03-5403368

מידע

כתבות

TVT גידול איבר המין


מאת סלובידקר קריסטין אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון


TVT –transmissive venereal vumor  הינו גידול מדבק אצל כלבים אשר יכול להופיע אצל כלבים לא מסורסים ונקבות לא מעוקרות בעת מגע מיני.      

גידולי מין נראים לרוב אצל כלבים פעילים מינית. המחלה מתפשטת בעת הזיווג ויכולה לעבור גם למינים אחרים של כלבים, כמו שועלים וזאבים.
גידול זה יכול להפוך לסרטני, והסיכוי לסרטן זה גדול יותר אצל כלבים בעלי דיכוי חסיוני.                                

גידול זה התגלה בשנת 1976 ע"י וטרינר רוסי.


תאור
בזכרים הגידול יראה תחת העורלה בצורה המזכירה כרובית, אצל נקבות יראה כמסה גדושה לעיתים מדממת. כמו כן, הגידול יכול לבוא לידי ביטוי גם באזור האף ולגרום להפרשות דמיות והתעטשויות.
לרוב גידול זה לא ישלח גרורות. במידה וכן, הגרורות ישלחו לאזור המוח, העור, העיניים, האשכים, הטחול או השרירים והדרך לאיבחון היא ביופסיה ( לקיחת דגימה מהמקום).

 

אבחנה וטיפול
הוטרינר המטפל יצטרך היסטוריה בריאותית מלאה עם מידע רב ככל הניתן לגב תחילת הסימפטומים, כמה חופש יש לכלב לשוטט בחופשיות והאם יש כלבים אחרים משוטטים באזור וכו..                                                                                                                                                                                  

הבדיקה הפיזית תתמקד במיוחד באיבר מין של הכלב. יהיה צורך לקיחת דגימה של המסה לצורך ביופסיה,בדיקת דם מלאה ובדיקת שתן. (לעיתים ניתן למצוא במדגם שתן תאי דם או תאים סרטניים חריגים).                                                                             
סוג גידול זה לעיתים מתפשט למקומות אחרים ואיבחון חזיתי יכלול צילומי רנטגן בחזה ובבטן כד לקבוע אם יש גרורות ובאיזה שלב הן נמצאות.
מדגם של נוזל הלימפה ישלח לבדיקת מעבדה להערכה נוספת כדי לקבוע אם תאים סרטניים נמצאים במדגם. נוכחות של תאים סרטניים בבלוטות הלימפה היא לעיתים קרובות אינדיקציה חזקה כי הגידול אינו גידול שפיר.


הטיפול הינו בדרך כלל על ידי כיותרפיה כאשר רוב הכלבים מגיבים היטב לטיפול ומחלימים החלמה מלאה.
הדרך הכי טובה להימנע ממחלה זו היא סירוס ועיקור.


לבדיקה גופנית  ושאלות נוספות ניתן לפנות למרכז הוטרינרי רמה"ש בטלפון 03-5403368.