אגרסיביות בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

אגרסיביות בחתולים

מאת ניצן דליצקי טכנאית וטרינרית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

בניגוד לכלבים חתולים מצויידים בחמישה כלי נשק שימושיים במיוחד , הראשון, הפה שלהם בעל השיניים החדות והיכולת לפתוח אותו גדול כדי לתפוס את טרפם , ארבעת הנוספים הם ארבע הרגלים , אשר מצויידות ב5 ציפורניים חדות במיוחד בכל רגל . שילוב כלי הנשק האלו עם מהירותם הגדולה גורם לחתולי הבית שלנו להיות לוחמים מצויינים .
כל וטרינר יודע שכאשר חתול מגיע צריך מינימום ריסון מינימום נגיעות כי היצור הפרוותי במראהו והעדין יכול בשניות להתהפך ולהפוך ללוחם קטן שיגן על חייו בכל מחיר ויסרב לקבל בדיקה רפואית מקיפה מה שיסתיים בד"כ בהמון שריטות ונשיכות חסרות תועלת לשני הצדדים . יש חתולים שאין ברירה וכאשר הם מגיעים לוטרינר יצטרכו טשטוש לצורך בדיקה או אפילו תספורת קלה .


יש המון סוגים של אגרסיביות והנה לכם חלק מהם , יש  דרכים לאפיין כל צורת אגרסיביות .
אגרסיביות ככלי להשגה של מטרה מסוימת – אגרסיביות מושרת פחד , טריטוריאלית , מינית , התפתחותית , וכמובן אגרסיביות של טורפים .יש עוד כמה צורות תוקפנות פחות חד משמעיות: תוקפנות כתגובה לליטופים , לכאב , ואדיופטית (תוקפנות שאין לה מקור ידוע )


איך נוכל לדעת מה עובר לחתול ה"חמוד" שלנו בראש שנייה לפני :  אגרסיביות אופנסיבית –
אוזניים מונחות בשני צידי הראש , האישונים מעוגלים כאילו ממוקדים במטרה , ישבן גבוה יותר מגובה הכתפיים ,ראש זז מצד לצד ועיניים עוקבות אחרינו , נהמה קלה , זנב זקוף ומתנדנד בעצבנות מצד לצד בחוסר שקט , כל אלה יצביעו שחתולכם מצא מטרה והיא אתם .


אגרסיביות הגנתית – החתול שלנו לא מעוניין לריב אבל יגן על עצמו בעת הצורך –
האוזניים מושענות אחורה על הראש לכוון הגב , האישונים מוגדלים , שיער סמור וגוף מעוגל שייתן לחתולכם מראה מנופף וזקור כמו אחרי התחשמלות , הזנב גם הוא יהיה סמור כולו , קשת בגב כך חתולכם גם יראה יותר גבוה , זנבו יהיה מעוגל או על צד גופו , וכמובן הדבר שכולנו  מכירים את הרעש המוכר שיוצא מחתול מפוחד ופה פתוח שחושף שיניים לכל מי שינסה להתקרב אליו , כל אלה יכינו אתכם לכך שחתולכם לא מעוניין שתיצרו איתו מגע והוא ממש מפחד מכם ויגן על עצמו בכל דרך .


אגרסיביות של טורפים ( התנהגות טבעית של חתולינו ) למרות ששכחנו שאלה הם טורפים קטנים –
לא יראה יותר מידי שינוי במצב רוחו של חתולינו והוא יראה נורמאלי לחלוטין אולי הוא יראה לנו יותר מרוכז וכאילו הוא חושב על משהו ברומו של עולם  , הוא ירחרח המון ויחפש , ובשנייה האחרונה דקה לפני הוא יתכווץ וישכב על הרצפה כאילו מתחבא ואז- הוא יזנק ויתפוס עם ציפורניו ושיניים על טרפו – מה שיש סיכוי שהטרף שלו יהיה רגליכם שצועדות בבית או חברו למשחק החתול האחר או כל דבר אחר שיונח לו מול העיניים ויסקרן אותו .


אגרסיביות היא דבר טבעי לחתול , זהו יסוד הישרדותי חשוב מאוד באבות אבותיהם של החתולים . למרות שידוע שחתולים הם חיה מתבודדת התגלה לאחרונה שחתולים יכולים לחיות בקבוצות וגם אצלהם יש "אלפא " ובשביל לזכות במעמד זה החתולים צריכים ללמוד אגרסיביות ולמצוא את מקומם הטבעי כך שהאגרסיביות שלהם היא נורמלית וחיונית .  מה שקורה אצלנו בבית שהחתול חושב שהוא "אלפא " וכאשר אנו באים ללטפו או לגעת בו ככלל הוא תוקף בניסיון להראות לנו שלא יקרה מצב שתניחו עליו יד בלי שהוא בחר בכך .


לסיום חשוב שמשלב גורות תלמדו את חתולכם שאתם ה"אלפא " בבית ולא הוא וכאשר הוא תוקף , שורט, או נוהם עליכם תראו לו שאין זה משחק כי כאשר הוא גור הביס חמוד ולא מזיק אבל כאשר יגדל הביס יכאב ולא יהיה נחמד כול כך ואף יגרום לנזק , אנו ממליצים בעת משחק עם החתול להימנע ממשחקי ידיים או מכל אפשרות שלו לשרוט או לנשוך אתכם יש מליוני סוגי צעצועים מומלצים שיעדנו את התנהגותו ואף ילמדו אותו טריקים מגניבים לחיים משותפים בבית נטולי ביסים ותקיפות .


לעוד שאלות והתייעצויות מרכז וטרינרי רמת השרון .