איידס חתולים (FIV Feline Immunodeficiency Virus)
03-5403368

מידע

כתבות

איידס חתולים (FIV Feline Immunodeficiency Virus)

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר דליה רוזנבאום

איידס היא ללא ספק מילה מפחידה המתארת מחלה די מפחידה. בתחילת שנות התשעים כאשר המחלה באנשים פרצה לתודעה של כולנו לא כל כך ידענו איך להתמודד איתה, במובן הרפואי וגם במובן הרגשי. המחלה תמיד נשמעה מאיימת. כיום,כמעט עשרים שנה אחרי, כבר יודעים הרבה יותר על המחלה הזו ודרכי ההתמודדות איתה. אנשים הלוקים במחלה יכולים לחיות חיים מלאים, שמחים ובאיכות חיים טובה לאורך זמן.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

איידס חתולים הוא למעשה קרוב משפחה של הווירוס האנושי, אבל חשוב כבר עכשיו להבהיר חד משמעית: וירוס החתולים אינו יכול להדביק אנשים בכל צורה שהיא. הווירוס עצמו מאוד מתוחכם ומצליח להיכנס לתוך גרעין תא הדם בחתול ולשתול את עצמו שם. במשך תקופה מסוימת שיכולה להיות אפילו בת מספר שנים הווירוס נמצא במצב שקט. באיזשהו שלב הוא מתחיל לעבור שכפול יחד עם גרעין התא ולהתרבות ואז מתחילה המחלה עצמה.

 

זיכרון מ"מקס": זכור לי במיוחד החתול הראשון שנתקלתי בו אשר אובחן וחלה באיידס חתולים. הייתי סטודנטית והוא היה מגיע לבית החולים חולה באיזו מחלה,מבריא ממנה, שב הביתה וחוזר חלילה. הבעלים שלו לא ויתרה ומקס היה שומר על מצב רוח מרומם גם כאשר היה מאוד חולה. נדמה לי שהוא היה כבר חתול מאוד מבוגר באותה תקופה אך ודאי הוא עדיין חי נלחם את מלחמתו העיקשת ומקבל המון אהבה מהסביבה.

 

המחלה נפוצה באוכלוסיות חתולים גדולות. בארה"ב מוערך כי כאחוז וחצי עד שלושה אחוזים מכלל החתולים נשאים וחולים באיידס חתולים. בארץ ההערכה היא כי כשלושים אחוזים מחתולי הרחוב לוקים בנגיף ואף יותר.

 

כיצד נדבקים ב-FIV: הדרך העיקרית והמשמעותית להדבקה היא דרך פצעי נשיכה מחתול חולה. באופן נדיר אם חולה יכולה להעביר את המחלה לצאצאיה בדר"כ בזמן ההמלטה עצמה או בהנקה. הדבקה בזמן ההזדווגות אפשרית אך זניחה.

 

אז מה בעצם FIV  עושה לחתול: כפי שציינתי חתולים יכולים להיות נשאים שנים ללא סימנים קליניים. יחד עם זאת הדבקה תוביל בסופו של דבר למצב של כשל חיסוני אשר פוגעת ביכולת החתול להגן על עצמו מפני מחלות. אותם חיידקים, וירוסים או טפילים אשר בדר"כ לא פוגעים בחתולים בריאים בשגרה, מצליחים לייצר מחלות קשות באותם חתולים. זיהומים משניים אלו הם אולי האחראים בסופו של דבר למותם של החתולים או להרדמתם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

סימני המחלה:

    חום עקבי עם אובדן תיאבון ופרווה דהויה.
    נפיחות חניכיים ופה
    דלקות עור,שתן או מערכת נשימה חוזרות
    שלשול
    בעיות עיניים שונות
    אבדן משקל הדרגתי
    סוגי סרטן שונים
    בחתולים מסוימים התקפים אפילפטיים(עוויתות)

 

כיצד מאבחנים: כיום קיימת בדיקה הבודקת קיום של נוגדנים כנגד ווירוס האיידס בגוף.עליית הנוגדנים בגוף קורית כשמונה עד שניים עשר שבועות לאחר הדבקה לכן חשוב לזכור את בעת עשיית הבדיקה בכדי שלא יהיה מצב בו החתול נבדק ויצא שלילי ולמעשה הוא חיובי.

 

הטיפול:  חשוב לנסות לבודד את החתול או לפחות להשאירו בבית עם החתולים אותם הוא מכיר ואינו נמצא איתם בסכסוך.

 

    חשוב לסרס או לעקר את החתולים בכדי שיקטינו את המגע עם חתולים אחרים ויקטינו הדבקה.


    יש לתת לחתולים אלה מזונות מאוזנים ומלאים בכדי לספק להם את כל צרכיהם הקלוריים והויטמינים החשובים. לא כדאי לתת להם מזונות לא מבושלים בכדי להימנע מזיהומים חיידקיים שנמצאים במזונות אלו.


    חשוב להמשיך בחיסונים כרגיל בכדי למנוע את אותן מחלות שהחיסון מגן בפניהן.


    חשוב לטפל בפרעושים או בקרדיות האוזניים.


    תרופות אנטי ויראליות- אלה הן תרופות אשר משמשות לעצירת המחלה באנשים והינן מאוד יעילות באנשים. למרבה הצער התרופות הללו לא הוכיחו עצמן כמאוד יעילות  בחתולים ולעיתים רחוקות יכולות להועיל בשיפור המצב במעט. התרופות הללו גם הינן מאוד יקרות ולכן פחות מוצדקות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מהי תוחלת החיים של חתול החולה באיידס:  זוהי שאלה שאנו נתקלים בה רבות ולצערי אין תשובה ברורה מעליה.בטיפול מתאים חתולים חולים רבים יכולים לחיות בבריאות טובה במשך חודשים ואף שנים רבות.במקרים בהם החתול חולה מאבד משקל וסובל אין ספק שכדאי לשקול המתת חסד.קיימת שאלה מוסרית לגבי המתות חסד של חתולים החולים באיידס אשר חיים באוכלוסיות גדולות של חתולים ועלולים להדביק חתולים אחרים.נראה שיש הסכמה שלא להמית חתול נשא של FIV רק עקב נשאותו ויש לנקוט בצעדים שימנעו חשיפה של החתולים האחרים לנגיף כגון סירוס והשארה בבית. בשנים האחרונות פותח חיסון כנגד איידס החתולים. החיסון יעיל כנגד חלק מזני הנגיף אך לא כנגד כולם. מומלץ לחסן חתול החי יחד עם חתול חולה אך רק לאחר בדיקתו.

 

כעת עם קצת יותר מידע תוכלו להתמודד ואף להסביר לאנשים שלא כל כך יודעים על חתולים ועל מחלת האיידס.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה