למה חתולים לא באים כשקוראים להם?


מאת מאיה זיידנר אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

באופן יחסי, קל לאמן כלב לבוא כאשר קוראים לו, אך במקרה של חתולים, מדובר בסיפור שונה. ממה נובע ההבדל?


הרישומים האבולוציוניים מראים כי כלבים היו מבוייתים במשך 30,000 שנים לערך. אבותנו בייתו את הכלבים בכוונה תחילה, הרבו וגידלו את הכלבים לציית לכל פקודה של בעליהם האנושיים, ולכן, כיום קל לאמן כלבים מגזעים רבים ושונים.


מנגד, חתולים, בייתו אותנו. לפני כ-10,000 שנים, המהפכה החקלאית הובילה את חלק מבני האדם לנטוש את אורח החיים של הלקטים-ציידים ולהישאר במקום אחד, בו גידלו את מזונם ואיחסנו אותו. בהמשך לכך, מערכת היחסים בין החתולים לאנשים החלה באופן סימביוטי, כאשר שני המינים הבינו את התועלת לשני הצדדים: המזון של בני האדם משך מכרסמים, והחתולים הרגו ואכלו את אותם מכרסמים שניסו להגיע אל אותו המזון. רווח לכל.


למרות שחתולים מצאו את דרכם לליבנו, הם נוטים שלא להגיב לשמם באותה צורה בה כלבים מגיבים.

מחקר משנת 2013 מאוניברסיטת טוקיו בחן את תיאוריה זו על 20 חתולים: כאשר הבעלים של החתול היה מחוץ לטווח הראייה שלו, הושמעו לו הקלטות של שלושה קולות זרים ולאחר מכן קולו של בעלי החתול, וצפו בתגובת החתול. החתולים נראו כי הגיבו לקול בעליהם ע"י הפניית ראשם ואוזניהם כלפי הצליל הנשמע, וכך הם מראים שבאפשרותם להשתמש ברמזים קוליים כדי לזהות בין בני אדם שונים. אך זיהוי אינו בהכרח שווה לתגובה, כך שאפילו אם החתול מכיר בקול שלנו, אין זה אומר שהוא מתכוון להגיע מייד בדהירה אלינו.


אם ברצונכם לאמן את החתול להגיע בעת קריאה בשמו, נסו לתת לו חטיף שיעלה את המוטיבציה לביצוע הפעולה. קראו בשם החתול, ותנו לו חתיכה קטנה של עוף מבושל. חזרו על אותה פעולה שוב ושוב במשך מספר ימים, וכך החתול יחל לבנות הקשר חיובי בין קריאה בשמו לבין חטיפים טעימים.


אך אם החתול עדיין אינו נראה כי מתכוון להגיע בעת קריאה בשמו, אין צורך לדאוג. חלק מהחתולים לעולם לא ילמדו התנהגות זו, אך למרות זאת הם תמיד יהיו יקרים לליבנו.