הריון נורמלי בכלבות


מאת מיכל ליבסון אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון


הריון היא התקופה כאשר העובר מתפתח ברחם האם. בכלבות, משך ההיריון בדרך כלל נמשך 9 שבועות (63 ימים). למרות זאת, הגורים יכולים להיוולד בין 58 ל 63 ימים.


אבחנת הריון


בכלבות אין בדיקות דם או שתן ספציפיות על מנת לדעת אם יש הריון או לא. הזמן המוקדם ביותר שאפשר לדעת אם הכלבה בהריון הוא 26-35 ימים לאחר ההזדווגות, כאשר הווטרינר יוכל לזהות היריון על ידי מישוש הבטן. אבחנה על ידי צילומי רנטגן לרב אפשרית אחרי 45 ימים על ידי אולטרסאונד מיום 21 להריון.


שינויים פיזיים


במהלך חמשת השבועות הראשונים של ההיריון, ישנם שינויים פיזיים הנראים לעין. אחרי השבוע החמישי תוכלו לשים לב לעליה במשקל הכלבה, במיוחד כשיש שגר גדול של גורים. אם ישנם רק גור אחד או שניים האם עשויה לעלות מעט במשקל קרוב ליום ההמלטה. גדילה של הבטן בדרך כלל ברורה בשלושת השבועות האחרונים להיריון.


בלוטות החלב עשויות לגדול מוקדם יחסית החל מהיום ה35 של ההיריון. אבל בדרך כלל ההתפתחות אינה ברורה לעין עד היום ה 45. חלב יכול להיווצר כבר בין 7-9 ימים לפני ההמלטה, אבל בדרך כלל לא מופיע עד יום – יומיים לפני ההמלטה.


שינויים בהתנהגות


במהלך ההיריון, הכלבה עשויה להראות שינויים בהתנהגות, במיוחד בשבועות האחרונים. כאשר הרחם גדל עם התפתחות הגורים, הכלבה עלולה להיות חסרת מנוחה, לרצות להתבודד, ובימים האחרונים יהיו לה הפרשות בבית. היא עשויה לקרוע שמיכות או מצעים במטרה "לקנן", ליצור לה ולגורים סביבה נעימה וחמימה להמלטה במהלך השבועות האחרונים להיריון. במהלך השבועיים האחרונים להיריון הכלבה עלולה להיות עצבנית וקצרת רוח ולכן עדיף להרחיק ממנה ילדים קטנים.


תזונה


תזונה טובה ומאוזנת חיונית ביותר לבריאות האם והגורים. במהלך ארבעת השבועות הראשונים, צרכי התזונה משתנים מעט, מומלץ להאכיל באוכל עתיר בחלבון כגון ביצים קשות ובשר או כבד. במהלך החמישה שבועות האחרונים התזונה של הכלבה שלכם צריכה להיות מוכפלת פי שתיים. האכילו כמויות אוכל גדולות יותר במספר ארוחות קטנות בכל יום. מים טריים צריכים להיות נגישים תמיד מכיוון שצריכת הנוזלים גוברת. שאלו את הווטרינר לגבי המלצות לתזונה מיוחדת ו/או תוספת ויטמינים.


פעילות גופנית


בזמן ההיריון פעילות גופנית מתונה היא הגישה המומלצת. מומלץ להימנע ממנוחה כפויה או מאמץ גופני גדול מידי. טיולים קצרים וליטופים רבים הם הדרך לרווחת הכלבה והגורים.


לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצליה 03-5403368