איבוד שיווי משקל בכלבים מבוגרים
03-5403368

מידע

כתבות

איבוד שיווי משקל בכלבים מבוגרים

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

איבוד שיווי משקל פתאומי מסיבה לא ידועה – Idiopathic Vestibular Disease - היא מחלה נפוצה יחסית בכלבים מבוגרים. הגורם למחלה והסיבות הפתולוגיות שלה אינן ידועות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

המחלה מופיעה בפתאומיות והסימנים הקליניים מתפתחים בתוך כשעה או אף פחות מכך. התסמינים כוללים אובדן התמצאות ושיווי משקל, הטיית ראש וריצוד של האישונים. אובדן שיווי המשקל עלול להיות חריף ויש כלבים שאף לא מסוגלים כלל לעמוד. כלבים אלו נוטים להתגלגל או ליפול לצד אחד, הצד הפגוע. תסמינים אפשריים נוספים כוללים בחילות, הקאות ואובדן תיאבון, אשר נובעים מתחושת הוורטיגו ואובדן ההתמצאות במרחב.

 

בדיקות פתולוגיות במוחות של כלבים שנפגעו מהמחלה לא מצאו סיבה ברורה לתופעה, כגון דלקת או גידול. לעומת זאת, בדיקות MRI של האוזן הפנימית, שם נמצא איבר שיווי המשקל, מעלות את החשד שמדובר בסוג של שבץ, כלומר אירוע על רקע פגיעה באספקת הדם באופן מקומי לאיבר שיווי המשקל. 

 

המחלה עוברת לרוב באופן ספונטני בתוך מספר ימים עד מספר שבועות. התסמינים נוטים להיות חמורים ביותר ב-24-48 שעות הראשונות, אולם לאחר מכן יש שיפור הדרגתי. רוב הכלבים מתאוששים באופן מלא מהמחלה בתוך מספר שבועות, אולם יש כאלו שסוחבים שאריות מהתסמינים, כגון הטיית ראש או הליכה מעט לא מאוזנת, בעיקר ברגליים האחוריות. לרוב המחלה קורית רק פעם אחת בכלב ואין חזרתיות.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

קריטריונים לאבחון Idiopathic Vestibular Disease בכלבים:

1.      כלב מבוגר

2.      הופעה פתאומית של סימני אובדן שיווי משקל ללא סימנים מוחיים/מרכזיים.

3.      לא מאותרת סיבה ברורה למחלה – אין דלקת אוזניים, אין היסטוריה של תרופות או טראומה, אין תת-פעילות של בלוטת התריס, אין קדחת קרציות, וכו'.

4.      התסמינים נעלמים מעצמם בתוך מספר שבועות.

הטיפול כולל תרופה העוזרת לחידוש ועידוד זרימת הדם למוח, תרופות נגד בחילה והקאות, וטיפול תומך. חלק מהכלבים זקוקים לאשפוז ולטיפול סיעודי בתקופה הראשונה, כשהתסמינים בשיאם, שכן הם אינם יכולים לקום לאכול, לשתות או לעשות צרכים. עם זאת, כאמור, עם מעט סבלנות וטיפול נכון רוב הכלבים חוזרים די מהר לתפקוד מלא.

 

לפרטים נוספים או שאלות אנא פנו לחברי הצוות במרכז הוטרינרי רמת-השרון.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון