איך להימנע מאגרסיביות בין חתולים
03-5403368

מידע

כתבות

איך להימנע מאגרסיביות בין חתולים

מאת :  קוזנצוב סופיה, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

תוקפנות יכולה להיות חלק מדפוס התנהגות מתסכל עבור בעלי חיות מחמד, והיא יכולה להיות מופנית כלפי בני אדם בבית, כמו גם לחיות מחמד אחרות. הבנת הסיבה הבסיסית לתוקפנות וטיפול בה מוקדם חשובה להצלחה. בסך הכל, 27% מהחתולים שהגיעו למקלטים מגלים התנהגויות אגרסיביות.


סוגי תוקפנות חתולית:

ישנן חמש קטגוריות של תוקפנות אצל חתולים:
• טריטוראלית
• פחד
• משויך לכאב
• משחק
• בעקבות משהו אחר

קטגוריות אלה אינן מקיפות את כל הגורמים האפשריים לתוקפנות וכמה חתולים יכולים להיות בעלי שילוב של מספר קטגוריות המובילות לתוקפנות שלהם. בהתאם לסיבה המניעה של התוקפנות, שינויים סביבתיים ספציפיים עשויים להועיל במזעור או ביטול התוקפנות.


בראש ובראשונה, אם חתול מגלה נטיות אגרסיביות כלפי אדם, יש לנקוט בזהירות למניעת נשיכות ו / או שריטות. יש להרחיק ילדים מחתולים תוקפניים, ולמזער ככל האפשר את האינטראקציה. אם בשלב כלשהו אדם סובל מפציעה בחתול, עליו לפנות מיד לטיפול רפואי, שכן נשיכות ושריטות של חתולים עלולות להוביל לזיהומים קשים ומסכני חיים אם הם אינם מטופלים.


תוקפנות טריטוריאלית:

סוג זה של תוקפנות נראה אצל חתולים שמרגישים כאילו פולשים למרחב האישי שלהם ובדרך כלל זה כנגד חיות מחמד אחרות.
בתרחיש זה, יש להכניס את החתול התוקף למקום נפרד בו הוא יכול לקבל מיטה משלהם, ארגז צרכים, אוכל / מים וצעצועים, בנפרד לחלוטין מחיות מחמד אחרות.
לאורך זמן, תוכלו להכניס את החתול התוקף ואת חיות המחמד האחרות לאותו מרחב בכלוב נשיאה או ברצועות / רתמות. פרק זמן זה צריך להיות חוויה חיובית עבור שני חיות המחמד, ולכל חיה צריך לתת אוכל או חטיפים במרחב שלהם.


לאט לאט ניתן לקרב את קערות האוכל שלהם - אם בשלב כלשהו פורץ עימות, צריך להפריד את החתולים ולהתחיל את התהליך מחדש.
חשוב לזכור שיכולים לחלוף שבועות עד חודשים לפני שהם חולקים את אותו מרחב ללא תקיפות. המטרה היא שהחתול התוקף יבין שהוא לא צריך להתחרות על משאבים ושהם יכולים לחלוק מרחב משולב עם חיה אחרת ועדיין לקבל משאבים שווים.

 

תוקפנות הנובעת מפחד:

זה נראה לעיתים קרובות אצל חתולי בר.

בעלי חיים אלה חוששים מבני אדם וחתולים מבויתים, בשל פחד זה הם פועלים בהתגוננות ותוקפים. זמן וסבלנות הם המפתח עבור בעלי חיים אלה.
אל תכפה עליהם אהבה או אינטראקציה פיזית, מכיוון שזה רק יחמיר את הפחד שלהם - אוכל ופינוקים הם הדרך לליבם, במיוחד אם הם היו פראיים. לאורך זמן, הם יקשרו לאנשים עם אוכל ומתחושת פחד זה יהפוך לאמון.יש לספק להם אוכל לאט ובמרחק, נסוג לאחור ותאפשר להם להתקרב לקערה בתנאים שלהם. אתה יכול לקרב את הקערה אליך או להישאר בחדר בזמן שהם אוכלים ברגע שהם מרגישים יותר בנוח איתך.

אם נעשה הכל בקצב שלהם, הם יסתגלו לאינטראקציות מבוססות אוכל ובתקווה יתחילו לחפש תשומת לב וחיבה.


תוקפנות הקשורה לכאב:

כל בעלי החיים יכולים להגיב באגרסיביות אם הם סובלים מכאבים. חשוב לעבוד עם וטרינר כדי לקבוע את מקור הכאב שלהם ולהתחיל להתמודד עם כאב. חתולים מסוימים עם דלקת פרקים עשויים אפילו להגיב באגרסיביות למגע או כשמרימים אותם.

 

משחק תוקפני:

אגרסיביות שבאה ממשחק תוקפני זה כאשר זמן הכיף הופך לתוקפנות.

זה נראה בדרך כלל אצל חתולים שגודלו בקרבת בני אדם ולא על ידי האימא והגורים האחרים. כשהם גדלים ולומדים, מלמדים אותם לא לנגוס חזק או לשרוט כשמשחקים - חתולים שפספסו שיעורים בסיסיים אלה בדרך כלל עוברים ממשחק להתקפות במהלך המשחק.

השיטה למזעור פעילות זו הם מניעת השימוש באצבעות כצעצועי משחק. אנשים אוהבים לשחק באצבעותיהם מול חתולים, שנתפסים אז כצעצועים המתאימים למשחק כדי לתקוף ולנשוך. צעצועים, כמו שרביטים, מועילים להרחיק את הידיים מחתול בזמן המשחק. כמו כן, שימו לב להתנהגות של חתול כאשר הם עוברים ממצב משחק למצב התקפה  - הפסקת משחק או הפניה מחדש עם צעצוע היא שימושית ביותר.פנס לייזר מועיל גם בהפניית האנרגיות של החתול מהתקפה של היד למשהו אחר.

 

תוקפנות מנותבת מחדש:

זהו סוג של תוקפנות שנובע ממצבים וגירויים לא נוחים, כמו רעשים חזקים. המפתח למניעת תוקפנות מסוג זה הוא זיהוי סוגי הגירויים המפעילים אותה והימנעות מהם.
 

להלן טיפים כלליים להתמודדות עם תוקפנות של חתולים:

• עיקור וסירוס של כל החתולים בבית - הורמונים רק מחמירים את התוקפנות בין החתולים.
• דע את אישיות החתול שלך - יש חתולים שמעדיפים להיות לבד ולא רוצים לקיים אינטראקציה עם חיות מחמד ביתיות אחרות.
• לאט לאט הכניסו חיות מחמד חדשות לבית כדי למזער תוקפנות.
• לעולם אין להעניש ענישה פיזית את בעל החיים – הדבר יכול לעורר פחד ולהוביל לתוקפנות, שלא לדבר על גרימת כאב פיזי ורגשי.
• הקל על חרדת חתולים על ידי הכנסת פרומונים חתוליים לבית.
• למזער הפרעות בלוח הזמנים ובסביבתו של החתול שלך - הם יצורים של הרגל.
• מזעור לחימה במשאבים. ספקו תמיד מספיק קערות אוכל, קערות מים, ארגזי צרכים ונקודות שינה. זה מונע לחימה על משאבים.

 

אם שינויים סביבתיים אינם עוצרים התנהגות אגרסיבית, התייעץ עם הווטרינר שלך בנוגע לתרופות ולפנייה אל התנהגות וטרינרית.

 

למידי נוסף ושאלות ,אנא צרו איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368