איגואנה כחיית מחמד והטיפול בה
03-5403368

מידע

כתבות

איגואנה כחיית מחמד והטיפול בה

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

בשנים האחרונות, הפופולריות של איגואנות כחיות מחמד, במדינת ישראל, נמצאת בעלייה מתמדת. מאחר שלאיגואנות יש דרישות גידול מאד ייחודיות, וטרינרים רבים נתקלים במקרים רבים של תחלואה אשר נגרמים כתוצאה מתנאי גידול לא נכונים של האיגואנה. עקב כך צריך ללמוד מעט על מקור ודרך החיים שלה בטבע.

 

המקור של האיגואנות הוא במרכז ודרום אמריקה והן חיות לרוב על העצים ביערות ליד מקורות מים.דבר ראשון, יש לדאוג לכלוב גדול מספיק לאיגואנה: הכלוב צריך להיות גם ארוך וגם גבוה, כולל ענפים לטיפוס, רשת איוורור ומצע שניתן להחליפו כמו עיתונים.
דבר נוסף הוא טמפרטורה ולחות. האיגואנה מגיעה מאזורים טרופיים, וצריכה טמפרטורה של  'C 25-30  וכן לחות של 70-80%. מקור החום יכול להיות אבן חימום שנמצאת בכלוב או מנורת חימום. האיגואנה צריכה לפחות 8 שעות חושך ביממה ולכן צריך אמצעי חימום לכלוב גם כשהמנורה מכובה. מקור הלחות ניתן לספק באמצעות בריכת מים שבה האיגואנה יכולה לעמוד.

 

איגואנות לא יכולות לספוג ויטמין D מהמזון (ובלי ויטמין D הן לא יכולות לספוג סידן), הן מייצרות ויטמין D רק בעור, בעזרת הקרניים האולטרא-סגולות שבשמש. לכן, יש להוציא איגואנה לשמש לפחות 3 פעמים בשבוע, או לחילופין, להשתמש בכלוב במנורת UV  מיוחדת המיועדת לאיגואנות (צריכה להכיל קרניים מסוג B-UV וגם A-UV) שיוכל לספק כ-12 שעות תאורה ביום ממרחק של כ-50 ס"מ מהאיגואנה . את המנורה יש להחליף לפחות פעם בשנה.

 

תזונה

האיגואנה היא חיה צמחונית אבל בטבע מזונה מגוון מאד וכולל גם מעט חרקים.מזון איגואנות צריך לכלול כופתיות איגואנות (עשיר מאד באספסת), עלי גפן טריים, עלי עץ תות, עלי סלק, עלים ופרחים של היביסקוס, תרד, גזר, שעועית ירוקה, ראשי ברוקולי, דלעת, דלורית, תאנים מיובשות או טריות וכן פעם/פעמיים בשבוע תוספת סידן באבקה, במזון כלבים יבש או בתולעי קמח.

הבעיה הנפוצה ביותר שאנו רואים במרפאה, היא איגואנות שאכלו מזון לא מאוזן (לעתים במשך חודשים ארוכים) וכתוצאה מכך פיתחו רככת בעצמות, שברים ברגליים, בעמוד השדרה או בלסת, סימנים עצביים כמו שיתוק וחוסר שליטה על הגפיים וגרירת הגוף על הרצפה.בבדיקה הגופנית האיגואנה עוברת צילום רנטגן ואז מאבחנים את הבעיות הללו ובהתאם נקבע הטיפול.כדאי לשים לב שבחנויות חיות רבות מרגילים איגואנות לאכול חסה וקישואים מזון שהוא לא מספק לאיגואנות.
לסיום, איגואנות הן חיות מחמד מקסימות והן יכולות לחיות עד 12 שנה ולהגיע לאורך של עד 2 מטר. הן מאוד חזקות ולכן יכולות להצליף עם הזנב ולשרוט עם הציפורניים, אך עם זאת למי שנכנס לתחביב הזה נכונה לו הנאה אמיתית מגידולן.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה