איך להכין את חיות המחמד במשפחתנו למקרה חירום
03-5403368

מידע

כתבות

איך להכין את חיות המחמד במשפחתנו למקרה חירום

מאת- ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

אם אתה כמו מיליוני בעלי חיות מחמד אחרים ברחבי העולם, חיית המחמד שלך היא חלק חשוב ובלתי נפרד מהמשפחה. הסבירות שאתה וחיית המחמד שלך תשרדו מקרה חירום כמו שריפה\ התקפת טרור \מלחמה \רעידת אדמה ושאר אסונות טבע תלויה בעיקר בתכנון והכנה מראש.

 

ריכזנו עבורכם מידע וטיפים מארגון   "ASPCA"(הארגון האמריקאי למניעת התאכזרות לבע"ח) שיעזרו לכם להיות מוכנים לכל מקרה חירום בצורה הטובה ביותר:

 

1.      התכונן מראש:  בדיוק כמו שתעשה עם אספקת החירום למשפחתך, חשוב לפני הכול על הדברים הבסיסיים ביותר שתזדקק להם לשם הישרדות, בעיקר מזון ומים. קח בחשבון שתי ערכות- בראשונה, שים כל דבר שאתה ובעה"ח שלך תצטרכו בכדי להישאר היכן שאתם. השנייה צריכה להיות קלה לנשיאה, מן גרסה קטנה שאתה יכול לקחת איתך למקרה שאתה ובעה"ח שלך תיאלצו להימלט. בנוסף, בדוק בתדירות גבוהה את הערכות בכדי להיות בטוח שתכולתן, בעיקר התרופות והאוכל, טריים.

 

אוכל- שמור מזון שיספיק לפחות ל-3 ימים במיכל אטום לאוויר ומים.

 

מים- אחסן מים לפחות ל-3 ימים, במיוחד עבור בעה"ח שלך, בנוסף למים שאתה לוקח עבור עצמך ועבור משפחתך.

 

תרופות ותיעוד רפואי- שמור אספקה נוספת של תרופות שבעה"ח שלך לוקח על בסיס קבוע במיכל חסין מים וגם מסמכים שמתעדים היסטוריה רפואית ומרשמים.

 

ערכת עזרה ראשונה- דבר עם הוטרינר שאצלו מטופל בעה"ח שלך ושאל אותו מה הכי נחוץ לצרכי בעה"ח במקרה חירום רפואי. רוב ערכות העזרה הראשונה יכללו אגד בד, פלסתר חבישה ומספריים, משחה אנטיביוטית, אמפולות נגד פרעושים\קרציות, כפפות חד פעמיות, אלכוהול רפואי ותמיסת סליין. הוסף לערכה חוברת הדרכת עזרה ראשונה לחיות מחמד.

 

קולר עם תג זיהוי, רתמה\רצועה- בעה"ח שלך צריך להיות עם קולר על צווארו שאליו מחוברת תגית הכלבת שלו ותג הזיהוי כל הזמן. הוסף גם רצועה אקסטרה, קולר ותגית זיהוי בערכת החירום של בעה"ח. כמו כן, הוסף העתקים של מסמכי האימוץ, חיסונים ורישום של כלבך וגם מסמכים רפואיים בשקית ניילון אטומה נקייה או מיכל אטום למים וצרף אותם לערכה. ודא שיש לכלבך שבב אלקטרוני ושהוא רשום במאגר השבבים הארצי כמו שצריך.

 

כלוב או עגלת נשיאה- אם אתה צריך לפנות את חיות המחמד שלך במקרה חירום, קח אותם איתך בצורה פרקטית ובטוחה. במקרים רבים היכולת שלך לעשות זאת תהיה תלויה בכך שאמצעי הנשיאה שלך יהיה בטוח, נוח ויציב. המנשא צריך להיות גדול מספיק בכדי שבעה"ח שלך יוכל לעמוד, להסתובב ולשכב בו.

סניטציה- קח איתך ארגז צרכים וחול עבור חתולים, עיתונים, מגבות נייר, שקיות ניילון לאשפה וכלור בכדי שתוכל לדאוג לניקיון וחיטוי. תוכל להשתמש בכלור במקרי חירום גם לשם טיהור מים מזוהמים (16 טיפות כלור לכל 4 ליטר מים). לא להשתמש בסוג כלור עם חומרי ניקוי או ריח אחרים בפנים.

 

תמונה שלך ושל בעה"ח יחד- אם תאבד את בעה"ח שלך עקב מקרה חירום, תמונה שלכם יחד תועיל כתיעוד שהינך הבעלים וגם תוכל לסייע לאחרים לאתר אותו, כולל מידע מדויק לגבי סוג, גזע, גיל, צבע וסימנים מזהים נוספים.

 

חפצים מוכרים- קח איתך צעצועים מועדפים, חטיפים ושמיכות\סדינים בערכה שלך. חפצים מוכרים יכולים לעזור בהפחתת החרדה אצל בעה"ח.

 

2.      תכנן: מה תעשה במקרה חירום? היה מוכן להעריך את המצב. השתמש בכל מה שתוכל כדי לדאוג לעצמך וכדי לוודא את בטיחות בעה"ח בזמן חירום. תלוי כמובן בנסיבות ובאופי מקרה החירום, ההחלטה הראשונה החשובה ביותר היא "להישאר או להימלט". אתה צריך להבין מה קורה ולתכנן מראש לשתי האופציות. השתמש בהגיון בריא ובמידע שאתה למד כאן על מנת לקבוע האם קיימת סכנה מיידית. בכל מקרה חירום, הרשויות המקומיות יוכלו (או לא יוכלו) לספק אינפורמציה באופן מיידי לגבי מה קורה וכיצד עליך לפעול. עם זאת, צפה בטלויזיה, האזן לרדיו או בדוק את האינטרנט לשם הנחיות, אם אפשרי. אם נאמר לך באופן מפורש להתפנות, למצוא מקלט בקרבת מקום או לחפש סיוע רפואי- עשה זאת באופן מיידי!

 

צור תוכנית הימלטות- תכנן כיצד תאסוף את בעה"ח שלך ולאן תלך איתם. אם אתה חייב להתפנות מביתך או כל מקום אחר שאתה נמצא בו קח את בעה"ח שלך איתך, אם זה מעשי. אם אתה הולך למקלט ציבורי ממוגן\ ממ"ד, קח בחשבון שבעה"ח שלך יתכן ולא יורשו להיכנס יחד איתך. בטח מראש, בצורה טובה, את הציוד שאתה אמור לקחת איתך, תלוי במספר וסוג בעה"ח תחת טיפולך. תכנן מראש עם משפחה או חברים שיהיו מוכנים לתת מקלט לך ולבעה"ח שלך במקרה חירום. אפשרויות אחרות יכולות להיות: שהייה במלון או אכסניה שמוכנים להכניס בע"ח או מתקן אכסון והלנה כמו: פנסיון, מכלאה או בית חולים וטרינרי שממוקם ליד אזור פינוי והימלטות או ליד מקום שבו משפחתך תתאסף. ברר מראש האם המקומות שבחרת יתאימו לך ולבעה"ח שלך.

 

מצא מישהו להסתמך עליו- תכנן עם שכנים\ חברים\ קרובי משפחה, וודא שיהיה מישהו זמין שמתחייב לדאוג לבעה"ח שלך או לפנותם במידה ואינך יכול לעשות זאת. דבר עם האדם שאתה מסתמך וסומך עליו לגבי תוכנית ההימלטות שלך והראה לו היכן אתה שומר את ערכת החירום שנועדה לבעה"ח. כמו כן, דאג לציין בפניו מיקומים מדויקים- אחד בשכונה בה אתה מתגורר והשני הרחק משם, בהם תיפגשו במקרה חירום.

 

דבר עם הוטרינר שלך לגבי תכנון מקרה חירום- שוחח איתו על סוגי הדברים שאתה צריך לכלול בערכת העזרה הראשונה לבעה"ח. דאג לרשום לך שמות של וטרינרים או בתי חולים וטרינריים בערים שונות שבהן אולי תמצא מקלט זמני. כמו כן, עליך לוודא עם הוטרינר שלכלבך יש שבב זיהוי אלקטרוני ושהוא רשום במאגר השבבים הארצי תחת שמך. אם לבעה"ח שלך יש כבר שבב אלקטרוני, וודא שהנתונים המעודכנים שלך רשומים במאגר כמו שצריך ושרשומים גם פרטים נוספים שלך למקרה חירום, כמו: כתובות, שמות וטלפונים כדי שבמקרה הצורך ניתן יהיה לאתר אותך ולאחד אותך עם בעה"ח שלך.

הרצליה/רמת השרון

אסוף פרטי יצירת קשר לטיפול בבע"ח במקרה חירום- צור רשימה של פרטי יצירת קשר וכתובות של ארגונים שונים שמטפלים בבע"ח, כמו: וטרינר עירוני, עמותות שונות למען בע"ח ובתי חולים וטרינריים. שמור שני עותקים של מספרי הטלפון הללו. אחד שיהיה אצלך והשני בערכת החירום של בעה"ח שלך. ודא שיש ברשותך (או הכן בעצמך) סטיקרים שעליהם רשום "חיות מחמד בפנים" והדבק אותן על החלונות או הדלתות שלך, הוסף לסטיקר מידע על מספר וסוג חיות המחמד בביתך כדי להתריע בפני אנשי חילוץ, הצלה וכיבוי אש. אולי תרצה להוסיף גם מספר טלפון שבו יהיה ניתן לאתר אותך במקרה חירום. ואם יהיה זמן, זכור לכתוב את המילים "פינוי עם חיות מחמד" על הסטיקר בכדי להיות בטוח במאה אחוז שיחלצו ויפנו אותך יחד איתם.

 

3.      הישאר מעודכן: הדברים שאתה יכול לעשות בכדי להיות מוכן לקראת הבלתי צפוי (כמו הכנת אספקת חירום לך, למשפחתך ולבע"ח שלך) הם זהים, כמעט לכל סוג של מקרה חירום. עם זאת, חשוב שתישאר מעודכן לגבי מה עלול להתרחש ושתדע אילו סוגים של מקרי חירום עלולים להופיע בעיקר באזורך. כמו גם, תוכניות חירום שתוכננו על ידי הממשלה. היה מוכן לאמץ מידע זה ולשלבו תחת הנסיבות בהם תיתקל ועשה כל מאמץ כדי למלא אחר ההוראות שקיבלת מהרשויות באזורך. עם ההכנות הפשוטות הללו אתה יכול להיות מוכן לבלתי צפוי.

 

אלה שמנצלים את הזמן כדי להתכונן ולהכין את עצמם ואת בעלי החיים שלהם פחות סביר שיתקלו בקשיים, לחץ ודאגות. נצל את הזמן הפנוי שיש לך עכשיו כדי להכין את עצמך ואת חיות המחמד שלך. לשאלות נוספות, אל תהססו לפנות אלינו - וטרינר