03-5403368

מידע

כתבות

האם הציפור/תוכי שלך יכול לגרם לך לחלות

מאת הגר ספיבק – מנהלת מרכז וטרינרי רמת השרון

בטח קשה להאמין, אבל גם תוכי כחיית מחמד יכולה להעביר מחלות לבני אדם ולגרום להם להיות חולים. יש מספר מחלות שציפורים יכולים להעביר לאנשים מחלות זוֹאוֹנוֹטִיות ולמען בריאותנו שווה להבין איך למנוע העברת מחלות אלו.

הגיינה פשוטה יכולה למנוע כמעט את כל המחלות שציפורים מעבירות. אם אנחנו שוטפים ומנקים כל יום את כלוב הציפור ושוטפים את ידינו היטב, הסיכוי קלוש לחלות באחת המחלות של הציפורים הינו, , למעט מקרים נדירים (מחלות נשימה), קלוש.

מי נמצא בסיכון?
הסיכון בהידבקות באחת המחלות הזואונוטיות גבוה יותר אצל אנשים בעלי מחלות כרוניות, תינוקות אנשים מבוגרים, חולי איידס, אנשים שעברו השתלות ואלו שמקבלים כימותרפיה. אנשים בקבוצות סיכון אלו צריכים להתייעץ עם הרופא המטפל שלהם וגם עם הווטרינר לגבי המחלות שציפורים יכולות להעביר, ודרכי המניעה.

מהן  המחלות הנפוצות שיכולות לעבור לבני אדם?

כלמידיה
מחלת הכלמידיה הגרמת ע"י החיידק קלמידופילה פסיטצי, יכולה להדביק בני אדם. בבני האדם הסימפטומים הם: חום גבוה, רעידות, כאבי ראש. אם המחלה לא מטופלת  היא יכולה לגרום לבעיות בכבד ובכליות ואף לדלקת קרום המוח.


שימו לב: מחלת הכלמידיה המדוברת בכתבה זו ומועברת מבעלי כנף אינה אותה מחלה שמעוברת במגע מיני בין בני אדם.

כלמידיה גורמת למספר מחלות בבעלי כנף. חלקם ובעיקר תוכי קוקטייל יכולים להיות רק נשאים של המחלה בלי להראות סימני מחלה. אחרים יכולים לאבד את התאיבון, לרזות, חולשה ודיכאון, בעיות נשימה ושלשולים. בלי טיפול במחלה, רוב הציפורים מתות תוך זמן קצר.

מספר בדיקות צריכות להיעשות על מנת לקבל אבחנה נכונה, במיוחד אם לציפור יש את אחת מתופעות הלוואי שרשומות מעלה.

וטרינר רמת השרון הרצליה

מחלת הכלמידיה מעוברת דרך צואה או דרך חיידק הנמצא באוויר.  הטיפול שניתן הוא אנטיביוטיקה (דוקסילין). אם אתם רואים בן משפחה שמרגיש לא טוב וגם הציפור שבבעלותכם לא מרגישה טוב, אפשר לחשוד שמדובר בכלמידיה.
מומלץ לדבר עם הרופא שלכם ולהתייעץ עם הווטרינר.

שחפת העופות
שחפת העופות הינה מחלה נדירה יחסית אבל העברה של מחלה זו לבני אדם יכולה לגרום לבעיות בדרכי הנשימה, נפיחות של בלוטות הלימפה וזיהומים בגוף, במיוחד לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה.

המחלה יכולה  להתפשט דרך האוויר או דרך הצואה של ציפורים הנגועות במחלה. ציפורים נגועות בדרך כלל מפתחות סימפטומים של ירידה במשקל (למרות תיאבון עז), דלילות נוצות, שתן מרובה, שלשולים ואנמיה. הבדיקות לגילוי המחלה אינן תמיד אמינות, אך וטרינר עם ניסיון רב בנושא יאשר את קיום המחלה דרך בדיקת תרבית צואה.

במידה והציפור נמצאת חולה במחלה, יש להרדימה מייד, לאור הסיכון שבני אדם יחלו במחלה.

היסטופלאזמה
הדבקה ע"י עטלפים, מערות, אדמה עם צואת עטלפים וציפורים.
היסטופלאזמה היא סוג של פטריה הגורמת לזיהום במערכת הנשימה העליונות – חום ותחושה דמוי שפעת.

ההדבקה נעשית דרך שאיפת אבק וחול באזורים בהם ציפורים רובצות ומטילות את צואתם. על הצואה של הציפורים מתפתח עובש, וכאשר אנשים שואפים את האוויר הם שואפים גם שממנו מתפתחת הפטריה .

המחלה נדירה מאוד בציפורי בית.
היא בדרך כלל מאופיינת במקומות מרוחקים היכן  שיש ריכוז גבוה של ציפורים.


קריפוטקוקוס
זהו עוד סוג של זיהום פטרייתי , אך לא נפוץ בציפורי מחמד. תסמינים של המחלה בציפורים מתאפיינים בשלשולים, שיתוק של מערכת העצבים וגידולים. אנשים יכולים לחלות במחלה אם הם שואפים את האבק מהאדמה שעליה יש הרבה מאוד צואה של תוכים. המחלה יכולה להיות מאוד מסוכנת לבני אדם דוגמת: דלקת קרום המוח, דלקת המוח ונפיחות באיזור הראש וכמו כן בעיות במערכת הנשימה.

אם הציפור שלכם מראה סימנים מהרשימה המופיע בכתבה זו,  או נראית  חולה מאוד, התקשרו מייד לוטרינר שלכם!