אוי, הגירוד הנורא!
03-5403368

מידע

אוי, הגירוד הנורא!

מאירה כהן מנהלת מרפאה מרכז וטרינרי רמת השרון

עור מגורה ומגרד גורם לחיית המחמד שלנו  לחוסר נוחות וסבל. לצערנו דרך ההתמודדות  שלהם עם מצב זה הוא לגרד, ללקק, לנשוך וללעוס את האזור מצב שמשגע אותם ואותנו. יכול להיות אזור מגורה ספציפי אחד או  בכל הגוף. חשוב לדעת שגירודים זה לא רק חוסר נוחות רגעי – זה גם יכול להיות סימן שמשהו לא בסדר.

 

גורמים:
כשאנו רואים את חיית המחמד שלנו מתגרדת ללא סוף וקבורה עם האף בפרווה ונוגסת עם השיניים בגוף דבר ראשון שעולה לנו לראש זה שיש לה פרעושים. אך לא תמיד בזה זה מסתכם. הרבה חיות עלולות להיות אלרגיות לרוק של הפרעושים ולפתח תגובה קשה לנשיכות הפרעושים. כמובן שגם אוכל או משהו בסביבה עלול לגרום לתגובות שכאלו.
כלבים שמבלים זמן רב בחוץ יותר חשופים לקרדיות באוזניים- מזיקים מציקים אשר מתגוררים באוזן החיה וגורמים לגירוד פראי.

 

מה ניתן לעשות בבית:
תחילה ניתן לבדוק מקרוב אזורים אשר יש בהם מעט שיער ולבדוק אם רואים פרעושים רצים – לדוגמא אזור הבטן והמפשעות. ניתן גם לבדוק האם יש לכלוכים שחורים דבוקים לפרווה אשר נראים כמו פלפל שחור- לכלוכים אלה הם בעצם צואת הפרעושים. במידה ואכן נתקלתם בפרעושים ישנם מספר תכשירים אשר ניתן לרכוש לטיפול אצלנו במרפאה. מוצר חדש שהגיע לאחרונה נקרא ברבקטו אשר הינו כדור לעיס וטעים אשר מחזיק לשלושה חודשים ומוכיח את יעילותו מצוין. עם כדור זה אין דאגה לשילוב עם חיסון תולעת הפארק לעומת תכשירים אחרים הנמצאים בשוק. תכשיר נוסף הינו אמפולות האדווקאט אשר מניחים בשלוש נקודות בגב הכלב או רק בנקודת העורף של החתול והן יעילות לחודש. באזורים מאד נגועים בפרעושים היינו ממליצים לפנות גם למדביר מומחה- להסביר שיש בעל חיים בבית ולפעול על פי הנחיותיו.
במידה ולא הבחנתם בפרעושים ושמתם לב שהגירוד הוא לא במקום ספציפי אלא תחושת חוסר נוחות כללית ניתן לעשות מקלחת עם מים פושרים לחיית המחמד ולהשתמש בשמפו  אשר מונע ומקל על גירודים ובכך להקל על הסבל של חיית המחמד שלנו. במידה והגירוד הוא אכן נקודתי ניתן למרוח על האזור משחה מרגיעה.

מתי צריך לפנות אל הווטרינר:
ברוב המקרים יש צורך לקחת את חיית המחמד לווטרינר לבדיקה כללית בכדי שנוכל לאבחן ולתת טיפול נכון לבעיה. תשתדלו לא להשתהות ולהמתין שהגירודים יהפכו לבלתי נסבלים והחיה תגרום לפציעה בעור – גירוד אובססיבי יכול לגרום לפגיעה בעור דיי מהר.
הגירודים הם כמו מעגל אכזרי – החיה מתגרדת ויותר מגרה את העור שגם ככה רגיש. המצב הזה גורם לגירוד יותר תכוף ולזיהום עם פצעים מדממים ומגרדים.

 

מה הווטרינר יעשה:
הווטרינר ישאל על רקע הגירודים – מתי החלו, האם היו בעבר, באיזה רמת תכיפות החיה מגרדת, האם זה התגבר לאחרונה, האם החלפתם אוכל, שינוי בסביבת המגורים וכו'. לאחר מכן בבדיקה פיזיקאלית נתמקד ספציפית על העור והאזורים המגורים ובמידה ונשלול הימצאות פרעושים הווטרינר אולי יומלץ על מגרד עור לבדיקת טפילים או פטרייה בעור (נדיר אצל כלבים) , או יבדוק את האוזניים  בכדי לבדוק הימצאות קרדיות אוזניים.


במידה והווטרינר יחשוד כי מדובר באוכל הוא ימליץ על דיאטה היפו אלרגנית – דיאטה עם אוכל רפואי עם שימת דגש כי בדיאטה זאת אסור לחטוא ולפנק את יקירנו ההולכים על ארבע באוכל שונה- בדיאטה כזאת כל המשפחה צריכה להתגייס להצלחתה.
במצבי גירוד קשים מאד יינתן גם טיפול ראשוני לדוגמא זריקת אנטיהיסטמין ובמקרים קשים יותר זריקת קורטיזון להרגעת הגירוד ואולי גם יינתן טיפול רפואי הביתה – כגון כדורי אנטיהיסטמינים או קורטיזונים. ניתן גם לרכוש שמפו היפו אלרגני ובתחילה לעשות שטיפות תכופות להרגעת העור.

 

לסיכום,
בכל מקרה של גירודים אנו ממליצים בחום להגיע למרפאה לבדיקת העור עוד לפני שהגירודים הופכים לתכופים וחיית המחמד תגרום לפציעת העור.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות אלינו מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה בטלפון 035403368.

אנו מבקשים בכל לשון של בקשה , לא לפנות אלינו טלפונית בנוגע לכתבה מחוץ לשעות הפעילות .

המרפאה הינו מרפאה פרטית ועובדת בין השעות 07:30 - 22:00 . ימי שישי בין השעות 07:30  ועד 13:00.

המרפאה סגורה בימי שבת וערבי חג.

תודה רבה על ההבנה.