איך להפגיש בין הכלב לתינוק חדש?
03-5403368

מידע

כתבות

איך להפגיש בין הכלב לתינוק חדש?

 מאת: ד"ר ניר אוחנה, וטרינר מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה

 

אתם בהיריון? מזל טוב!!!


בכתבה הבאה נדבר על הסוגיות שעלולות להתעורר כאשר מפגישים בין הכלב שלכם לתינוק החדש, ואיך להתמודד איתן.


להביא הביתה בפעם הראשונה את התינוק החדש שלך, יכול להוביל שינויים רבים בתוך הבית. כלבים לא תמיד יודעים איך להתמודד עם שינויים אלה. יש לזכור כי כלבים לרוב, לא שוהים עם תינוקות, גם אם הם נהנים לשחק עם ילדים. ולכן, יש להתאים ולהכין את כלבכם עבור יצור כל כך חדש ושונה בחייהם, על מנת לשמור על רווחה ונוחות שלכם וכלבכם.


עוד לפני הגעתו של התינוק, מומלץ להגיע עם הכלב לבדיקה ולוודא כי הוא מחוסן ומתולע, דבר שמבטיח שהוא בריא. כמו כן, זה מאפשר לנו לטפל בבעיות רפואיות של הכלב לפני לידת התינוק, במידה ויש כאלה. אם כלבכם לחוץ באופן טבעי או הראה בעבר סימנים של תוקפנות, מהווה זמן נהדר לדון בבעיות התנהגות במרפאה.


בהתחלה, יש להרגיל את הכלב לדברים שעלולים להתרחש עם או בסביבות התינוק.
כמו כן, זה שימוש לחשוף בהדרגה, ולהשמיע קולות שמשוייכים לתינוק כגון: שירי ערש, רעש לבן ובכי תינוק. ניתן למצוא הקלטות באינטרנט. במידה וקולות אלה גורמים לחרדה אצל כלבכם, יש להפסיק אותם מיידית, ולנסות שוב לאינטרוולים קצרים יותר, עם עוצמת שמע נמוכה יותר.


הקפידו לתגמל את כלבכם על התנהגות טובה וביצוע פקודות כראוי. אם אתם מתכננים שינוים כגון: שינוי מיקום השינה של כלבכם או מניעה מלקפוץ על הספה/מיטה, יש לבצע שינויים האלה הרבה לפני שהתינוק מגיע. זאת מכיוון, שאנחנו לא רוצים לקשר את הגעת התינוק לתסכול או פחד, ורוצים למנוע כמה שניתן עוד שינויים נוספים בבית. ולכן, מומלץ לשמור על אותו לו"ז אשר השרשתם קודם.


יש לוודא שהוא מסוגל פקודות בסיסיות כגון "לשבת", "לא לזוז" או "לעזוב את זה". פקודות אלה מאפשרות לקבל תגמול, ומשמשות כהסחת דעת אם כלבכם מתחיל להראות סימני חרדה או סימני היפראקטיביות סביב התינוק. לדוגמא, אם אתם מאכילים פעמיים ביום בשעות קבועות, ולאחר מכן מוציאים את הכלב לטיול, יש לשמור (כמה שניתן) על השעות האלה. ואם לא, יש לעשות את השינויים בצורה הדרגתית.


תנו לכלבכם להריח את ציוד התינוק החדש (סל-קל, עגלה, עריסה, בגדים וכו.). ניתן לקחת אותו לטיול עם עגלה ריקה, על מנת שיתרגל אלייה. בנסיעה ברכב, השתדלו להושיב אותו במקום הקבוע, ומידה הוא הולך לשנות מקום בגלל כסא הביטחות של התינוק, נסו לתרגל אותו במיקום החדש, לפני הגעת התינוק. לזכור, לתגמל כל הזמן, ולהעניק חיזוקים חיוביים. לפני המפגש עם התינוק, תתנו לכלבכם להריח בגדים או שמיכות שהתינוק השתמש בהם, על מנת שיתרגל לריח החדש של התינוק. מומלץ לבצע את זה לפני שהתינוק מגיע הבייתה. כאשר אתם מגיעים הבייתה, קודם כל התייחסו לכלבכם ללא התינוק, תנו לו לרחרח אתכם, על מנת שיירגע ויתרגל לריח התינוק שנמצא אליכם. זה יכין אותו למפגש עם התינוק. בזמן המפגש, אחד מכם אחראי על התינוק והשני אחראי על הכלב. יש להשאר כמה שיותר רגועים ושקטים. אם כלבכם מראה סימני חרדה, נסו לשחק איתו, ולתגמל אותו בצורה חיובית ע"י ליטופים. אל תענישו את כלבכם או תצעקו עלייו, זה רק יכול להחמיר את המצב. כאשר הוא רגוע, נסו שוב להכיר אותו לתינוק בזהירות.


יש לזכור כי כלבים לרוב רגועים ליד תינוקות ישנים או שקטים, אך כאשר הם בוכים או זזים, זה עלול לעורר חרדה אצל כלבכם.

בגילאים מבוגרים יותר, תינוקות הופכים לסקרנים מאוד, והם לא מודעים לכאב אצל אחרים. ולכן, הרבה פעמים הם ינסו למשוך באוזניים או זנב ולהכניס אצבעות לפה או אוזניים של כלבכם. ניתן לגעת לו באוזניים, הרגליים והזנב, ולוודא כי כלבכם לא מראה סימני אגרסיביות כאשר נמצא בקירבה לצעצועים שלו, וקערות המים והאוכל.


ולכן, יש לעקוב אחר תגובתו של כלבכם. יש להתייחס לכל מקרה של סימני חרדה או אגרסיביות אצל כלבכם ליד התינוק. יש לנהל מצבים אלה ברוגע. יש להפריד את התינוק מהכלב כאשר יש צורך, ולהתייעץ איתנו בכל מקרה.

 

לפרטים נוספים צרו קשר בטלפון 03-5403368 המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה

 

מקורות:
www.vin.com
Introducing  the  Dog  to Your New Baby Jacqueline  Bristen,
DVM