03-5403368

מידע

כתבות

קטניפ - Catnip

מאת: מאת: מעין שקד, אסיסטנטית, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

Catnip (או בשמו המדעי Nepeta ataria) ידוע בקהילת חובבי החתולים כ"סם הרגעה" לחתולים והינו למעשה צמח ארומטי ממשפחת המנטה.
המרכיב הפעיל בצמח הוא שמן ארומטי הנמצא בגבעול ובעלי הצמח. חומר זה נקשר לקולטני הריח בחתולים וגורם להם לתחושת אופוריה.

 

כאשר חתול בא במגע עם קאטניפ הוא ירחרח אותו, ילקק אותו ולבסוף אף יאכל אותו. למרות שפעולת ההרחה היא זו שגורמת לתחושת האופוריה נפוץ להאמין כי החתול אוכל את הצמח על מנת "לפצוע" אותו ועל ידי כך לגרום לשיחרור כמות גדולה יותר של החומר הפעיל. השפעת הצמח נמשכת בין חמש לעשר דקות. כאמור, החומר הפעיל נקשר לקולטני הריח בחתול, אולם גם חתולים אשר איבדו את חוש הריח שלהם עדיין יכולים להגיב אליו.

 

מחקרים הראו כי רק כמחצית מהחתולים יגיבו לקאטניפ, וגם בין אלו המגיבים לצמח דרגת ההשפעה משתנה. כיום ניתן להגיד כי התגובה לקאטניפ הינה גנטית ועוברת בתורשה מדור לדור. כמו כן , ידוע כי חתולים צעירים מאד (מתחת לגיל 3 חודשים) או מבוגרים מאד לרוב אינם מגיבים לקאטניפ.

החומר הפעיל בקאטניפ, Nepetalactone, גורם לאפקט הזייתי. יש האומרים כי השפעתו דומה לזו של סם ה- LSD ויש כאלה הטוענים כי היא דומה יותר להשפעת מריחואנה. בכל מקרה, החתול מגיב לשחרור של פרומונים הגורמים לתחושה נעימה, בדומה לאלה המשתחררים במהלך אקט מיני.

 

השפעת הקאטניפ , כאמור, משתנה מחתול אחד למשנהו, ובעוד אחד עשוי להפגין רוגע ונינוחות השני עשוי להפגין דווקא היפראקטיביות או אף אגרסיביות. 

חשוב להדגיש כי הקאטניפ אינו מזיק ואינו עשוי לגרום נזק כלשהו לחתול. רוב החתולים יתרגלו לחומר ויעזבו אותו לאחר מספר דקות ועשויים לשוב ולהתעניין בו לאחר מספר שעות. במקרים חריגים של אכילת כמויות גדולות של הצמח הוא עשוי לגרום להקאה או שלשול, אולם מקרים אלה הינם נדירים.

 

ניתן לרכוש את הצמח טרי או מיובש, בצורת חטיפים המכילים קאטניפ, משטחי גירוד ספוגים בקאטניפ ומגוון רב של צעצועים המשלבים אותו בתוכם. חשוב לזכור כי ישנו סיכוי גבוה כי חתולך לא יגיב אליו כלל  אבל בהחלט שווה לנסות. 

שימוש רפואי-וטרינרי - בזכות התכונות המרגיעות של הקאטניפ הווטרינר ימליץ לעיתים להשתמש בו במסגרת תוכנית טיפול לבעיות התנהגות או חרדה בחתולים.

ניתן להשתמש בקאטניפ גם כדי להרגיל את החתול לשינויים ולעודד אותו לקבלם, למשל מעבר דירה, החלפת סוג אוכל, וכולי. 

הוטרינרים והצוות הרפואי במרכז הוטרינרי רמת-השרון ישמח לענות לשאלותיכם.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון