איך להאריך חיים ואיכות חיים (רמז: חיית מחמד)
03-5403368

מידע

כתבות

איך להאריך חיים ואיכות חיים (רמז: חיית מחמד)

מאת מאיה זיידנר, מנהלת קבלה במרכז וטרינרי רמת השרון
 
אנשים החיים יחד עם בעל חיים יכולים להישבע כי הכלב או החתולה האהובים שלהם עושים נפלאות למען אושרם ורווחתם, וכעת יש לנו גם הוכחה לכך. מחקר חדש מצא כי לאימוץ כלב קיים קשר ישיר לשיפור בריאות הלב אצל אנשים. מחלות לב הן הסיבה המובילה למוות בבני אדם בעולם, ועל כן, לממצא זה חשיבות עליונה. 
 
המחקר החדש מתרכז בכלבים ובעיות לב בבני אדם, ולאחריו עולה השאלה כיצד אימוץ בעלי חיים משפיע על אורך חיי האנשים שאימצו אותם? האם חיות המחמד שלנו משפרות את בריאותנו? 
 
מחקר המוכר כ"אזור כחול" מתרכז בגורמים המשפיעים על אורך חיי בני האדם מעל לעשור. במחקר זה, ישנם תשעה גורמים שזוהו כמאריכי חיים בקהילות שונות, רבים מתוכם מושפעים לטובה על ידי חיות המחמד.  
 
1. תנועה טבעית יום יומית
 
בתחום התנועה, ניתן פוקוס רב להליכה עם הכלב כדרך בה חיות המחמד שלנו מועילות לבריאותנו. אך כל אדם עם חיית מחמד יודע כי ישנן דרכים רבות בהן מעורבות פעילויות פיזיות הקשורות בטיפול בהן, כמו למשל, האכלה בוקר וערב, דאגה למקום הלינה שלהם וכדומה. 
 
הפחתת ישיבה ממושכרת והגברת פעילות בבית הוכחו כמועילים לבריאות וחיות המחמד שלנו מספקים את ה"דחיפה" הזו לפעילות באופן יומיומי. 
 
2. תחושת תועלת 
 
ברמה הכי פשוטה, חיית מחמת מספקת "סיבה לקום בבוקר". 
 
נראה כי זה חשוב במיוחד בעבור אנשים בקבוצות סיכון או בעלי בריאות ירודה – כולל זקנים, אנשים עם מחלת נפש ארוכת טווח או מחלה כרונית אחרת. 
 
מחקר בו ראינו מבוגרים וההשפעה של חיות המחמד שלהם על בריאותם מצא כי חיות המחמד יכולות להגן עלינו מפני לקיחת חיינו. חיות המחמד תלויות בבעליהם כדי לשרוד ("צריכים אותי כדי שהאכיל אותם") וקשורות אלינו רגשית ("הוא יתגעגע אליי נורא").
 
תחושה שלא זקוקים לנו ושאין בנו צורך זוהתה כסיכון ממשי להתאבדות. 
 
3. פעילות מרגיעה קבועה
 
אינטראקציה עם חיית מחמד יכולה להפחית לחץ. הוכח כי ליטוף בעל חיים יכול להוריד את קצב הלב ושינה יחד עם חיית המחמד יכולה להעלות את איכות השינה.
 
4. שייכות ומחויבות
 
בתחום החברות, יתכן כי לחיות המחמד יש מעמד ותפקיד גבוה לאריכות ימים. 
 
חיות המחמד יכולות לפעול כזרז חברתי, ואפילו יכולות להוביל למערכת קשרים עם תמיכה מעשית (בעלת מחויבות). החיבור שחיות המחמד מעודדות עם אחרים יכול לכלול גם אנשים שאין ברשותם בעל חיים, כיוון שאנשים מרגישים בטוחים יותר בסביבה בה יש חיות מחמד. לכן, חיות מחמד יכולות לאפשר תחושה של שייכות חברתית, שהיא אובחנה כמעודדת אריכות ימים. 
 
בנוסף, יתכן כי התפקיד שחיית המחמד שלנו "משחקת" בבריאותנו המנטלית הוא האחראי העיקרי לאריכות ימים בבני אדם כיוון שהוכח כי קיים קשר בין מחלות לב לבין מצב מנטלי ירוד. נראה כי שיפור המצב המנטלי, בדרך כלל דרך חיזוק קשרים חברתיים, הוא המפתח לחיים ארוכים יותר. אנשים עם מחלות מנטליות כרוניות, אוטיזם וחסרי בית מדווחים כי חיות המחמד שלהם מאפשרות קשרים חברתיים פשוטים שאינם שיפוטיים. אנשים מבוגרים מדווחים כי חיות המחמד מפחיתות את תחושת הבודדות שלהם והניתוק מהסביבה. 
 
מדוע אנחנו צריכים לקחת ברצינות את הקשר בין חיות מחמד אלינו ואל בריאותנו
 
בהכרה בקשר של אנשים עם בעלי החיים שלהם, אנו מצילים חיים. לדוגמה,  באסונות, אנשים מתים בגלל הישארותם עם חזרה אל, או בניסיון להציל את בעלי החיים שלהם. תכנון ניהולי נכון במקרה של אסון יכול להעלות במידה רבה את מהירות התגובה שלנו אליו, וכך גם להימנע מוות. דוגמה נוספת, כאשר נשים בוחרות להישאר בקשר אלים בגלל הפחד לגורל בעלי החיים שלהם. 
 
חשוב לזכור כי חיות המחמד שלנו אינם "דברים" – הם יצורים נושמים וחיים, עם צרכים ורצונות. נבחר לחיות במחציתם לא רק בעבור השגת חיים ארוכים יותר, אלא כחלק מהמשפחה. והם יוסיפו לחיינו אושר ועושר, ויצרו לנו חיים (ארוכים) אותם שווה לחיות. 
 
 
למידע נוסף,
אנא צרו קשר 
מרכז וטרינרי רמה"ש והרצליה
03-5403368