הריון בחתולות


 מאת מאיה זיידנר אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

מידע כללי


המונח "היריון" מתייחס לתקופה בה הגורים מתפתחים ברחמה של החתולה. היריון תקין בחתולות נמשך בין 63 ל-65 ימים. חתולות סיאמיות עשויות לשאת ברחמן את גוריהן במשך 67 ימים.

 

אבחון היריון


האבחון המוקדם ביותר יתכן ב3-4 שבועות לאחר הכניסה להיריון, אז הרופא יוכל להבחין בהיריון במישוש הבטן או באולטרסאונד.

 

שינויים פיזיים

 

במהלך ה4-5 שבועות הראשונים להיריון, יהיו מעט מאוד שינויים הנראים לעין. לאחר השבוע החמישי להיריון, יהיה ניתן להבחין בעליה במשקל וגדילת הבטן. גדילה זו, כמובן, משתנה מחתולה לחתולה.


בלוטות החלב גם הן עלולות להתחיל לגדול החל מהשבוע החמישי להיריון, אך בדרך כלל לא יהיה ניתן לראות בשינוי עד השבוע השביעי. באופן רגיל, החתולה תחל ליצר חלב כיום או יומיים לפני הלידה.

 

שינויים בהתנהגות


במהלך השבועות האחרונים להיריון, יתכן כי לחתולה יהיה קושי במציאת תנוחה נוחה ותראה חסרת מנוחה. חתולות רבות מחפשות להתבודד. לעיתים, יתכן כי החתולה תעשה את צרכיה באזורים שונים בבית כיוון שהרחם מכביד ולוחץ על שלפוחית השתן והמעי הגס.

 

התעמלות גופנית


באופן רגיל, אין צורך במניעת התעמלות גופנית במהלך 6-7 השבועות הראשונים. בהמשך, במהלך השבועיים האחרונים להיריון, מומלץ לשמור את החתולה בבית כיוון שהיא עלולה ללדת את הגורים בחוץ במקום שאינו בטוח עבורם.

 

תזונה


תזונה טובה הינה הכרחית עבור בריאותם של הגורים ואמם. כמעט בלתי אפשרי להאכיל יתר על המידה חתולה בהיריון, כיוון שהיא צריכה לאכול כמות כפולה עד פי 4 מכמות המזון הרגילה שלה. מאכלים היכולים לגרום לנזק כוללים ביצה לא מבושלת, דגים לא מבושלים או דיאטה הכוללת בשר ודגים בלבד. יתכן כי וטרינר ימליץ על דיאטה מיוחדת או על תוספי תזונה.