אוגרים - כל מה שצריך לדעת, לרבות טיפול וטרינרי
03-5403368

מידע

כתבות

אוגרים - כל מה שצריך לדעת, לרבות טיפול וטרינרי

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינר, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

אוגרים הם מכרסמים סקרנים הניזונים בעיקר מפירות, ירקות וגרעינים. ישנם מינים הניזונים גם מחרקים וחיות קטנות אחרות. האוגרים קיבלו את שמם מהלחיים הייחודיות להם המשמשות ככיסים בהם האוגרים אוגרים מזון.

 

האוגרים מופיעים במגוון של כ-30 צבעים שונים של פרווה וב- 3 צבעים שונים של עיניים – שחור, אדום או בורדו. המין הנפוץ ביותר הוא "האוגר המוזהב"  שגם נקרא אוגר סורי המופיע בדרך כלל בצבע אדמדם-חום של פרווה על גבי הגב וצבע לבן של פרווה בחלק הפנימי של הבטן. אורך האוגר הוא כ-15-20 ס"מ ושוקל 85-130 גרם. האוגר הינו עיוור צבעים ורואה את העולם בשחור לבן.


האוגרים פעילים בעיקר בשעות החשיכה בשעות 20:00-23:00. בשעות בהן הם פעילים הם נעים בין 11 ל-21 ק"מ ביום. תוחלת החיים שלהם היא בין שנה ל-3 שנים. אך הם יכולים להגיע עד 5 שנים.למרות שהם יכולים לחיות זמן מה ללא מים – מומלץ שתמיד יהיה להם מים – עם בקבוק מיוחד לכך שעובד ע"י כוח המשיכה וכן שתמיד יהיה להם  אספקה של פירות וירקות טריים.הם אוכלים כ10-15 גרם ליום, חום גופם בין 35-36 מעלות צלסיוס. הם לרוב מאוד נחמדים אלא אם לאוגרים יש שנת חורף במידה והחום החיצוני יורד מתחת ל 5 מעלות צלסיוס.הם חיות סקרניות.

 

קניית אוגר

יש לקנות אוגרים רק מגיל 3 שבועות כי עד גיל 3 שבועות הם לא ניזונים לבד וזקוקים לחלב אם, וכן יותר קל להרגילם אליכם.שקונים גור העיניים צריכות להיות נקיות ופתוחות, ללא רטיבות סביב עיניהם. מומלץ לקנות אוגר אחד בלבד. אחרת  כשהם גדלים הם רבים או מתרבים. יש לרכוש אוגר רק אחה"צ כי בבוקר הם לרוב ישנים ולא ניתן לראות כמה הם פעילים.

כלובים – מינימום 50X35 ס"מ ומומלץ כלוב עם צינורות משחק בתוכם שבהם הם יכולים גם להתחבא.

 

תזונה

מזון – המומלץ ביותר אוכל מוכן לאוגרים שניתן לקנות בחנות לחיות מחמד וכן אספקה טרייה של ירקות ופירות מסוגים רבים כגון:  גרעינים. גרעיני תירס, חיטה, שעורה וכו'אסור שוקולד ודברים מתוקים, יש להרחיק מזון לא טרי, יש לתת אוכל כל יום בשעה קבועה. אוגרים לא אוכלים יותר מצרכיהם אך לעיתים הם אוגרים את המזון העודף בפה בכיסים מיוחדים לכך ואחר כך את אותו אוכל הם מחביאים בכלוב לכן צריך לנקות את הכלוב על בסיס יומי.בגרות מינית בגיל 5-6 שבועות, הריון בין 15-18 ימים, לרוב בהמלטות יש בין 4-8 גורים.

 

מחלות

מחלות נדירות אצל אוגרים אך מומלץ להתייעץ עם וטרינר על כל שינוי מהנורמלי שלהם כמו למשל הקאות, שיעולים שלשולים הליכה מוזרה רעידות ועוד.לסיום האוגר היא חייה מקסימה, נהדרת אומנם צריך לדאוג להם לאוכל, נוחות, מים פינוק אך התמורה בהחלט שווה את זה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון