אוכל רטוב או אוכל יבש ? יתרונות וחסרונות בהאכלת חתולים
03-5403368

מידע

כתבות

אוכל רטוב או אוכל יבש ? יתרונות וחסרונות בהאכלת חתולים

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית ראשית, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה

 

ישנו שפע של מבחר בין מזונות לחתולים בחנויות ולכן קל 'ללכת לאיבוד' בתוך כל השפע ולבחור מזון שלאו דווקא מתאים ובריא לחתול.
שאלה נפוצה בקרב בעלי חתולים היא האם להאכיל במזון יבש או רטוב. אין נכון או לא נכון כשזה מגיע להתלבטות בין אוכל יבש לרטוב. שני סוגי המזון שונים זה מזה ומביאים איתם ערכים שונים. בכתבה זו ננסה לעזור לכם לעשות בחירה מושכלת בין שני המזונות.

 

היתרונות באוכל יבש - נוחות
מזון חתולים יבש הוא בהחלט יותר נוח לבעלי חתולים להאכיל אתו. מזון יבש אינו מתקלקל באותה מהירות שמזון רטוב מתקלקל מה שמאפשר לבעלי החתול יותר גמישות בהאכלה של החתול, מבחינת הזמן שאפשר להשאיר את האוכל בקערה, אם אתם עובדים במהלך היום ורוצים להשאיר לו אוכל שיהיה לו בזמן שאתם לא נמצאים בבית. אוכל יבש יכול להישאר בקערת האוכל כמה שעות טובות לעומת אוכל רטוב שמאבד מהר מאוד מהטעם שלו והטריות שלו אם משאירים אותו בחוץ הרבה זמן.


חסכון
חיי המדף של האוכל היבש ארוכים יותר מאלה של האוכל הרטוב, מה שמאפשר לו להיות חסכוני יותר כלכלית. מזון יבש אפשר לקנות בשקים גדולים וכך להאכיל את החתול לפרק זמן ממושך.

 

אחסון נוח
אחסון אוכל יבש קל יותר מאחסון של אוכל רטוב. אפשר למצוא בקלות מיכל נוח לאחסון שק גדול של אוכל יבש. חשוב להקפיד על סגירה טובה של השק ושל המכל כדי שהאוכל לא יקבל רטיבות ויתקלקל.

 

היתרונות של אוכל רטוב


עשיר בנוזלים
ישנם חתולים שלא שותים מספיק מים במהלך היום, אם חתולכם הוא ביניהם, אוכל רטוב הוא דרך מצוינת להגדיל את צריכת המים שלו. בטבע, המזונות שהחתול צד מכילים 70 אחוזים של מים. אחוז המים באוכל רטוב משתנה מחברה אחת לאחרת ותלוי גם בסוג הבשר, אך הממוצע של אחוז המים באוכל רטוב הוא בסביבות 78 אחוזים.

 


טעם
הסיבה שהחתול שלכם מתלהב כאשר אתם פותחים קופסת טונה היא הארומה היוצאת ממנה. אוכל רטוב לחתולים מכיל ארומה עשירה יותר מאשר אוכל יבש. בגלל הסיבה הזאת, חתולים נוטים להעדיף אוכל רטוב מאשר אוכל יבש. חושי הטעם והריח מאוד קרובים במיוחד אצל חתולים.

 


אנרגיה
חתולים כמו כל חיה אחרת, שורפים קלוריות כדי לייצר אנרגיה. ככל שהחתול שורף יותר קלוריות, הוא יהיה קל יותר ובריא יותר. בגלל כל הפחמימות באוכל יבש, אוכל רטוב רזה יותר בקלוריות מאשר יבש. חתולים שסובלים מעודף משקל, יהיה עדיף להאכיל אותם יותר באוכל רטוב.

 

החסרונות באוכל יבש


קלוריות ריקות
אוכל יבש מכיל כמות גבוהה של פחמימות שמובילה לדחיסות אנרגיה גבוהה. בגלל זה, בכל מנה של אוכל יבש שחתול יאכל יהיו יותר קלוריות ממנה של אוכל רטוב. דבר זה לא יהווה בעיה אם החתול שלכם אקטיבי. חתולים אקטיביים ישרפו מספיק קלוריות, ככה שהצריכה הגדולה של הפחמימות באוכל היבש לא תשפיע על משקלם ובריאותם.


קושי לחתולים מבוגרים להריח
חוש הריח בחתולים עשוי להיחלש ככל שהם מתבגרים. בגלל זה, האוכל היבש עשוי לא להיות ארומטי מספיק בשבילם, ולכן הטעם שלו פחות ימשוך אותם לאכול מה שעלול לגרום להם לא לאכול מספיק. בנוסף, חתולים מבוגרים עשויים לפתח שיניים רגישות ושבירות יותר מה שעלול לגרום ללעיסה להיות קשה וכואבת.


החסרונות באוכל רטוב


יוקר
ברגע שפותחים קופסת אוכל רטוב חיי המדף שלה במקרר הופכים קצרים מאוד. יומיים שלושה במקרר גג ואז כבר צריך לזרוק אותה. מה גם שהחתול יעדיף את הפחית כשהיא טרייה ולא כשהיא הייתה במקרר כמה שעות, ואי לכך יסרב לאכול ואז תיאלצו לזרוק כבר את האוכל ששמתם לו בקערה. דבר זה מייקר את המזון בכמות ובתכיפות שצריך לקנות אותו.


נוחות
כאשר פותחים קופסת שימורים יש מיד לאחסן אותה בקופסה אטומה כדי לשמור על הטריות של האוכל ולשים במקרר. לכן לשים את האוכל בקערה לזמן ממושך עלול לגרום לאוכל להתקלקל ולהיזרק לפח.

לסיכום, ישנם יתרונות וחסרונות גם לאוכל הרטוב וגם לאוכל היבש. ההמלצה היא לשלב לחתול גם מהאוכל היבש וגם מהרטוב כדי לגוון לו ולתת לו ליהנות מכל היתרונות של שני סוגי המזון.
 

 

לשאלות נוספות אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368