אבנים בדרכי השתן של כלבים
03-5403368

מידע

כתבות

אבנים בדרכי השתן של כלבים

מאת: דר. דורון נרי וטרינר

לא קלה היא לא קלה דרכנו: הכלב תומאס נאלץ לעבור ניתוח לשינוי מין לאחר שהתגלו אצלו 140 אבנים בדרכי השתן - בעקבות מצב החירום לא נותר אלא להפוך את איבר מינו הזכרי לנקבי.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

הכל החל כאשר בעליו של תומאס, כלב ברניז בן שש וחצי, הבחינו לאחרונה כי כלבם אינו מסוגל להטיל את מימיו ושרוי במצוקה קשה. שלשום, כאשר מצבו לא השתפר הם החליטו לקחת אותו לווטרינר ברמת השרון.

 

הוטרינר ד"ר דורון נרי בדק את תומאס וגילה כי שלפוחית השתן שלו נפוחה וקשה: "בצילום הרנטגן נראה כי אבן גדולה במיוחד סותמת את צינורית השתן שלו והחלטנו לנתח". במהלך הניתוח נדהם הווטרינר לגלות כי בדרכי השתן הצטברו לא פחות  מ- 140 אבנים. "ביניהן כמה אבנים ממש גדולות בצורת ביצה" התפעל הד"ר, "מדובר במספר חסר תקדים. הכלב סבל מכאבים רבים".

 

הוטרינר ד"ר נרי אמר כי מדובר במקרה חמור, "אני עובד כ-16 שנים בתחום ומעולם לא נתקלתי בתופעה כזו". הוא סיפר כי המצב של תומאס דרש למעשה שני ניתוחים, האחד להסרת האבנים והשני מפני שלא ניתן היה להוציא את האבן הענקית שנתקעה בצינורית השתן. הניתוח, תיאר הווטרינר, דומה מאד לניתוח לשינוי המין: "סירסנו אותו ויצרנו איבר מין נקבי, דרכו הוא יכול להטיל את מימיו".

 

בימים אלו תומאס מתאושש. משפחתו עומדת לצידו ותומכת בו ואפשר לומר כי הוא חזר לפעילות "שוטפת".

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

בתור וטרינר מומחה ד"ר נרי לא מודאג מבעיות הזהות המינית של הכלב "אני חושב שפסיכולוגית הכלבים לא שמים לב לשינוי. הוא אולי מרגיש פחות גבר אבל הוא הרבה יותר רגוע - הוא לא צריך יותר לריב עם זכרים ולחזר אחרי נקבות".

 

אבנים בדרכי השתן נוצרות בדרך-כלל עקב בעיות שקשורות בתזונה בשילוב מינונים של שתיה, חומציות וגנטיקה. מהם הסממנים? כאשר הכלב איננו חש בנוח, עצבני לא שותה או אינו נותן שתן. כשאתם רואים כאלה סימפטומים אצל כלבכם, מהרו לווטרינר.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה