ההתנהגות שלך

זה גורם כל כך חשוב להתרגשות של הכלב שלעיתים קרובות כל כך מוזנח.
קשה לקבל את זה, אבל זה בעצם אפשרי שאת הסיבה להתנהגות המטורפת של הגור שלך.
במיוחד הכלבים הרגישים מאוד לא יכולים שלא להרגיש את מה שאת מרגישה. הבעיה היא שהם לא יודעים מה לעשות עם ההרגשה הזו. זה יכול גם להוביל ללחץ, שגורם לכלב שלך להיראות נרגש מדי.

 

  •  לחץ

יש כלבים שמתרגשים יותר מדי כשהם לחוצים. הם לא יודעים מה לעשות וממש לא יכולים להרגיש את עצמם יותר. אז, יש הרבה אדרנלין שמצטבר. כדי להיפטר מהמתח, הם מראים אחת או כמה מההתנהגויות המפורטות לעיל.

 

  •  התנהגות מותנית

הסיבה האפשרית האחרונה היא שהתרגשות היתר שלו מתקבלת כתוצאה מחינוך לא מכוון. זה קורה לעתים קרובות יותר ממה שאנחנו חושבים. גורים אינם יכולים לשלוט באנרגיה שלהם היטב ונוטים להתרגש יתר על המידה בקלות רבה. וכשהם עדיין גורים, הם נראים כל כך חמודים, אז, אנחנו שמים לב, צוחקים ומלטפים את הגור החמוד שלנו והוא אוהב את זה! אז, הוא חושב: הו, זה מדהים. בכל פעם שאני מתנהג כמו ליצן אני מקבל את כל תשומת הלב הזו. זו חייבת להיות הדרך לעשות את זה! ברגע שהגור שלך הופך לבוגר, את לא מוצאת את ההתנהגות שלו כל כך חמודה יותר. אבל הכלב שלך לא מבין את זה! הוא למד להתנהג כמו ליצן כדי למשוך תשומת לב. אז הוא ממשיך לעשות את זה!

 

אז איך להרגיע כלב נרגש מדי?

עכשיו כשאת יודעת מה יכול לגרום לכלב להתרגשות יתר, איך מרגיעים כלב נרגש מדי?
תחילה גלי מה הסיבה-זה מאוד מועיל לדעת מה בדיוק מפעיל את ההתנהגות של הכלב שלך! זה עוזר לך לעבוד ספציפית על הטריגר, במקום לנסות באופן עיוור טכניקות שונות.
צפי בכלב שלך מקרוב: מתי בדיוק הוא מתרגש יתר על המידה? האם זה תמיד קורה במקומות עמוסים או כשיש לכם אורחים? האם הוא מפחד ממשהו ספציפי? האם הוא מגיב כשאת מרגישה לחוצה, כועסת, עצובה או נרגשת? או שתמיד זה היה ככה ותמיד שמת לב להתנהגות המטורפת שלו?
אם את יכולה לגלות מה בדיוק גורם לכלב שלך להתחרפן, את כבר צעד קרוב יותר להתנהגות רגועה יותר.


אם אינך יכולה לגלות מהו הטריגר, הנה כמה פתרונות מהירים:

 

  • תעייפי אותו - זה יכול לפתור כל כך הרבה בעיות שיש לאנשים עם הכלבים שלהם! כלב עייף הוא כלב שמח. לכן, עדיף תמיד לוודא שהגור שלך מקבל הרבה פעילות גופנית ונפשית. לא כל כלב זקוק לאותה כמות פעילות גופנית. עדיף לנסות כמויות שונות. הגעת לרמה טובה כאשר הגור שלך ישן בקלות לאחר טיולים. כחלופה לטיולים, את יכולה גם לשחוק אותו נפשית מדיי פעם. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לשחק איתו במשחקי חשיבה או משחקי ריח. ללמד אותו טריקים חדשים זה גם רעיון מצוין.
  • תחזיקי אותו בשקט - ככל הנראה, כלבים ממש לא יכולים להרגיש את עצמם או איפה הגוף שלהם מסתיים כשהם מתרגשים יתר על המידה. תנסי להחזיק אותו ברכות על כתפיו. זה עוזר לו להרגיש את עצמו שוב ולהירגע.
  • תהיי רגועה בעצמך - אם את כועסת או מתרגשת כאשר הכלב שלך כבר מעבר לסף, זה כמעט בלתי אפשרי עבור הכלב שלך להירגע! את יכולה לעזור לו על ידי מצב רגוע של עצמך. לכעוס על כלב נרגש מדי לא יוביל אותך לשום מקום! במקום זאת, שבי איתו בצורה רגועה, נשמי לאט וצפי כיצד ההתנהגות שלך עוברת אל הכלב שלך.

 

והנה כמה פתרונות למצבים ספציפיים:

  • איך להרגיע כלב נרגש מדי בטיול?

תיאורטית, אפשר לשבת איתו ולהחזיק אותו גם בזמן שאתם בטיול. אבל זה לא יהיה יעיל במיוחד. אם הכלב שלך מתרגש יתר על המידה במהלך טיולים, זה בדרך כלל בגלל גירוי יתר על ידי משהו. בין אם זה רחוב סואן, כלב אחר או כדור שמתגלגל ברחוב, ההתרגשות שלו נגרמת כמעט תמיד ממשהו ספציפי. זו הסיבה שהדרך הטובה ביותר להרגיע כלב נרגש בטיול היא להרחיק אותו מהגירויים. קחי אותו למקום שקט יותר עד שיירגע. זה גם מאוד מועיל להישאר רגוע במצבים אלה. הכלב שלך תמיד יירגע הרבה יותר בקלות אם אתה רגוע בעצמך!

  • איך להרגיע כלב נרגש מדי עם אורחים?

כלבים בדרך כלל כל כך שמחים לראות את האורחים שלך נכנסים בדלת שהם לא יכולים לשלוט בעצמם יותר. במצבים כאלה עדיף לשים את הגור בפינה שקטה. או לשים אותו במיטה שלו ולחבר אותו עם רצועה (אם צריך). אם הוא לא סובל מחרדת נטישה, אז את יכולה גם לשים אותו בארגז או בחדר אחר, ואז: להתעלם ממנו! מאוד מאוד חשוב: כולם צריכים להתעלם ממנו עד שהוא נרגע. ברגע שהוא נרגע, מותר לו לברך את כולם. זה הפרס על התנהגותו הטובה.

  • איך להימנע מנשיכות של כלב נרגש מדי?

נשיכת כלב נרגשת מדי היא בעיה רצינית ויש לטפל בה מיד. זה מתחיל בעיקר כשהכלב שלך עדיין גור. בזמן זה, זה דיי חמוד, נכון? אל תתני לו לעולם לעשות את זה! כי שיניי הגור החמודות הללו יהפכו לשיני כלב חזקות וכאשר כלב מתרגש יתר על המידה, הוא לא מרגיש כמה חזק הוא נושך! לכן, ברגע שהוא מתחיל לנשוך, הסתובבי והתעלמי ממנו. אם הוא ממשיך לנשוך את הרגל שלך, היכנסי לחדר אחר וסגרי את הדלת. חכי שהוא יירגע. אז את יכולה לחזור אבל עדיין להתעלם ממנו. ברגע שהוא נרגע לגמרי, את יכולה להתחיל ללטף אותו בצורה מאוד רגועה. חזרי על זה כמה פעמים והכלב שלך אמור להבין את זה דיי מהר.
טיפ נוסף שעובד טוב מאוד עם גורים הוא לצווח כשהגור שלך נושך אותך. זה לא משנה אם זה כואב. רק לצרוח, לעשות פרצוף נסער ולהפסיק לשחק. גורים צווחים כשהמשחק נעשה קשוח מדי בשבילם. אז הכלב שלך יבין שזה היה יותר מדי.
את יכולה גם לנסות לתת לו משחק לעיסה כל עוד הוא לא מכוון על הידיים שלך, שרוולים וכדומה. זה יכול לעזור לגור או לכלב שלך להיפטר גם מעודף אנרגיה.


לסיכום:

כלבים נרגשים הם חמודים. כלבים נרגשים מדי הם בעיקר מעיקים! זו הסיבה שכדאי לדעת להרגיע כלב נרגש יתר על המידה במהירות.
הדרכים המהירות ביותר להרגיע כלב פעיל הן הבאות: לעייף אותו, להחזיק אותו בשקט, להיות רגועה בעצמך וללמד אותו את ההתנהגות הרגועה. בנוסף, זה תמיד מאוד מועיל לגלות מה כל כך מרגש את הכלב שלך מלכתחילה. בדרך זו תוכלי לעבוד ספציפית על הבעיה כדי לעזור לגור שלך להישאר רגוע, במקום להירגע לאחר שהתרגש.


במקרים מאוד חריגים בהם הטיפול ההתנהגותי לא עובד (גם לא עם מאלף מוסמך), יש לפנות למרפאתנו לייעוץ עם וטרינר על מנת לשקול מתן טיפול תרופתי (זמני בלבד).

 

לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה
03-5403368